Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Asfaltta Çiçek Açtırırken...

Yayınlanma Tarihi : 15 - 05 - 2015 : 09:01
İzmir Büyükşehir Belediyesi “pilot bölge” seçtiği Seferihisar’da “renkli ve desenli asfalt” uygulaması başlatmış. Şimdilik Cumhuriyet Meydanı’ndan başlatılan “desenleme” bahanesiyle, “sakin şehir”in tüm cadde ve sokakları yenilenecekmiş. Sonrasında da bu “faydalı virüs” hızla yayılacakmış. Büyükşehir Basın Merkezi’nden servis edilen fotoğrafları inceledim, şimdiden “içim açıldı” desem yeridir. Özellikle Seferihisar Cumhuriyet Meydanı çok güzel olmuş.
 
Kazıla-yapıla yamalı bohçaya dönmüş şehir cadde ve sokakları ile “sorunu” olan, her yağmur ve sonrasında oluşan minik göletler yüzünden sakinleri seke seke yürümeye alıştırılmış bir kentin sakini olarak, hiç olmazsa cadde ve sokakların yenilenmiş olacağından dolayı memnuniyetimi belirtebilirim.
 
Ancak, şu yol kaplayıcı, kaldırım düzenleyici ekiplerde yer alacak kişiler ve onları yönlendirenlerin “su akıntı bilimi, ya da zemin terazileme eğitimi”nden geçirilmiş kişilerden oluşması da, samimi dileklerim arasındadır.
 
“Çiçek açmış asfalt mı-yağmurda üzerinde su biriktirmeyen kara asfalt mı-” deseler, önceliğim mutlaka ikincisinden yana olur...
Bugün sözü kent cadde ve sokaklarından açmışken, işi “kaldırım mühendisliği”ne kadar uzatalım. Şehircilik açısından çok önemli bulduğum bu konunun, bizimkilerin “şehir öncelikleri sıralaması”nda kaçıncı sırada yer aldığını bilemesem de, yeri gelmişken kent yöneticilerine bir kez daha hatırlatmak istiyorum;
 
Lütfen bundan sonraki cadde ve sokak çalışmalarınızda insanların, özellikle de nüfus kağıdı eskimiş olanların rahatça inip çıkabileceği kaldırımlar yapın.
 
“Dünya kaldırım standardı”nın 9-10 cm olduğunu, bazı kaldırımlara çıkabilmek için merdiven yapma gibi bir ilkellikten kendinizi ve ekibinizi kurtarın.
 
Kullanım ruhsatı vereceğiniz her binanın sokakla, kaldırımla irtibatının standartlara uygun olup olmadığını da kontrol edin, ettirin.Yüksekte kalan evinin, apartmanının girişine tırmanabilmek için, zaten dar olan kaldırımlara merdiven inşa etmesine izin vermeyin.
 
“Yüksek kaldırımlar”ı, kuralsızlığa eğilimli vatandaşlar için “otomobil park önlemi” olarak görme sıradanlığından kendinizi kurtarın, sadece yayaların kullanımına ait olan “kaldırımların namusu”nu koruyun.
 
 
Kent Çatılarına Sıra Gelir mi?
Bu güne kadar konuşma fırsatı bulduğum 100’den fazla belediye başkanına, 10 yıl öncesinden bu yana açtığım “şehircilik” konusundan birisi de şudur;
 
Eğer şehirlerimizi bir gün alt yapı sorunlarından kalıcı olarak kurtulursa, sıra şehirlerin havadan görünümüne gelecek. Uçaklardan şehirleri seyreden yolcular, az sonra ayak basacakları kenti yönetenler hakkında not verecek...
 
Aradan geçen bunca zamana kadar, hizmet sınırlarını “çatıya kadar yükselten” bir belediye başkanına henüz rastlamadım. Ancak, hurda deposuna çevrilmiş, “kaçak ya da yasal kat için” hazır halde tutulan paslı demir çubukların, çanak antenlerin, çirkin su depolarının ve güneş enerji sistemlerinin, düzene konması için vatandaşın uyarılmaya başlamasının zamanı olduğunu düşünüyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN