Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


8 Haziran Sabahı Türkiye

Yayınlanma Tarihi : 03 - 06 - 2015 : 09:20
Pazar gecesi geç vakit seçim sonuçları yorum yapılabilecek bir kesinlik kazanmış olacaktır. 
Pek çoğumuz seçimler hakkındaki tahminlerimizle varılan sonuçların karşılaştırmasını yaparak, kendi isabetlerimizi gündeme getireceğiz. 
Hiç kuşku yok ki hepimiz bu seçimleri, sadece sayısalların karşılaştırılması olarak değerlendireceğiz. Ve muhtemeldir ki bu sonuçları, kaçınılmaz kaderimizmiş gibi yorumlayıp, ya sevinecek, ya da sineye çekeceğiz...
Neden?
 
Çünkü seçim öncesinde parti liderlerinin (ve bu kadroya ilaveten cumhurbaşkanımızın) 7 Haziran seçimleri hakkında yurttaşın siyaseten ilgisini çeken bir seçim tahlili yaptıkları görülmedi.
Bu arada nezaketini kaybeden ve hiddetini arttıran bir laf çakma yarışından ileriye giden, bir siyaset ustasına rastlayamadık.
Öyle dilimizi yuttuğumuz olaylar ve konuşmalarla karşılaştık ki, şaşkınlıklarımız hala sürüp gidiyor... 
21. yüzyılın eşiğinde, hela taşının metalik mahiyetini tartışarak geleceğinin nihai kararını veren ülke olduk. Bütün dünyanın hayretle parmak ısırdığı bir ülke unvanı kazandık...
Türkiye gibi, dünyanın 19. büyük ülkesinin varlığı ve vatandaşları için bu durumun ne büyük bir talihsizlik ve ayıp olduğunu düşünebiliyor musunuz?
 
1950 seçiminden bu yana Türkiye siyasetinde dönem değişiklikleri yaratan seçimlerin içerik felsefelerini çok yakından izledim.
Demokrat Parti, CHP’yi iki gerekçeyle siyasette saf dışı bıraktı. Birincisi Jandarma dayağı, ikinci Türkçe ezandı.
Jandarma dayağı silindi gitti; yerini polis dayağına bıraktı.
Türkçe ezan konusu, dini devlet idealine ulaşmanın hırslı iddiasıyla, siyasetimizin adeta temel direği haline getirildi. 
Öyle ki, siyaset bahsinde tarafsız olması beklenen cumhurbaşkanımız, kurucusu olduğu partinin seçim kürsülerinde eline kuran alarak dini propaganda bahislerinden dem vurdu.
Adalet Partisi’ni iktidara getiren seçimler, yeni anayasa idrakinin örneği idi ve çok önemliydi. 
O da jandarma dayağı ve din yasaklaması iddiasının ezberci tekrarıyla uzun yıllar seçimlere hiçbir ince felsefi değer ve beşeri bir takdir faydası katmadan yeni bir ihtilale sebebiyet verdi.
 
Sonra 83 seçimlerini ve Özal’lı yılları gördük. Yeni bir anayasa getiriyoruz gerekçesiyle seçimlere bir şahsiyet getirme iddiası sergilendi; ama liberal anlayıştan, faşist denebilecek bir anayasa düzenine geçişi, yüzde 92 oyla onayladık.
Yani sizin anlayacağınız sevgili okuyucularım; seçimlerde kaba üslup tekrarından başka yapacak hiçbir şeyimiz olmadığı görüldü.
Otuz yıldan beri bütün seçimlerimizde, ülkemizin huzurunu ve siyasi gururunu yükselten tek bir etkin seçim örneği yaşamadık.
***
Felsefesi olmayan seçimlerin tekrarı ile kurulan koalisyonlarında sistem yanlışlarının tesirinde ziyan olduk. 
Ancak seçimler sırasında, partilerin benimsedikleri genel stratejilerinde ülkeye demokrasi getirmeyi hedefleyen hiçbir hakiki değere rastlanılmadı.
Türkiye demokrasiye doğru evrilmeyi bir türlü beceremedi. 
Ve işin daha da kötüsü bu evrilmeyi hedefleyip gerçekleştirecek bir değere sahip olmadığımız da fark edildi.
 
Bu arada, siyasi parti liderlerinden (buna cumhurbaşkanı konuşmaları da dahil) hiç birinde, karizmatik varlık ve/veya iddia sergileyenine rastlamadık. 
Bütün liderler, gelecek için saygı duyulan ve ümit veren hiçbir iddia sergilemezken, sözlerinin neredeyse hakaret üslubuna dönüşmesi, kendileri için utanılacak bir siyasi lisan örneği olmuştur.
Böylece kimsede bir siyasi ustalık olmadığı anlaşıldı...
 
Seçimlere sadece üç gün kaldı...
Ak ile kara kendisini gösterecek; ama belli oldu ki, 7 Haziran seçimleri demokrasi idealimiz için hiçbir makbul ve saygıdeğer hedef ve gayret içermiyor...
Yani, 8 Haziran sabahı ne değişmiş olacak?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN