Futboldan Anlayandan Anlamak

BEN HABER GAZETESİ 33.SAYI
 
 
Kulüp başkanları hep varlıklı iş adamlarıdır..
Bu da demek ki iş hayatlarında branşları ne olursa olsun ‘başarılı’ olmuşlardır ki; çok kazanmışlardır.
Sonra gün gelir hayatın tadını çıkarmayı keşfederler ve gazete-televizyon ilgisini tadarlar ve bu organizmayı kullanmanın en kolay yolunun futbol denilen şeye bulaşmak ve bir takımın başına geçmek olduğunu anlarlar..
Takım küçükse bulunduğu yörenin en büyük mülki amiri kadar güçlüdürler. Bir büyük takımda ise ülkenin başbakanı gibi muamele görmeye başladıklarını görürler..
İş gelir takım yapmaya..
Bunun çok kolay bir iş olduğunu sanırlar ve işte o an tuzağa düşmüşlerdir.
Çünkü bir iş merkezi veya bir rezidans yığını yapacağını düşünelim o başkanın; işi bu olsun. Çağırır bir ‘iyi mimar, çizdirir bir proje.. Sonra çağırır bir mühendis, yaptırır hesaplarını. Ardından güvendiği bir müteahhidin kepçesine teslim eder inşaatı ve en fazla der ki “bana en üstte bir manzaralı yatak odası yapın, çift tuvaletli olsun..”
Ama söz konusu bir futbol takımı ise, “çekilin ben yaparım..” başlar..
Şimdi dönem transfer dönemi. Yani KADRO MÜTEAHHİTTİLİĞİNE’ SOYUNACAK BAŞKANLARIN DÖNEMİ. 
Hele bir de 14 yabancı serbestisi verilmişken, yandık anam..
Artık transfer safsatalı ile gerçekleri bir arada harmanlanacak ve sayfaları hayaller süslemeye çalışacak. Birbirinden gündem çalmaya çalışacaklar önemli takımlar. Hele bir adım geride kalanlar daha da beter saldıracaklar transfer hayallerine..
Hani bir ‘kadro mühendisliği’ kavramı dillere düştü ya, har transferde kendini ‘mühendis’ sanan yönetici ve başkanlar türedi..
Oysa yapılan şeyin tam adı; hele ki bu kadar hatalı transferlerin ardından, sadece ‘kadro müteahhitliği’ olmalıdır diye düşünüyorum..
Lige yeni çıkan veya taraftarına hayal pazarlayan başkanlar ve yöneticiler, çok ciddi bir bilim olan ‘sevk ve idare’ konusuna şöyle bakıyorlar:
“Alırım kaleye bir kepçe.. Defansın ortasına bir ekskavatör, önüne bir vinç, ortaya bir proje sorumlusu, ileriye de 2 metrelik Afrikalı bir dozer, beklerimle de istinat duvarını kurdum mu.. Tamamdır bu iş..”
Böyle bakar kadro yapılanmasına..
Onun için teknik direktör bir ‘şantiye şefidir’..
Sonrası tepetaklak gider, çuvalla borç birikir ve alır başını gider o adam..
Şimdi UEFA kriterleri diye bir şey var ki; kulübün elektrik borcunu bile denetliyor..
Denetliyor denetlemesine ama FIFA da bataklığın dibindeymiş meğerse..
Demek ki neymiş?
Futboldan anlamak değil, futboldan anlayandan anlamak gerekiyormuş.
 
 
 
 
YORUM EKLE