Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dört Köşede İzmir

Yayınlanma Tarihi : 06 - 06 - 2015 : 10:16
Belediye hizmetlerinin idealize edildiği genel ve temel karar oluşumlarında, en zahmetli ve gerekli hizmet tarifi, kentin varlık değerlerini geleceğe aktarmak olarak belirlenmişti.
Özellikle Kara Avrupa’sının zengin kültür birikimine sahip ülkelerinde bu sorumluluk, “kent belleği” dediğimiz bir tarih misyonunu ve mekân konumlandırmasını öne çıkardı.
Bu cesur adım ve istikrarlı irade, kent kitaplıklarının kurulmasına ve etkin ölçeklerde yayınlar yapılmasına özel önem vermeyi gündeme getirdi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu misyonun içeriklerini ve ölçeklerini zenginleştiren bir hedefin somut değerlerini ortaya koymuştu. Bu cesaretin somut ve etkin sistematiği ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Kent Kitaplığı kuruldu.
2000 yılından beri faaliyetlerini sürdüren İBB Kent Kitaplığı; sadece İzmir için değil, ulusal kültür yaşamının bütün kurum ve kuruluşlarının takdir ve hayranlığını davet eden yayınlarıyla dikkat çekti.
 
İBB Kent Kitaplığı’nın bu karar iradesi ve eylem cesareti öyle sıradan bir öne çıkış değildir. Tarih, sanat tarihi, mimarlık, edebiyat, estetik, biyografi gibi çok farklı alanlarda, varlıkları aktaran ve işlediği konuların derinliklerini sergileyen güvenilir çalışmalar yayınlandı. 
Bugüne kadar tam 100 adet değerli eser, İzmir’in, ülkemizin ve evrensel kurum ve kuruluşlarının tetkiklerine sunuldu. 
Böylece İBB Kent Kitaplığı, İzmirliler’in ilgisi ve desteğiyle hem İzmir’in, hem Türkiye’nin önemli bilim ve fikir adamlarının değerli çalışmalarını okuyuculara aktardı.
Son olarak yayınlanan dört eser, bu çalışmaların çok seçkin örnekleri olarak dikkat çekiyor.
Bu kitaplar, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi’nde satışa sunuldu.
 
Bu dört değerli çalışmanın çok kısa özetlerini size sunmayı düşündüm. Eminim burada okuduklarınız, size, bu kitapları bir an önce tedarik etme arzusu kazandıracaktır.
Siren Bora’nın kitabında, Agora çevresinde Basmane, Havra Sokağı ve Kadifekale etekleri arasındaki yedi mahallede yaşayan İzmir Yahudilerinin yaşam değerlerini ve topluma olan etkilerini bulacaksınız.
Bütün cemaatlerde kaçınılmaz bir sınıf kavgası yaşanır. Bu, genel yoksulluğun ve sınıfsal yoksullaşmanın yol açtığı derin tesirli ve sürekli kanayan nitelikli bir sefalet mücadelesidir.
Bu bahislerin en keskin örneklerinin değerlendirildiği çalışmayı, yaşı Dante’nin üzerinde olan İzmirlilerin mutlaka okumasını tavsiye ederim.
Aygül Uçar’ın “Karosiman İzmir Konutlarında Döşeme Karoları” isimli eserinde Fransa’da üretilen yer karolarının Levanten aileler aracılığıyla İzmir’e ve buradan da bütün Osmanlı coğrafyasına nasıl yayıldığını okuyacaksınız...
 
Mehmet Demirağlı’nın “İmbat İzmir’e Küstü’ isimli eserinde İzmir’in farklı bir tanımlaması yer alıyor. 
Spil ve Nif dağları, Çatalkaya ve Kadifekale tepeleriyle İzmir anlatılıyor. Kente özgü olan imbat, poyraz, kordon, gevrek, boyoz, kumru ile tarihindeki diğer değerler ele alınıyor.
Mümtaz Peker’in “Sahil Kasabasından Büyükşehre Evrimleşme Sürecinde İzmir’e Göç” isimli çalışmasında: zaman içinde İzmir’in kentsel mekânlarında görülen değişimi, yaşanan sınıfsal farklılığı, kentsel uyumu, ilginç örneklerle okuyacaksınız.
 Sevgili okuyucularım, yarın için hepinize ve ülkemize hayırlı seçimler dilerim.
Mutlak sandığa gidin. Duyduğunuz kötü sözleri unutun. 
Oyunuzu kullanırken, idrakinizin isabetine güvenin ve sadece vicdanınızın sesine kulak verin... Oyunuz ülkemize ve ulusumuza hayırlı olsun...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN