Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Maskülen Siyasetin Feminen Ruhu

Yayınlanma Tarihi : 20 - 05 - 2015 : 17:49
BEN HABER GAZETESİ 19 MAYIS ÖZEL SAYISI
 
 
 
Siyaset maskülen mi feminen mi derseniz, ben feminen derim. Tamam biliyorum. Siyaset; biraz sert ve biraz keskin hatlara sahip gibi görünüyor. Vurdulu-kırdılı filmleri andırıyor hatta. Öfkeli bir erkek gibi adeta. Ne zaman parlamentodan görüntüler görsek, gözümüzün önünde hep aynı manzara… Karşılıklı olarak hakaretler savuran siyasetçi beyefendiler, yeri geliyor tepeleri atıyor ve birbirlerine giriyorlar yumruk yumruğa… 
 
Dışarıdan böyle görünüyor olabilir ama bence birçok şey tam anlamıyla ‘kadın’ faktörü düşünülerek tasarlanıyor. Bir erkeği yönetmek ve yönlendirmek kadınlara nazaran olabilitesi daha mümkün görünüyor. Neden mi? Çünkü yaradılışımız itibariyle biz kadınları somut gerekçeler sunmadan, bir ideolojiye inandırmak neredeyse imkansız bir hal alıyor. 
 
İşte tam da bu yüzden, tüm siyasi partiler de seçimlere yönelik vaatlerini kadınları düşünerek hazırlıyor.
 
Kadınlara yönelik her türlü şiddetle ve töre cinayetlerine karşı 'sıfır hoşgörü'yle mücadele, türban ile ilgili radikal kararlar, meclisin yarısının kadın olması, Türk kadınının, ekonomide, eğitimde, siyasette haklarına kavuşacak, kimliğini bulacak olması, Kadın Bakanlığı kurulması, 8 Mart’ın tüm kadınlar için tatil olması gibi gibi…
 
Bence siyasi partiler kesinlikle haklı. Biz kadınlar siyasi arenada çok varlık gösteremesek de seçmen statüsünde ciddi bir çoğunluk olarak kitleleri peşimizden sürüklüyoruz ve bu göz ardı edilmiyor.  
 
Yapılan bir araştırmaya göre feminen özellikler gösteren ülke kültürlerinde maddi başarılar yerine toplumsallık, başkalarını düşünme ve koruma önemseniyor. En iyi olmaktansa ortalama olmak, grubun dışında, uç noktalarda kalmamak önem teşkil ediyor.
 
Feminen toplumlarda, yaşamak için çalışılıyor. Eşitlik, birlik, yaşam kalitesi vurgulanıyor. Çatışmaların müzakere ve uzlaşma ile çözümlenmesine sıcak bakılıyor. Güçlüler, kahramanlar, kazananlar itici; zayıflar, ezilenler, kaybedenler sempatik bulunuyor.
 
Aslına bakarsanız Türkiye’de ekonomiyi bile kadınlar şekillendiriyor. Günümüzde kadın tüketiciler olmasa erkek üreticilerin varlıklarını sürdürebilmeleri hiç de mümkün görünmüyor. 
 
Türkiye’de siyaset herkesin sandığının aksine maço olmaktan çok, kadınlara karşı genelde boynu kıldan ince bir yapı çiziyor.
 
Bu yüzden maskülen algılanan hırçın siyasetin naif feminen ruhu, olması gereken şeyleri bazen körün gözüne sokuyor...
 
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN