Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mayıs Ayında Bahar Yorgunu Olmayın

Yayınlanma Tarihi : 12 - 05 - 2015 : 12:39
BEN HABER GAZETESİ 32.SAYI
 
 
 
Bahar ayında güneşli sımsıcak bir günden yazıyorum sizlere. Parlayan güneşe, açan çiçeklere aldanıp bahar yorgunu olmamanız için sizi uyarmak istedim.
 
BAHARDA DEĞİŞEN METABOLİZMA
Bahar aylarının gelmesi ile birlikte değişen hava sıcaklığı ve atmosferik şartlar sebebiyle bedenlerimizde de bazı hormonal kimyasal değişimler yaşanmaya başlar. Bu değişimin karsısında zindeliğimizde azalma, immün sistemimizde baskılanma, alerji ataklarının oluşması, hormonal değişime bağlı ruhsal dalgalanmalar, regli periyodlarında gecikme, bağırsak düzeni bozuklukları, dolaşım sisteminde akış sorunlarına bağlı ödemler, bacaklarda şişkinlik algısal ve konsantrasyonel problemlerle karşılaşırız. Bu hislerin bir ya da birkaçına bahar yorgunluğu diyoruz.
 
BAHAR YORGUNLUĞUNDAN DOĞRU BESLENEREK KURTULUN
Her yıl bahar ayları başlarken sabahları aç karnına ZENCEFİL, KARABİBER, KARANFİL, LİMON SUYU karışımı yapıp sabahları içmeye özen gösterin.
 
Bu dönemde vücudun ANTİOKSİDANLARA olan ihtiyacı artar. Meyve ve sebze sularını karıştırıp içmekte fayda var. HAVUÇ, ELMA, SALATALIK, MAYDANOZ, ZENCEFİLDEN OLUŞAN BIR BARDAK MIX karışım sizi zinde kılmaya yetecektir.
 
Bu aylarda akşam yemeklerinden sonra bedeninizi asitlendirip yoracak olan karbonhidrat tüketiminden uzak durmaya çalışın. En güzel ara öğün probiyotik yoğurt veya kefir olacaktır.
 
Bitki çayları daha da önem kazanır bu ayda. İmmün sistemini desteklemek için kuşburnu yeşil çay ısırgan yaprağı çayını içmeyi ihmal etmeyin. Regli düzeninde aksama olmaması içinde civanperçemi ve adaçayını tavsiye ederim.
 
Halsizlik, uykuya meyil gibi hislerinizde artış olabilecek olan bu günler de her gün bir mineral suyu içine limon dilimi ve hatta nane yaprakları katarak içebilirsiniz.
 
Bu günlerde kilo alma eğilimi gözlenebilir. Beslenmenizde protein kaynaklı beslenmeye çalışın. Kahvaltılarda yumurta, ara öğünlerde süt ve ürünleri mutlaka beslenmenizin vazgeçilmezi olsun.
 
Vitamin alımını arttırmamız gereken bu dönemde gıda takviyesi almak yerine ekşi mayalı tam buğday ya da tam tane çavdar ekmeği, günde en az iki porsiyon sebze yemeği, her öğüne yeşillik salatalara sos olarak sirke, ara öğünlerde kavrulmamış kuruyemiş yemeyi tercih etmelisiniz.
 
Tabii iyi uyumak da bir o kadar önemli... Bahar yorgunluğunu atlatmak için en az yedi saat uyku şart. Uyku hormonumuz da bahar sezonundan etkilenebileceği için, akşamlara melisa ve papatya çaylarından birini şiddetle tavsiye ederim.
 
 
Günde iki litre su içmek ama suyu alkali tercih etmek bu dönemde yapabileceğiniz en iyi dolaşım düzenleyiciniz olacaktır. Alkali suyu dilerseniz limon maydanozla dilerseniz 1 litre suya 1 çay kaşığı karbonat ilave ederek de yapabilirsiniz.
 
Bağırsak düzeninizde sorunların da keyfinizi kaçırabileceği bu dönemde probiyotik yoğurt ve hurma ilave ettiğiniz peynir ekmekli geleneksel Türk kahvaltısını sabah mümkün olduğunca erken yapmanızı öneririm.
 
 
 
Bu dönemde kahve tüketiminizi de iki fincanla sınırlayın ki omsalar dengeniz de sorunlarla karşılaşmayın. 
 
Ve dışarıda gün aşırı bir saatlik yürüyüşler yapmanızın da tam zamanı... Artan dopmin ve endorfin salgıları bahar yorgunluğunun tüm etkilerini ortadan kaldıracaktır.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN