Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Fantezi Merakı Siyasetin İşi Değildir

Yayınlanma Tarihi : 16 - 05 - 2015 : 09:29
Toplumun zaman zaman fantezi meraklara kapıldığı görülür. Bazılarına güler geçeriz; bazılarından da ıstıraplı izlenimlerle canımızın yandığı günleri, ayları, yılları anımsarız...
Fanteziye itibarı olmayan kesim, siyasetçiler ve onların    iş başına getirdiği hükümet kadrolarıdır. Bugüne kadar hangi fikrin erbabı olarak, hangi parti iktidara gelmişse bu merakın peşinde olmamıştır.
İlk ve şaşırtıcı örnek Davutoğlu hükumetinin seçim telaşı içinde halkın dikkatine sunduğu meşhur “özgürlük ve demokrasi” projesi oldu.
 
Projenin temel atma töreninde başbakanın ve kültür bakanının yaptıkları konuşmaları dinledim. Ajanslarda yayınlanan haberleri okudum. 
Hem Davutoğlu’nun, hem de Ömer Çelik’in konuşmalarını dinledim. Yassıada’da yapılmasını önerdikleri hususlarda ciddi olup olmadıklarını ölçm eye çalıştım.
Uzun bir Menderes övgüsü sıraladı. Elle beş yıldan beri çok değişik siyaset simalarının kürsülerden dillendirdiklerinden farklı bir şey söylemiyordu. 
Özgün tek cümlesi yoktu. Sadece yakın günlerin seçim beklentisinde bir hatayı anarak, bir hatırayı adeta taziz ediyormuş (kutsuyormuş) havası basmağa çalıştı. 
Ömer Bey’in konuşması, Ahmet Bey’in konuşmasından daha akılcı ve müessir idi. Ahmet Beyin konuşması belki daha akıcı idi ama tesir etkinliği daha azdı.
 
Ama her ikisinin de konuşması müthiş fantazya doluydu.
Ahmet Bey diyor ki, “her 27 Mayıs günü TBMM burada toplansın...”
Ya 12 Mart? Ya 12 Eylül?
Bunlar daha haysiyetliydi... Bir fantazya yaratma merakının siyasi kaprisine, bir demokrasi ihlalinin tekrarını feda etmek fantazyasını kim kendine hak görebilir ki? 
Hangi imtiyazlı statü, bu keyfiliği millete reva görebilir ki?
On üç yıl tek başına iktidar olup da, ihtilal anayasasının baraj nimetlerini hala sürdürmek isteyen bir siyasi iptilanın bu önerisine, itibar eden olur mu?
 
Kültür Bakanımız Ömer Bey de bu fantazyanın sunumundan aldığı ilhamla bir başka fantazya geliştiriyor. 
Anadolu Ajansı haberine göre, Ömer Bey, adeta Yassıada’yı bir hukuk kâbesi haline getirmeyi amaçlamış ruh önerisiyle, bir kutlama töreni öneriyor.
Diyor ki, hukuk fakültelerinden mezun olan öğrenciler mezuniyet törenini burada yapsınlar. Diplomalarını burada alsınlar. Mezuniyet cübbesini burada giysinler ve keplerini burada gökyüzüne fırlatsınlar...
 
Tekrar yazımın başına dönüyorum.
Evet, tıpkı yukarıda özetlediğim gibi, toplumun öne çıkmış bazı simaları, ara sıra fantezi meraklara kapılırlar. Bunları genelde anlayışla karşılar; biraz gülüp geçeriz.
Ama bu fantazyaları siyasetçiler gündeme getirirlerse, duraksarız ve şaşırırız.
Fakat bu fantazyaları hükümet erbabı bir tür seçim tahrik malzemesi olarak kullanmak amacıyla üretirlerse, ne diyeceğimizi şaşırırız...
Hangi akla hizmettir diye sorarız. 
Neden mi?
Türkiye’de tam 82 adet hukuk fakültesi var. 
Ve her yıl yaklaşık 8 bin öğrenci mezun ediyor...
Yassıada semalarında havaya fırlatılmış 8 bin kep düşünebiliyor musunuz?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN