Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


ÜSİAD’lar Savaşı

Yayınlanma Tarihi : 15 - 06 - 2015 : 09:06
Seçimlerin sonucunda “ÜSİAD’lar savaşı kaçınılmaz bir bekleyişti. Hatta bu bekleyişin sonunda bir ağır ölçekli siyaset tartışmasının gündeme gelmesi bekleniyordu.
 
TÜSİAD, kuşku yok ki, MÜSİAD kadrosundan daha tecrübeli ve etkileyici bir konum kazanmıştı. 12 yıl içinde MÜSİAD’ın kazandığı etkinlik ölçeğine baktığımda, seçim sonuçlarına hemen müdahale etmelerini normal karşılıyorum.
 
MÜSİAD kurulduğunda bazı tartışmalar başlamış; ama kurucu başkan Erol Yarar, genç olmasına rağmen, dikkat çeken bir yönetim becerisiyle, hataları önleyen bir basiretli yönetim sağlamıştı. MÜSİAD, dernek ismi olarak müstakil sanayiciler ve işadamları olarak tanımlansa bile, asıl isim değerlendirmesinin, “Müslüman” işadamları derneği olarak amaçlandığı kanaati yaygınlaşmıştı. 
Aradan 25 yıl geçmiş olmasına rağmen ismi üzerindeki tartışmalar hala açıklığa kavuşmuş sayılmaz...
 
MÜSİAD, AKP hükümetleri sırasından ve özellikle Tayyip Beyin başbakanlığı döneminde çok hızlı hareket eden bir konum kazandı. Tayyip Beyin kayırıcı etkinliği ve aşikâr himayesiyle vazgeçilmez sivil örgütler liderliğine bile oynamaya niyetlenmiş ve yönlendirilmişti. MÜSİAD şimdi hızlı bir hareket ile koalisyonun hüviyet tayininde öncelikli görevlendirilmiş ve/veya yönlendirilmiş bir manzara sergilemektedir.
Görünen şudur:
 
TÜSİAD henüz koalisyon konusunda partiler arasında bir birleşme tasnifine girişmemiştir ve yeni milletvekillerinin yemin törenine kadar bu konuda bir ima ölçüsü bile kullanmadan sessizliğini koruyacak görüntüdedir.
Yeni Meclis, başkanını seçip çalışmalarına başlayınca TÜSİAD, koalisyonun geniş tabanlı olacağı önerisiyle siyasi partilere yönlendirme telkinlerine başlayabilir.
 
Geçmiş koalisyon dönemlerinde TÜSİAD’ın üslubu daima böyle olmuştu ve itibarlı sonuçlar sağlamıştı. TÜSİAD, bu türdeki girişlerim için hiçbir telaş manzarası sergilemez. 
Çünkü deneyimlidir. 
 
Çünkü sabırlıdır. Mmakul çözüm önerlerini önemser. Bu bakımdan MÜSİAD’a göre siyasette çok daha tesirli ve tecrübelidir...
Toplumsal bekleyişin geneli de, bu anlayış içeriğinde olgunlaştırılmaktadır... Büyük restorasyon başlığı altında AKP ve CHP koalisyonunu telkin edecek ve etkin bir bekleyiş zemini oluşturacaktır. 
 
TÜSİAD, bu noktada MÜSİAD’tan çok farklı bir mesleki konum ve stratejik planlama etkinliği sergileyecektir. 
Yani TÜSİAD, MÜSİAD’a göre siyasi öncelikli kurum olarak değerlendirilecektir. 
 
Çünkü TÜSİAD, geçmişin her aşamasında öncelikli konumunu, Tayyip Beyin yönetim yıllarında bile korumayı bilmiştir.
MÜSİAD’ın koalisyon tartışmasında birinci (hatta kaçınılmaz) tercihinin AKP olacağı en tabii beklentidir. Çünkü aralarındaki işlevsel ilişkiler başka hiçbir ihtimale müsaade etmeyecektir.
 
Nitekim MÜSİAD Başkanı Nail Olpak, elini çabuk tutarak, zamanı gelmemiş olmasına rağmen, AKP liderliğindeki koalisyon telkinlerini hızla harekete geçirmiştir. 
 
Hatta konuya içerik kazandırma ihtimallerinin hiçbirinde AKP’siz koalisyon alternatifini (hayal olarak bile) akıllarına getirmemiştir. Bir bakış açısında buna bir telaş tavrı denebilir. 
 
Bir başka bakış açısında ise buna, tek parti devrine elveda demek olarak bakılabilir...
 
İlginç Nokta Nedir?
Birbirinin önemli ölçüde karşıtı olan bu iki özel sektör derneği, ne gariptir ki, bir mesleki farklılık sergilerken, mutlu olacakları bir sonuca erişeceklerdir. Her ikisinde emelinde AKP’nin kaçınılmaz koalisyon liderliği yer almaktadır.
 
Ama CHP liderliğinde bir koalisyon oluşursa TÜSİAD, şaşmaz ve şaşırmaz... 
Lakin MÜSİAD bu durumu kolay hazmedemez... Çünkü siyaset denince alıştıkları tek isim vardır. Tayyip Bey ve / veya AKP...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN