Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Her İhtimal Daha Var

Yayınlanma Tarihi : 12 - 06 - 2015 : 08:57
Ankara garip kenttir: Burada her ihtimal tartışılabilir. Her görüş ileri sürülebilir.
Ankara garip kenttir: Burada durumuna göre ihtimaller mümkün; görüşler makul sayılabilir...  
Seçim sonuçları açıklanınca; en geniş kapsamlı ve etkili koalisyon alternatifinin, AK Parti ile yapılacak bir CHP koalisyonu olabileceğini düşündüm.
Bu fikrimi daha önce bu sütunda yayınladım.
Ama CHP’nin, AK Parti’ye karşı, bu kadar sert şekillenmiş bir muhalefet sergileyeceğine, (demek ki) ihtimal verememişim.
 
Ama bazı şeyler vardır ki, daima şaşırtıcılığını akılda tutmayı gerektirir 
Örneğin HDP; eğer Demirtaş yerine Öcalan’ın genel başkanlığında seçimlere girseydi, acaba yüzde 4 düzeyinde emanet oy alıp Meclis’e 80 milletvekili getirebilir miydi?
Yani bu soruya “evet” demek mümkün değildi ve kimse de bu alternatifi muhtemel göremezdi.
Ama HDP şimdi diyor ki, “ben AK Parti ile koalisyon yapmam.”
Bu söz belki yandaş kadro içeriklerinde biraz takdir topluyor olabilir. 
Ama bu davranışının  makul olmadığı dikkate alınırsa, bu “hayır” direnişi, siyaset fırsatını tahlilde ve kullanmada garip ve etkisiz bir beceriksizliğe dönüşebilir. Topladığı bütün sempatileri kaybeder ve ilk erken seçimde emanetler geri alınır...
İkinci dikkat çeken sima Abdullah Gül’ün her vesileyle her ekranda ve her zeminde kürsü kullanmaya meraklanmasıdır. Abdullah Bey, öyle görünüyor ki, bir erken                     seçimde yeniden Kayseri                                 milletvekili olarak Meclis’te yer almaya niyetlidir. Hele bir de bazı partilerin koalisyona girmem direnişleriyle 45 günlük süre dolarsa, AK Parti “gel keyfim gel” nimetine gark olur... Eğer ikinci bir erken seçim idrak edilirse, bu vesile ile bir koalisyon lideri olarak başbakan olabilir ve diğer partilerin taleplerini makul karşılayan bir aklıselimle AK Parti liderliğinde farklı bir manzara sergilemeye çalışabilir...
Gelin bir alaturka şarkı keyfi, sürelim.
Ortada “bir ihtimal daha” değil; açık seçik “her ihtimal daha” vardır...
 
Kurulacak yeni koalisyonda en önemli başlık anayasa görüşmelerinde makulü temsil etmek olacaktır. 
AK Parti şimdiye kadar bu bahiste zorunlu ihtiyaç olan hiçbir konuda samimi tavır takınmadı. Battal bir anayasa ile ülkeyi 12 yıl yönetti. 
Çünkü Türkiye’de cumhurbaşkanlığının statüsünde, aksayan bir nitelik dikkat çekiyordu.
Cumhurbaşkanın yetkisi vardı; ama hiçbir sorumluluğu yoktu. Bu da AK Parti için “yeme de yanında yat” nimeti ve emniyeti veriyordu. 
 
Eğer AK Parti’nin cumhurbaşkanının hükümet kuruluşunda 45 günlük bağlayıcı süre, ihmalleriyle yeniden (yani erken) seçime gidilirse, bir başka ciddi baskıyla karşı karşıya kalınacaktır.
Üç kez üst üste milletvekilliği yapanlar, bu erken seçimde aday olmak üzere parti listeleri için yönetim üzerindeki ağırlıklarını kullanacaklardır. Çünkü bu seçim kuralın işlemesini sağlamış, ama erken seçim kendilerine yeniden seçilme fırsatını getirmiş olacaktır. Buna izin verilirse, seçmen bnu bir siyaset tuzağı sayarak AK Parti’ye olan bakışını gözden geçirebilecektir.
Ama erken seçim Abdullah Bey’in işine çok yarayacaktır. Üstelik yaklaşan kongrede genel başkanlık için doğacak fırsatı da kullanmasını tetikleyecektir.
 
MHP bu dönemde dikkatleri üzerinde toplayan parti olmuştur. Ve üç ortaklı koalisyon için fırsatı iyi kullanmalıdır. Hükümette koalisyon ortağı olmak, ana muhalefet lideri olmaktan çok, (ama hakikaten çok), daha önemli bir siyaset görevidir... Ve fırsat, her üç parti için de kaçırılmayacak kadar güzeldir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN