Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Yine mi Yanlış Seçim?...

Yayınlanma Tarihi : 03 - 06 - 2015 : 09:18
İzmir’de 2-3 gündür bazı Kentkart kullanıcılarının yakından yaşadığı, çözümü için Büyükşehir Belediyesi yönetimini seferber eden “esrarengiz” bir olay yaşanıyor. Kentkart bakiyenizi “yetersizlik” durumundan kurtarmak, gideceğiniz yere takıntısız gidebilmek için yeni para yüklemesi yaptıramıyorsunuz, yapamayınca toplu ulaşım araçlarına binemiyorsunuz. Gerçi, Büyükşehir yöneticilerinin devreye aldığı “bedava” tedbiri ile vatandaşa sorun yaşatılmamış görünse de, sadece üç ayaklı (Büyükşehir Belediyesi, eski Kentkart firması, yeni kent kart firması) işin içinde nasıl bir iş olduğunu henüz kimse net olarak çözmüş değil.
Meğer geçtiğimiz Ocak’ta, yıllardır Kentkart sistemini işleten firmanın hizmet alım sözleşmesi sona ermiş, bu konuda açılan yeni ihaleyi de aynı alanda faaliyet gösteren, daha doğrusu aynı alan yaygın olmadığı için “ben de yaparım” diyerek daha düşük fiyat veren bir firma kazanmış. Tabii ki iş sadece “ben de yaparım”la olmuyor, mutlaka gerekli evrakları tamamlamıştır.
Eski firma mahkemeye başvuruyor falan derken, Kentkart Sistemi, devir günü çöküyor. Eski firma, yaşanan aksaklıkta ihaleyi alan yeni firmanın “acemiliği”ni öne sürerek kamu oyu na basın bülteni üzerine basın bülteni yayınlıyor, Büyükşehir Belediyesi işin içinde eski firmanın parmağı olduğunu öne sürüyor, yeni firmadan ses seda yok... Sonuç kaos devam ediyor...
 
İhalelerdeki “Düşük Fiyat” Tuzağı...
Eski firmanın, iddia edildiği gibi olayda bir sabotesinin olmadığını kabul ederek, buna “açıklamaları”ndaki “yeni firmanın acemiliği” iddiasını da eklersek, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, daha önceki bir çok ihalede olduğu gibi yine bir “seçim” hatası yapmıştır.
Kendileri mutlaka savunmalarında “hata”yı bir ucundan, 12 yılda belki 100 kez değişen Devlet İhale Yasası’na dayandıracak olsalar da, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin son 10 yılı, bu tür “düşük fiyatı atlayarak işi ehline verememe hataları” ile doludur.
Bir sistemde işletici değişiyor, yeni işletici “hata” ile işbaşı yapıyorsa, karşı firmanın sabotajına açık olmak da dahil bir dizi hata yapmıştır, hazırlık süresini boşa geçirmiştir.
Dilerim; Büyükşehir Yönetimi, iyi kaybeden ve kazanan firma temsilcilerini bir araya getirip, olayı, kurumu ve vatandaşı daha fazla maddi hasara uğratmadan çözerler.
Ayrıca, Büyükşehir Belediyesi’nin “kentkart” gibi önemli bir sisteminin, “dışarıdan müdahale”ye açık olması da başka bir facia olarak karşımızda duruyor. Hala kapanmamış dosyalarda kapağı bile kaldırılamadan bekleyen bu tür dosyalar bazı hafızalarda halen duruyorken...
 
Yeni Şirket, Yeni Depozito...
Eski firmanın yeni firmaya devir tesliminde sorunlar yaşanırken, bir de İzmir genelinde 1.000 civarında “Kentkart yükleyici bayii”nden söze diliyor. Yeni firmanın, bayilerden 1.500 lira gibi bir depozito karşılığı “dolum hakkı” vereceği belirtilirken, bayiler, bir önceki ile hesap görüp depozitolarını henüz geri alamadan, yeni firmaya yeni bir depozito ödeme durumu ile karşı karşıyalar.
Ancak, sebep ve sonuç ne olursa olsun, tüm dünyaya örnek uygulamalarıyla göz dolduran İzmir Toplu Ulaşım Sistemi’nde meydana gelebilecek her aksama, vatandaşla Büyükşehir Yönetimi’nin doğduran karşı karşıya getireceği, “efendim, eski firma-yeni firma” anlatımlarının fayda sağlamayacağı bilinmelidir.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN