Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İki Kral, İki Kader...

Yayınlanma Tarihi : 31 - 05 - 2015 : 09:59
Sağ-salim, kazasız-belasız ulaşabilirsek, haftaya bugün TC vatandaşları, Türkiye tarihinin en önemli genel seçimi için sandık başına gidecek. Ya “istikrar” diyecek, ya da “kimin istikrarı?” deyip, siyaset kartlarını yeni siyasi oluşumlar için yeniden dağıtacak. Sonrasında, bu günlerin “şöyle olursa böyle olur”larından biri sahneye konacak... Siyaset tarihimiz bir çok ilke tanıklık edecek, bir çok ilki kayıt altına alacak... Dilerim sahneleneceklerin tamamı, toplum katmanlarının bazılarında kabul gördüğü gibi “kişisel yoğurt yiyiş”lere göre değil, beğensek de beğenmesek de mevcut kanunlara ve anayasaya uygun yapılır.
 
‘Korkunç İvan’ın İnfazı...
On altıncı yüzyılda yapılan Kremlin Sarayı çok görkemli olmuştu. Dengesiz hareketleri ve merhametsizliği, kin ve intikam hırsı ile tarihe geçen Çar (Korkunç İvan 1530-1584) neredeyse Kremlin Sarayı’na aşık olmuştu. Herhangi bir ülkede bu sarayın daha güzelinin yapılması onu korkutuyordu. Bu şüphe gittikçe artan bir dozda içini kemiriyordu. Sonunda dayanamaz hale geldi ve sarayın planlarını yapan baş mimarı huzuruna çağırıp sordu:
* Mimarbaşı, sizi ve arkadaşlarınızı kutlarım. Çok güzel bir saray olmuş. Şimdi söyle bakalım; bu sarayın daha mükemmelini yapabilir misin?
Mimar, yeni bir görev aşkıyla düşünmeden cevap verir:
* Tabii ki efendimiz, daha güzelini elbet de yapabilirim...den ve sonra da kendisinden istekte bulunan ülkeleri sıralar. Korkunç İvan aslında beklenen cevabı almıştır... Hiç acımadan bu usta mimarın gözlerini oydurdu. Çünkü içinde büyüttüğü “Kremlin’den daha güzel bir saray korkusu” tüm bedenini kaplamıştı.
 
Hayat Kurtaran Kehanet...
Bir başka saray hikayesi... 
İlgilenenler bilir; Fransız Kraliyet tarihi, “Lui”lerle doludur... Bunlardan XI. Lui’nin kehanete büyük merakı vardı. Yakın çevresinde tuttuğu bir astrolog, zaman zaman saray erkanının falına bakıyor, çeşitli kehanetlerde bulunuyordu. Kahin bir gün, kraliçenin 8 gün sonra öleceğini söyledi. Gerçekten de kraliçe o gün hayatını kaybetti.
Ancak kral, kahinin kendisini yüceltmek, itibarını yükseltmek adına kraliçeyi zehirlemiş olabileceğini düşünmeye başladı. 
Bir gün sıra kendisine de gelebilir endişesiyle çevresine topladığı adamlarına “kahini bu gece yanına çağıracağını, asasını yere sertçe vurduğu anda onu sarayın penceresinden atmaları”nı emretti.
Nitekim; planlandığı gibi kahin huzura geldi ve Kral sordu:
* Astrolojiyi çok iyi anlıyor ve insanların kaderini biliyor gibisin. Peki bana kendi kaderini söyle bakalım...
* Majesteleri, sizin ölümünüzden tam üç gün sonra öleceğim...
Kral bu kehanet karşısında irkildi. Çünkü adam o anda ölecekti. Kral beklenen işareti hiç vermediği için kahinin hayatı kurtulmuştu. Üstelik en iyi maaşlarla sarayda yaşıyor, bir dediği iki edilmiyordu.
Astrolog aslında Kral XI’nci Lui’den 3 yıl daha fazla yaşadı. Kehaneti doğru çıkmadı ama, gücünü ve zekasını kanıtlamıştı.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN