Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bir Rehavet Bahsi

Yayınlanma Tarihi : 26 - 05 - 2015 : 09:08
Seçim zamanlarında siyaset bahsi, Anadolu’da heveskârlığı tahrik eden bir heyecan vadisine benzer. Akşam sofrasından, mahalle kahvesine; şadırvan sohbetinden, abdest sırasına kadar her zeminde, merak uyandıran ana konu olur. 
İster mekânın tenhasında, ister kalabalığın ortasında olsun, siyaset konuşmak Anadolu insanına cazip gelir. 
Bu merakı Demokrat Parti tahrik etmişti. Köylüyü yanında tutacak en önemli siyaset tutkalı olarak Jandarma dayağını gösteriyordu. 
Halk ile ilk sıcak teması sağlayınca, siyasi sadakati pekiştirecek tutkal arayışına geçti. Bu tutkal, “din” idi. CHP hezimeti böyle başladı.
 
DP bu tutkala öyle sarıldı ki, aradan yetmiş yıl geçmesine rağmen, varisi kim olursa olsun, din, hala en etkin siyasi silah olarak itibar görür.
Demokrat Parti tarihe gömülünce; “gözlerime bak anlarsın” ışıldağı piyasada yol gösterici oldu. Hala da en geçerli siyaset feneri, dinin her zeminde kullanılmasıdır.
Ve yetmiş seneden beri CHP, bu haksız ve insafsız ithama karşı, kendini savunamaz, çünkü dehlizlere itilip saf dışı tutulmaya çalışılır.
Dikkat! 
Türk siyasetinde “din” hala en geçerli silahtır.
Ve din bahsini siyasette en yoğun kullanma heveslisi Erbakan idi. Ancak, kitleleri bu konudaki içtenliğine inandıramadığı için bir türlü tam iktidar olamamıştı.
Bu bahsin en başarılı siyasetçisi Tayyip Bey’dir. Yola beraber çıktığı dörtlünün, 3’ünü siyaset zeminlerinde yenmiş; yönetimi tek başına elinde tutmayı başarmıştır.
Din ile siyaset bahsinin yoğunlaştığı her hareket zemininde hiç kimse Tayyip Bey kadar başarılı değildir.  Bu seçimde de aynı yöntemle başarılı olacağı beklentisi varken bu açıklama ortalıkta tereddüt yaratmıştır.
 
Seçim siyasetinin genel manzarasında Tayyip Bey çok ilgi çeken bir tarif veriyor: Diyor ki, “Anadolu’da bir sükûnet, bir rehavet var. Bu sessizlik ne netice doğuracak bilemiyoruz. Son ana kadar sürprizlerle dolu bir seçim olacak.”
Bu söz, Tayyip Bey’in yakın olduğu gazeteci Mehmet Barlas’la yaptığı yoğun, fakat dağınık sohbetinde yer alıyor. 
Yüz hatları, bakışındaki dikkat kesafeti ve ses tonundaki hassasiyet dikkate alınırsa, Tayyip Bey’in seçim sonuçları hakkında bazı tereddütler içinde olduğu söylenebilir. Yani Tayyip Bey’in, istenmeyen bir ihtimalin tesiri altında olduğu fark ediliyor.
 
Tayyip Bey’in tek cümlelik endişe saptamasında, kavramların seçilişi özellik taşıyor.
Sükûnet, farklı bir hal tarifidir; rehavet farklı...
Hatta çok farklı...
Sükûnet, dingin ruh halinin sessizlik halidir.
Rehavet ise, ruhta ve bedende görülen bir tutarsız tembellik durumudur...
Eğer Tayyip Bey, sükûnet halinin endişesine kapılmış ise, bu durum çok kaygı verici olmayabilir. Ama rehavet teşhisinin içinde endişeye kapıldığı hükmüne varılabilir ki, bu seçimin en endişe verici cümlesi budur. İşte burada devreye “sabır” giriyor... 
Önümüzde sadece on iki gün kaldı.
Heyecanlı günlerdeyiz; bir günde bile çok şey değişebilir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN