Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Koalisyonda Arka Kapı Diplomatlığı

Yayınlanma Tarihi : 17 - 06 - 2015 : 09:05
Seçim sonrasında eğer bir koalisyon hükümeti kurulacaksa, günlerce ve günlerce, siyaseten hiçbir sonuç sağlamayacak ihtimalleri, sanki devleti kurtaracak hükümet alternatifleri gibi tartışır dururuz.
 Bu yıl bunu biraz abartarak ele alıyoruz; çünkü AK Parti’nin tek başına iktidar olmayacağı akla gelmemişti.
 Akla gelmeyen, başa geldi...
 Şimdi bütün telaş, AK Parti’yi koalisyona sokmak, hatta koalisyon lideri yaparak eski günlerden farksız bir hükümet modeli yaratmaktır.
 Önceki gün yazmıştım; TÜSİAD ve MÜSİAD Tayyip Bey’in direktiflerine açık bir AK Parti yönetiminde, koalisyon kurarak, eski hükümet modelini sürdürmekten yanadır.
Tek fark, küçük ortak olarak kimin sahneye çıkarılıp, hangisinin, geleceğin siyasetinde, gündemden düşürüleceğidir.
 
MÜSİAD, bu ortaklık için MHP’yi ileri sürmektedir. Amaçları, CHP’nin laik kültür ve geleneğine göre, MHP’nin muhafazakâr manzarasını, AK Parti hükümetinin gelenek ve menfaatleri için uygun görmektedir.
AK Parti yakınlığındaki medya, bu alternatifin desteğinde yayın yapıyor.
Nedir bu yöntemin amacı?
Bu yöntemin amacı, tam bir “dindarcı” algı operasyonu yaratmaktır. 
Her gün bu alternatifi işleyerek, halkın zihninde başka ihtimal olmadığı telkini ile vazgeçilmez karar sıcaklığı yaratmaktır.
TÜSİAD ise, yine AK Parti direktifinde (çoğunluğunda) CHP ile bir koalisyon teklifini ısrarla gündemde tutmaktadır.
Bu da TÜSİAD’ın sahneye sürdüğü tam bir “laikçi” “algı operasyonudur”...
Her iki kurumun da (M/T)ÜSİAD, algı operasyonlarında AK Parti pekiştirmesi esas alınmıştır.
Yani halkın iradesi dışında alternatif pekiştirmeyi temel siyaset tercih haline getirmektir.
 
Burada gelişmenin farkına varmayan tek parti HDP’dir.
AK Parti tarafından sürekli tehlike unsuru gibi gösterilmek yerine, adını anmamak suretiyle hükümet alternatifleri arasından HDP’yi düşürmektir.
Unutmayınız ki HDP’nin Meclis’te 55 ilde temsilcisi yoktur. Ve HDP de AK Parti’nin kendilerini saf dışı bırakan üslubuna karşı bigâne kalmaktadır.
Bu manzara nedense HDP’nin umurunda bile görülmemektedir.
 
Peki, bu manzara kimin umurunda?
Davutoğlu AK Parti’nin Meclis grubunda konuşurken, Tayyip Bey, Huber köşkünde, MÜSİAD başkanını kabul etti. AK Parti liderliğindeki koalisyon alternatifini görüştü. 
Bu arada AK Parti grup toplantısını izledim. İlk kez bu manzarayı gördüm: Yeni ve eski milletvekilleri. başbakanı ve AK Parti genel başkanını sıradan üç beş el çırpmasıyla alkışlıyordu. 
Yani ciddi bir tereddüt yaşanıyordu ve kararda isabet ihtimali görünmüyordu. Sonra birden bir zulüm telkinini ayıplayan cümlesiyle AK Parti grubu başbakanlarını ayakta uzun alkışlarla teşci etti.
Türk siyaseti uzun yıllar koalisyonlarla yürütüldü. Koalisyonun bir bahadırlık ruhu olmadığını en iyi bilen siyaset hareketi Türk demokrasisin eseridir.
 
Şu bir haftadır parti liderleri, bütün seçim süresince taşıdıkları önemin iki katından daha fazla “ehemmiyetli” adamlar haline geldiler...
Önce şu lider simalarını seyredin. Sonra da bir miktar düşünün...
Mutlaka birine karşı bir eğiliminiz varsa; bu eğilime aldanarak lider seçimini yapmak size adil ve isabetli karar talihi vermez.
Kılıçdaroğlu, “seçim sonrasında yüzde 40’lık ve 60’lık denge oluştu. Ve hükümet kurma görevi yüzde 60’lık bloğa düşüyor. İlkelerimizi koyalım o çerçevede bir araya gelelim. Oturalım, adam gibi hükümet kuralım’’ dedi.
Ama bundan daha önemli bir tespiti var. Diyor ki, ‘’Cumhurbaşkanı anayasal sınırların içine çekilmelidir. O makam her şeye maydanoz olan makam değildir.”
Bu ifadeyi cumhurbaşkanlığının meşruiyetini tartışma anlamında yorumlamak, bir koalisyon telaşı yaşamak anlamına gelebileceği akılda tutulmalıdır...
 
Bütün bunlara rağmen Türk siyasetinin ünlü aktörleri faaliyetlerine hemen başlamışlardır. TÜSİAD ve MÜSİAD iki usta jön rolünde ve niyetinde “arka kapı diplomatlığına” başlamışlardır...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN