Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzandan, Mizana

Yayınlanma Tarihi : 19 - 05 - 2015 : 10:46
AKP, siyasi yaşamının en kritik seçiminin eşiğindedir. Ve çok ciddi endişe içindedir. Öyle ki, partinin seçim için kullanılabilir bütün makam ve örgütlerinin cömertçe meydanlara yığdığı partili sayısına rağmen, seçimin tek başına iktidar vaat etmediğinin hırçınlığını yaşamaktadır.
Bu tespit yeterli değil. İlaveten, genel başkan ve başbakan Davutoğlu, bu hedefi gerçekleştirecek etkinlikte performans sergileyemediği için, kurucu başkan ve cumhurbaşkanı resen işe müdahaleye karar vermiştir.
 
Yani Tayyip Bey, kendi genel başkanını ve başbakanını bu bahiste yeterli görmediği için kendisi yollara düşmüştür. 
Önüne konulan her kürsüyü kullanmaktadır. Bunu da yeterli görmemekte ve kamuoyunda yeni algı modelleri yaratmaya çalışmaktadır.
Nedir bu yeni algı modeli? Eskiden “izan” esaslı bir propaganda modeli uygulanırdı. Tayyip Bey kürsüye çıkar tablolar, grafikler kullanırdı. 
Yeni ve büyük proje iddialarını sergilerdi. Bütün algılar bu hedefe dönük olurdu. Sistem o kadar etkiliydi ki, Tayyip Bey ortaya bir proje atar ve bütün muhalefet grupları ona cevap yetiştirirlerdi. Her çırpınış, AKP algısını pekiştirirdi.
Şimdi tam tersi oldu.
 
Kemal Bey bir hedef belirliyor. Böylece istediği algıyı yaratıyor ve başta Tayyip Bey olmak üzere bütün AKP kadroları hemen savunmaya geçiyor ve iddianın imkansızlığını anlatmaya çalışıyorlar. Yani AKP, bir ilgi yaratma zaafı içindedir. 
 
Neden mi? Tayyip Bey bütün kürsülerde koalisyon ihtimallerini yerden yere vurdu. Ama bir süre sonra bu konuda sus pus oldu. Çünkü koalisyon ihtimali önüne konulduğunda AKP’nin nasıl davranacağını kimse bilmiyor. Hatta Davutoğlu da bilmiyor. Bu ihtimale karşı, mukabil tavır belirleme kararlılığı muhtemelen Tayyip Beyin de zihninde netleşmiş görünmüyor.
 
KESKİN STRATEJİ 
Eskiden AKP’nin algı yaratmada en keskin stratejisi, sık aralıklarla anket yaptırıp, kendi güçlerini kamuoyuna sergilemesiydi. Ya şimdi?
Şimdi seçimden sorumlu Beşir Atalay, yaptırdığı anketleri ısrarla kamuoyundan gizliyor. Yanı yayınlamıyor. Ne sonuçlara varıldığını kamuoyuna ve rakip siyasetçilere açıklamıyor. 
 
Bunun anlamı, ürktüğü bir husus var demektir. Bu ürküntü seçim sonrasında eğer Tayyip Bey’i mutlu edecek bir sonuç sağlamazsa, AKP iki zorlukla karşılaşacak ve durumu kolayca izah edemeyecektir. Tayyip Bey “Koalisyon felakettir” diyordu. Şimdi koalisyon yaparsa, kendine güvenen AKP imajı bitebilir. Yani AKP kendi aşığını kendi tekmeleye başlamış ve sağlam adımı topallaştırmaya başlamış demektir. İşin özeti şudur: İmaj mahiyet değiştirirse, AKP’nin hiçbir algı modeli mana yaratamaz.
Peki, bu durumun faturası kime çıkarılır?
 
AKP içinde bu fatura Davutoğlu’na kesilir. Ama iş işten geçmiş olur... Tayyip Bey, işin işten geçmesine izin vermez... Evet vermez... Peki, ne olur? Bu konuda kimsenin hiçbir şey bilmediği anlaşılıyor... CHP adına günlük siyaset yorumu yapan kadro, dün sabah çok garip, yeni, ürkütücü ve hayret ihtimallerini harekete geçiren bir yorum açıklaması yaptı. 
 
Bir yerlerde, birilerinin, bu seçim sonuçlarının iptalini sağlayacak ve eski Meclis’in çalışmalarının devamını öngören bir yöntemi hazırlamak istediklerini ileri sürdüler. 
 
Bu ihtimalin bahsi bile Türkiye demokrasisi için, felaket senaryosu yazmak demektir... Aman Allahım! Sakın ha, sakın ha, sakın ha...
Eski AKP mizandan, izana giderdi. Davutoğlu şimdi izandan, mizana gidişi başlattı...
Çünkü makul politika üretmek yerine, Maltepe’ye 2 milyon AKP’liyi yığmaya çalışıyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN