Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dağınıklık İtibar Görmez

Yayınlanma Tarihi : 29 - 05 - 2015 : 09:19
Seçim günü yaklaştıkça, siyasetçilerin dayanıklılığında aşikar zaaflar belirmeye başladı.
En dinamik hareket ve azimli davranış kararlılığı ve inadı, Tayyip Bey’de tezahür ediyor... Hayret veren bir ısrar ve direnç içinde neredeyse AKP’nin bütün sorumluluğunu üstlenmiş durumda...
Doğrusunu isterseniz böyle olması da beklenen durumdu. Ve muhalefet partileri de eleştirilerini yavaş yavaş Tayyip Bey üzerinde yoğunlaştırarak etkinliklerini arttırıyorlar.
Siyaset dinamiği açısından    en zayıf performansı da Davutoğlu’nun konuşmalarında görüyoruz.
Davutoğlu’nun konuşmalarında müthiş bir dağınıklık ve tutarsızlık fark edilmekte...
 
Batman mitinginin AK Parti için büyük önem taşıması gerektiği fikrindeyim. Çünkü hassas bölgelerde siyaset planlamasının ve pazarlamasının stratejik plandaki yeri iyi saptanamazsa, taktik planlamadan hiçbir sonuç çıkmaz.
Hatta söylenenleri bırakınız etkin ölçeklerde olmasını, ciddiyeti bile tartışmaya başlanır.
Önemli Not:
Sayın Başbakan, “irticalen” konuşmak sadece uzun cümleli bir tirat tanzim etmek değildir. Çünkü irtical, çok iyi bildiğiniz gibi “tekellümden” farklıdır.
Konuşmada mana ve muhteva ister...
Ha! Bir de “mürtecil” diye bir sözcük vardır ki, bu da hitabette irtical ustalığı anlamına gelmez... Çünkü boşluğa konuşmak anlamını ima eder.
Konuşmalarınız için mutlaka bir metin yazarı bulmanızı tavsiye ederim...
Başbakan’ın Batman konuşmasını önemsiyordum. Çok önemsiyordum. Geçtim ekranın karşısına ve bütün dikkatimi yoğunlaştırarak dinlemeye başladım.
İslam dünyasının hatırlı kumandanlarını sık sık tekrar eden bir hafıza teşhiri, asla siyaset etkisi yaratmaz. Sadece hangi amaç ve mana etrafında dolaştığınızın fark edilmeyen tereddüdünü yaratır.
Kaç defa Selahaddin Eyyübi dediğinizin farkında mısınız?
Siyasette sık tekrar, pekiştirme yaratmadığı gibi, aksine, zihinde tereddüdü yaratır.
 
İrticali hitabette, sık sık soru yöneltmek ve kendiniz için olumlu cevap beklemek, sandığınızın aksine, çok muteber ikna yöntemi değildir. Hatta neden böyle ihtiyaçlarınız olduğunun hayretini ve güvensizliğini yaratırsınız?
(Kötü örnek: Bu yönteminiz hızla yayıldı. Kılıçdaroğlu’nun ve Devlet Bey’in konuşmalarında da benzer bir üslup tekrarı görülmeye başlandı.)
 
Nitekim dayanamadı benzer bir mana saptırmasını HDP sergiledi. Hem de en hassas günlerde ortaya dökülen bu ifade yanlışlığı, mana da tereddüt değil, muhatapta tehdit yaratmaya dönüştü.
Pervin Hanım, “HDP barajı aşamazsa, bunu kabul etmeyiz” diyor...
Baraj konusunda siyasal olarak haklı, ama yasal olarak haksız...
Halk siyasal algıda hak verdiği bu isabetsiz düzenlemenin hukukunu, yasal algıda insafsız bularak eleştiriyor. Algı değerini seçim sonuçlarında göreceğiz...
 
Bu seçimde yüzde on barajının insafsızlığı; bazı partiler için can simidi tesiri yaratırsa, halk bu seçimin adalet ahlakını vicdani bulmaz ve çok ciddi siyasal tartışmalara yol açar.
O kadar ki üç dönem nimetinden yararlandığı bu insafsızlığı, AK Parti bile savunamaz hale gelebilir... Türk siyasetindeki en hassas başlık budur... 
Peki, bu başlığı vicdani muhasebeden uzak tutup, konuşmalarda sürekli Mevlanalardan, din ulularından ve mahalli itibar olsun diye İdris-i Bitlisi’den söz etmek siyaseten mana taşır mı?
 
Siyasette dağınık lisan itibar görmez.
Kural, Davutoğlu için istisna yaratmaz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN