Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ah Gençlik Ahh...

Yayınlanma Tarihi : 20 - 05 - 2015 : 16:57
BEN HABER GAZETESİ 19 MAYIS ÖZEL SAYISI
 
 
 
Gençlik ülkemizin, dünyamızın geleceği. Genç, bedeni canlı, ruhu diri; gönlü paylaşıma açık, hayattan beklentisi yüksek insan demektir. Gençlik insanda bulunan ve canlılık, heyecan gibi onu üretken kılan en önemli özelliktir. 
 
Gençlik döneminde kişilik, kurgusunu tamamlamış bir olgu değildir. Günümüz gençliği kimlik arayışı içinde olan bir gençlik niteliği taşımaktadır. Temel kimlik yapısı cinsel kimlik, toplumsal kimlik, akademik ve mesleki kimlikten oluşur. Cinsel kimlik; yaşadığı sosyokültürel yapıda kendi cinsine ait rollerin içselleştirildiği yapıdır. Toplumsal kimlik kendisinin toplumda ve çevrede nasıl algılandığına dair yapı, akademik ve mesleki kimlik ise hayatını kazanmayı sağlayan eğitim ve entelektüel gelişimi ile ilgilidir. Bu yapının gelişiminde çeşitli nedenlerle sorunlar oluşmakta ve gençlik kaosa sürüklenmektedir.    
 
Çağımızın gençliğinin en önemli problemlerini şöyle sıralamak mümkündür: Kişilik problemleri, arkadaş ve ailesiyle ilgili problemler, sosyal çevre problemleri, iletişim organları ve sosyal medyanın yol açtığı problemler.    
 
Kişilik Problemleri: Gençlerin ve gençliğin her devirde en önemli problemi kişilik problemidir. Yetişkinliğe geçiş sürecinde gençlerin kendilerini ispat ve özgüven noktasında problemler yaşadığı bilinmektedir. Bu dönemde kendilerini ifade edilmesine izin verilmeyen, sevgi ve güven gösterilmeyen gençler daha problemli bir geçiş süreci yaşarlar. Gençlerin kendilerini sağlıklı ifade edebilecekleri sevgi ve güven ortamı hazırlandığında kişilik problemi aşılamayacak bir sorun değildir.
 
Arkadaş ve Ailesiyle İlgili Problemler: Gençler, anlaşılmadıklarını düşündükleri ailelerinden uzaklaşarak, arkadaş ve dost çevreleriyle daha sıkı ilişkiler kurmaya başlarlar. Bu durum son derece doğal bir süreçtir ve yaşanması da sakıncalı değildir. Ailenin buradaki rolü güvensizlikle dışa açılımı durdurmak değil olumlu arkadaşlık ilişkilerini desteklemek olmalıdır. Gençlerin arkadaşları ile ilişkileri hayatında çok önemli bir yer tutar. Gençlikte kızlarla erkeklerin arkadaşlıkları, kendilerini ve karşı cinsi tanımaları, olayları değerlendirirken farklı bakış açılarına sahip olmaları bakımından önemlidir. 
 
Sosyal Çevreden Kaynaklanan Problemler: İnsanın kişilik ve kimlik gelişimini oluşturan ilk alan aile olmakla birlikte okul ile sosyal çevrenin de önemli bir yeri vardır. Hızla değişen sosyal dokuda, çok ciddi sosyal problemler yaşanmaktadır. Gençlerin olumsuz yapılardan etkilenmemesi için onlara her şeyden uzak steril bir ortam sunmak mümkün olmadığına göre, onların ilgisini çekebilecek sportif ve kültürel etkinliklerle gençlerin boş zamanlarını doldurmak gerekmektedir.
 
İletişim Organları ve Medyanın Yol Açtığı Problemler: Görsel medya. Adı TV, radyo, bilgisayar ve internet şeklinde sıralanan bu ortam, gençlerin kişiliklerinin oluşum sürecinde sonradan devreye girmiş ama süratle ilk sıraya yerleşmiştir. Bu yüzden gençliğin belli başlı problemlerinin temelinde medyanın ciddi etkisinin olduğu kesin. Gençler günümüz yaşam koşulları nedeniyle toplumcu olma niteliğini yitirmişlerdir. Gençlerin büyük bir çoğunluğu gerçek yaşamdan uzaklaşıp günün büyük bölümünü sanal ortamda harcayarak yabancılaşma sürecine girmektedir. Gençleri sanal ortamdan çekip alabilecek,  girişimci ruhlarını ortaya çıkarabilecek onların ilgisini çekebilecek sosyal aktiviteler yapılmalıdır. İnsanların zamanlarının büyük bir bölümünün televizyon, bilgisayar ve internet karşısında geçtiğini düşünürsek gençlerimizin ne tür bir bombardıman ile karşı karşıya olduğu anlaşılmış olur. İletişim araçlarını hayatımızdan çıkarmak mümkün olmadığına göre onları bilinçli ve yararlı bir biçimde kullanmayı gençlere öğretmek gerekiyor. Bu da sabırla ve onların duygularına ve tercihlerine değer vererek aşılabilecek bir problemdir.
 
Gençlik, geleceğimiz, yarınlarımız.... Sorunlarıyla var olan ergen ama dinamik yapı. Yapamadıklarımızı sokakta özgürce yaptıkları için eleştiri oklarımızla hedef aldığımız, değişimlerini yadsıdığımız, korumak adına boğduğumuz, yapamaz diyerek güven hissini ve inisiyatifi elinden aldığımız ATATÜRK gençliği.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN