Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Makyavel’in Hatırlattığı

Yayınlanma Tarihi : 05 - 06 - 2015 : 12:29
BEN HABER GAZETESİ 33.SAYI
 
 
Siz bu yazıyı okuduğunuzda, sandığa bir adım kalmış olacak. Son dönem, özellikle AK Parti cephesinde ‘Yeni Türkiye’ vurgusu yapılıyor. Şurası bir gerçek ki seçim sonucu ne olursa olsun, zaten artık yeni bir Türkiye’de yaşıyor olacağız. Sonuçlarla ilgili farklı senaryoların birbiriyle yarıştığı günümüzde, bu yazıda amacımız siyaset mühendisliği yapmak değil. Ama meydanlardan ve siyasetin sahnesinden görünen gerçekler var. Öncelikle seçimin anahtar partisi, HDP. Son manzara, HDP’nin barajı geçeceğini gösteriyor. Haydi bütün senaryoları bir kenara bırakalım. Zaten HDP’nin barajı geçmesi durumunda, AK Parti’nin tek başına iktidar için yüzde 47 ya da 48’lik oy oranına ulaşması gerekiyor. AK Parti bu oranı yakalayabilir mi? Seçim sürecindeki kampanyalara baktığımızda da Türkiye açısından yeni olan bir durum daha var. Bu da CHP’nin ilk kez ideolojik yaklaşımını öne çıkarmayıp, daha çok halkın dikkatini çekecek ekonomik talepler üzerinden söylem geliştirmesi oldu. CHP’nin klasik ideolojik söylemden uzaklaşarak, kampanyasını tamamen ekonomik nedenler üzerinden kurgulaması, parti açısından yenilikti. Bu açıdan bakıldığında, ilk kez gündemi belirleyen parti AK Parti’nin aksine CHP oldu. Meydanlardan yansıyan tablonun, halkın isteklerini okumak açısından, CHP lehine olduğunu vurgulayabiliriz. Yine MHP’de izlenen yükseliş, sandıkta kendisini nasıl gösterir? Bu tablonun sandığa nasıl yansıyacağını birlikte göreceğiz. Diyeceğim şu ki; AK Parti tek başına iktidar olma şansını tekrar yakalasa da; diğer alternatif senaryolar hayata geçse de; artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacaktır. Çözüm süreciyle birlikte, Türkiye’nin ihtiyacı olan gerçek barış ve iç siyasette ilkeli bir barış için, artık tamamen demokrasinin kazanacağı, yeni anayasaya, yeni toplumsal sözleşmeye ihtiyaç vardır. Çünkü bu sıkıntılı yolu aşamadığımız sürece, herkesin birbirini ötekileştirdiği, hukukun üstünlüğünün zedelendiği, yargıya güvenin kalmadığı, şeffaflığın yok olduğu Türkiye’de; bırakın birbirimizi anlamayı, soluk almak güçleşecektir. Bu süreçten sağlıklı çıkmanın temel yolu, daha çok demokrasi. Demokrasinin olanakları içinde, akılcı siyaset üretmek, sıkışan sistemlerde çarpışan araçtaki bir hava yastığı gibi sanki. Eğer hava yastığınız çalışıyor ise çarpışmalarınızı az hasarla atlatırsınız. 
Gelelim sonuca: Aslında bu ülkenin gücünün, zenginliklerimizin, güzelliklerimizin, yeterince farkında değiliz. Hayatın tüm alanlarında, üstü örtülü şekilde her yolun mubah sayılabildiği günlerden geçiyoruz. Her yolu mubah saymak yaklaşımı, yeni değil. Bu anlayışın tarihteki en simgesel düşünürü Makyavel (1469-1527). Hükümdar adlı kitabından alıntıladığım aşağıdaki sözlerini, günümüz için önemli sayıyorum:
“İnsanlar akıl bakımından üç çeşittirler. 
Kendiliğinden anlayanlar. 
Kendilerine açıklanan şeyleri anlayanlar. 
Ne kendiliklerinden, ne de başkalarının aracılığıyla açıklananları anlayanlar.”
Durmadan değişen, üstelik bir avuç egoya teslim edilmiş yeni gündemler yaratılan arenada, sanki anahtar gibi Makyavel’in bu sözleri… Oysa Türkiye, hepimizin ülkesi. Hepimiz bu ülkede hayatlar kuruyor, hayatlar yaratıyoruz. Hepimizin umudu, geleceği bu ülkede.  İstediğimiz barış içinde güzel ülkede, kardeşçe yaşayabilmek. O zaman demokrasinin hastalıklarını ancak daha fazla demokrasi ile tedavi etmek mümkün. Yazıyı yazarken, bir de Çinli Lao-Tzu’nun sözleri aklıma geldi: 
“Bilen konuşmaz, 
Konuşan bilmez. 
Gözlerini yum,
Bütün kapıları kapa;
Sivrilikleri buda,
Karışıklığı gider;
Işığı ayarla,
Dünyaya uyum sağla.”
Evet, karışıklıkları gidermeden, uyumu sağlamadan mutlu bir ülke yaratamazsınız. Bu hayal olur.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Yeni Yıl Yazısı
(03 - 01 - 2018)
Gazi Mustafa Kemal ve İzmir
(10 - 11 - 2017)
Ders Alınacak Hayatlar
(01 - 11 - 2017)
Mükemmellik
(31 - 07 - 2017)
Maniniz Yoksa
(28 - 06 - 2017)
Boğucu Gündem
(24 - 05 - 2017)
Ruhsal Enflasyon
(24 - 04 - 2017)
Ümit, Uyanık Rüya
(30 - 03 - 2017)
Sevgi Üzerine
(14 - 02 - 2017)
Konuşan Şehir
(02 - 02 - 2017)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN