Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Türkiye Koalisyonu Yeniden Deneyebilir

Yayınlanma Tarihi : 20 - 05 - 2015 : 15:17
BEN HABER GAZETESİ 19 MAYIS ÖZEL SAYISI
 
Siyasetten ekonomiye, yerel yönetimlerden kentin sorunlarına kadar gündeme dair merak ettiğiniz her şey Genel Yayın Yönetmenimiz Erol Yaraş’ın yorumlarıyla bu sayfada sizlerle buluşuyor. 
 
 8 Haziran sabahından sonra Türkiye’yi siyasal anlamda nasıl bir süreç bekliyor?
 
Nostradamus yaşasa dünyanın en bilinen kahini olarak 8 Haziran'da nasıl bir Türkiye'ye uyanacağımızın tablosunu çizemez. Siyasi tablo, AK Parti'nin alacağı oy ve çıkaracağı milletvekili sayısına bağlı.Eğer AK Parti bıçak sırtı bir şekilde hükümet kurarsa yani 3-5 milletvekili fazlalıkla... Böyle bir AK Parti hükümeti Türkiye'yi nasıl yönetebilir? Düşünemiyorum. Eğer Tayyip Bey istediği başkanlık sistemini gerçekleştiremezse sarayda bambaşka bir Cumhurbaşkanı izleyeceğiz. Çünkü görünen o ki, bu Anayasa değişikliğine kimse destek vermeyecek. Benim gördüğüm bir tek şey var burada. Bütün iş dünyası, ekonomi dünyası her türlü yatırımını, harcamalarını durdurdu. Bir anlamda herkes gerekli savunma mekanizmaları hazır, her türlü tedbiri almış bir şekilde bekliyor. Bütün bunlar gösteriyor ki 8 Haziran'da kim hükümet olursa olsun Türkiye'yi parlak bir tablo beklemiyor.
 
Sizce koalisyon hükümeti mi olur? Koalisyon olursa ne olur?
 
Bana göre Türkiye koalisyonu yeniden deneyebilir. Artık Türkiye 90'lı yıllardaki bir Türkiye değil. Aradan yaklaşık bir 12 yıl geçti. Türkiye de bu konuda çok tecrübelendi. Gayet medeni bir şekilde de iki parti koalisyonla düzgün bir şekilde ülkeyi yönetebilirler. 
 
KORKMAMAK LAZIM
 
Bana göre koalisyondan da korkmamak lazım. 12 yıllık AKP iktidarında ne kazanıldı, ne kaybedildi, tek başına hükümetlerde bunun da tartışılması lazım. Koalisyon olursa da elbette Türkiye yine bir tedirginlik yaşayacak. Şu anda kafalar karışmış durumda, seçmen ne yapacağını bilemez halde. Eğer İzmir'i Türkiye bazında görürsek Türkiye 4 partili bir parlamentoya gidiyor. Bu işin kesin tarafı. Bu 4 partili meclisten nasıl bir hükümet çıkacak ve nasıl bir yönetim tarzı olacak? Onu da 8 Haziran'dan sonra göreceğiz. 
 
 
Peki en olması muhtemel koalisyonlar hangisidir?
 
AKP-HDP veya AKP-MHP. Görünen o....
 
İki versiyonda da CHP dışarıda...
 
Bana göre ikisinde de CHP dışarıda. Çünkü siz çoğunluğu elde ettiğiniz zaman 3. partiye gerek yok. Benim gördüğüm burada eğer 4 partili bir parlamentoda yüzde 41'ler civarında bir oy alan AKP yaklaşık 8-10 milletvekili eksiliyor hükümeti kurma adına. O 8-10 milletvekilini de, hem HDP'den hem MHP'den rahatlıkla sağlıyor 3. bir partiye gerek yok ki zaten koalisyon için. Çünkü sonuçta milli mutabakat hükümeti değil koalisyon hükümeti.
 
MHP VE HDP AYNI KOALİSYONDA OLABİLİR
 
AKP'nin dışarıda kalması gibi bir durum söz konusu olabilir mi?
 
Matematiksel olarak yüzde 1 de olsa o da mümkün. Demirel'in bir lafı vardır 'Siyasette kimse peşin peşin konuşamaz'. Matematiksel olarak 3 partinin bir araya gelerek hükümet kurması söz konusuysa bu da mümkün. Abdullah Öcalan'ın idam fermanını kaldıran Bahçeli nasıl orada 'İdama hayır' dediyse burada da bu koalisyona 'evet' diyebilir.  
 
AK Parti yarışa girdiği günden bu yana ilk defa böyle bir belirsizlik hakim değil mi?
 
İlk defa bu seçimlerde böyle bir tablonun söz konusu olduğu görülüyor. Çünkü önceden HDP bağımsız giriyordu ve bağımsız girdiği zaman da 18 ila 24 vekil çıkarıyordu. Görünen o ki Güneydoğu'da yüzde 80'e yakın HDP oy alacak deniyor. 
 
CHP'de olabilecek bir başarısızlık sizce kime fatura edilir?
 
CHP'de olabilecek bir başarısızlık dediğiniz olayın tanımlamasını yapmak lazım. Neye göre başarısızlık? Bir önceki seçimde yüzde 26 oy almış ve 135 vekil çıkarmış CHP, bu seçim yüzde 28 alırsa? Tek başına iktidar olamadı, hükümet olamadı ama bir öncekinden fazla aldı ve milletvekili çıkardı. Şimdi CHP’nin bu sonucu başarı mı oluyor yoksa başarısızlık mı? 
 
AZİZ BEY ÜZERİNDEN SİYASET YAPMAK YANLIŞ
 
Aziz Kocaoğlu'nun İzmir'de biraz saf dışı kalışını siz de eleştirmiştiniz. Hala böyle bir atmosfer var gibi görünüyor. Sizce bu İzmir'i nasıl etkiler?
 
Şimdi buna Aziz Bey’in sahaya inmemesi diyelim. Aziz Bey’in hakkını yemeyelim. Belki İzmir merkezde dolaşmıyor ama Bergama, Foça gibi birçok ilçede Aziz Bey gidip birebir insanlarla dokunuyor ve temas ediyor. Aziz Bey’i yok kabul eden bir il yönetimi bana göre büyük hata yapıyor. Biz genel seçime gidiyoruz ama bakıyoruz hep Aziz Bey ve icraatları tartışılıyor. Aziz Bey üzerinden başka birileri AKP'ye 'Siz bunları İzmir'e yapmadınız ki, hani verdiğiniz sözler' diyor ve biz de yerel projeler üzerinden bir genel seçim yaşıyoruz. Bana göre bu da yanlış. Eğer biz yerel yönetimleri beğenmiyorsak bunun hesaplaşmasını 4 sene sonra yapacağız. Genel seçimse genel hesap sorulmalı, yerel seçimse yerel hesap sorulmalı. 
 
 
ESNAF SUSAM’A SAHİP ÇIKMADI
 
Peki Mehmet Ali Susam'ın aday yapılmamasıyla birlikte sizce esnafın CHP'ye yaklaşımı nasıl olacak?
 
Bugüne kadar bu konuda esnaf bir ağırlığını göstermedi. Esnaf bence milletvekiline haksızlık etti. Zekeriya Mutlu eğer isteseydi daha baskın bir şekilde ağırlığını koyup Mehmet Ali Susam'ı CHP yönetimine karşı daha farklı algılatabilirdi. Ben orada İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği’nin Mehmet Ali Susam'ın arkasında güçlü bir duruş sergilediğine inanmıyorum. 
 
 
ŞEBOY VE ÇIRAY İZMİR’İ BİLEN İSİMLER
 
25. dönem vekillerinin parlamentoda İzmir'e ne denli katkı sağlayacağını düşünüyorsunuz?
 
AKP ve CHP'de bu dönem İzmir'e faydasının dokunacağını hissettiğimiz bir iki tane isim var. Mesela Cemil Şeboy. Şeboy, yapısını da çok iyi bildiğim için parti farkı gözetmeksizin bize hizmet edeceklerden bir tanesidir. Hamza Dağ ve Nesrin Ulema için geçmiş dönemden karneye bakmak lazım. Pek yerel yönetimlere ve İzmir'in sorunlarına fazla eğildiklerini görmedik onların. İbrahim Turhan buraya farklı bir amaçla getirildi. Tek başına kurulacak hükümetin ekonomiden sorumlu bakanı deniyor kendisine. İbrahim Turhan'la ilgili başka bir şey daha var. “VOB'u bizden alan insan” deniyor. Bu da tartışılmıyor İzmir'de. Veysel Eroğlu da ilk defa İzmir milletvekili olacak. Tahmin ediyorum ki bundan sonra İzmir'e bakış açısı değişecektir. CHP'de de gördüğüm kadarıyla geçen dönemden İzmir'in sıkıntılarını bilen bir Aytun Çıray var. Musa Çam da var ama diğer konulara ne kadar taşacak? Balbay'ı yaşadık, gördük. Balbay, kendi beyninde herhalde genel başkanlığa uzanıyor. O işin farklı boyutlarında. İzmir'e fazla faydasının dokunacağına inanmıyorum. Tuncay Özkan daha farklı bir politika yapabilir. Onu Balbay'ın dışında tutuyorum. İzmir'le daha fazla bütünleşmeye çalışıyor. Zeynep Altıok Akatlı var. İnanıyorum ki Zeynep Hanım, farklı bir şekilde İzmir’le ilgilenecek. Özcan Purçu farklı bir renk ve hareket getirecek İzmir'e. Bana göre Özcan Purçu'nun İzmir'de en güzel yapacağı şey, bir an evvel Aziz Bey’le bir araya gelip kendi vatandaşlarının, çevresinin yaşadığı o semti kentsel dönüşüme sokmalı.
 
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN