Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmir’in Malları, İzmir’e Dönerken...

Yayınlanma Tarihi : 06 - 06 - 2015 : 10:14
İzmir için önemli bir mahkeme kararı, seçim söylemlerinin gölgesinde kaldı. Kapatılan İzmir İl Özel İdaresi mallarının Vali’nin oluşturduğu komisyon tarafından yapılan dağıtımına itiraz eden İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı hukuk mücadelesinde ilk kararlar gelmeye başladı.
 
Geçtiğimiz Perşembe İzmir 2.İdare Mahkemesi’nde sonuçlanan 5 davadan üçünde, Büyükşehir lehine karar çıktı.
Lehte sonuçlanan kararlardan ilki Bergama’da, köy yollarını asfaltlamak ve bakımını yapmak üzere İzmir Özel İdaresi tarafından Bergama’da kurulu asfalt şantiyesi yerinin, Dağıtım Komisyonu tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilmesini iptal etti. Mahkeme “5216 Sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’na göre, belediye sınırları içinde yol bakım, onarım görevi Büyükşehir’e verildiğine göre, asfalt şantiyesi alanının Milli Eğitim Bakanlığı’na devrinde hukuka uygunluk bulunmamıştır...”
 
Buca Kaynaklar’da, imar planlarında “belediye hizmet alanı” işaretli, ancak futbol sahası olarak kullanılan Özel İdare üzerine tapulu bir alan vardı. Komisyon burası için de Maliye Hazinesi’ne devri, oradan da Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne tahsisi kararı verdi. Aynı mahkeme bu kararı, arazinin taşıdığı şartlar ve “hizmet alanı işareti” itibariyle yerinde bulmadı.
 
Üçüncü karar ise, bir zamanlar Çeşme’de Özel İdare tarafından yörenin sahip olduğu jeotermal kaynakların enerjiye dönüştürülmesi amacıyla kurulan ÇEŞTAŞ (Çeşme Jeotermal Enerji A.Ş.) hisselerinin de Maliye Bakanlığı’na devri kararı oldu. Mahkeme, şirket hisselerinin Büyükşehir’e devrinin uygun olacağına karar verdi.
 
Hukuka Güvenenler Mutlu...
Aynı mahkemeden, iki de olumsuz karar çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyesi avukatlarının, aynı dosya içine koyduğu Aliağa’da tapusu Özel İdare’de bulunan kaymakamlık lojmanının Kaymakamlık’a devrini itirazını reddetti.
 
Kapatılan İzmir İl Özel İdaresi bir zamanlar Vaktaş Ltd. (veri, analiz, karşılaştırma, takip, araştırma, eğitim, yazılım, basım, yayın hizmetleri sanayi ve ticaret limited şirketi) diye bir şirket kurmuştu. Dağıtım Komisyonu da şirketin hisselerini Hazine’ye devretmişti. Mahkeme 5216 Sayılı Yasa’da Büyükşehir Belediyeleri’nin şirketin konusuyla ilgili bir görevi olmadığına dikkat çekerek, kararın hukuka uygun olduğuna hükmetti.
 
Bu kararlar, yerel bir kurum olan İzmir özel idaresi mallarının, İzmir’in yerel yönetimlerine verilmesi istemiyle açılan yüzlerce davadan sadece bir kaçı... Ancak, İzmir İkinci İdare Mahkemesi kararlarının içeriği ve dayandırıldığı gerekçeler, Dağıtım Komisyonu kararlarını yerinde bulmayan İzmirlileri bir hayli sevindirdi. Her şeye rağmen, hukuka ve Türk hakimlerine olan inancını kaybetmeyenleri (ben de dahil) memnun etti.
 
Sıradaki Milyarlıklar....
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin dava konusu yaptığı Özel İdare malları arasında Balçova Termal Tesisleri, Balçova Kaya Termal Otel, Çeşme Turistik Tesisleri, Menemen Soğuk Hava Tesisleri, Menderes Şaşal Kaynak Suyu Tesisleri, Urla İçmeler Günübirlik Tesisleri, Urla Zeytinalanı Tesisleri, Selçuk İl Fidanlığı, Foça Polen Tatil Köyü, Narlıdere Vilayet Ormanı ve Mesire Yeri, Bornova Belkahve Atatürk Anıtı ve Tesisleri, Çeşme Alaçatı Barajı, Bornova motor sporları yarış pisti, Eski Sümerbank Basma Fabrikası, Buca garaj, ambar ve atölye binası, İl Özel İdare hizmet binaları, ilçelerdeki hizmet binaları, Bergama, Menemen ve Tire’deki iş merkezleri, Çiğli Kültür Alışveriş Merkezi, İzmir Engelliler Eğitim Merkezi, İl Özel İdaresi Hizmet Binası (Tekel), lojmanlar da yer alıyor.
“İzmir’e dönüş”te darısı onların başına...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN