Kadın ve Anneler Günü

BEN HABER GAZETESİ 32.SAYI
 
 
Adem uyurken, TANRI onun kaburga kemiklerinden birini alıp yerini etle kaplamış. Adem’den aldığı kaburga kemiğinden bir kadın yaratarak onu Adem’e getirmiş! 
 
İkincil varlık olarak görülen kadın aslında her zaman güzelliği, zarafeti, kırılganlığı ile çiçeğe benzemektedir. Koparılmadan kırılmadan hapsedilmeden özgürce yaşayan o çiçekler dalında güzeldir. Farklı farklı güzellikteki  her çiçeğin rengi, biçimi ve hepsinin kendine özgü kokusu vardır. Bir çiçeğin doyumsuz güzelliğine baktıkça onu daha çok severiz, o sevgiyle kokladıkça güzelleşir, sevgiyle yaklaşılan her şeyin  daha bir güzelleştiği gibi... KADIN... Güzel olmak, beğenilmek ve kendini sevmek için aynalarla barışmaya çalışır. Oysa bir ayna  seven erkeğin gözünden daha güzel gösteremez kadını... Sevgidir insana yakışan... Sevmeyi bilmek dostça yaşamayı öğrenmek gerek. Sevgiyle yaşayanlar görür yerin göğün güzelliğini, sevgiyle yaşayanlar alır en güzel çiçeğin kokusunu, sevgiyle yaşayanlar uyanır gül kokulu sabahlara. 
 
Kadın annedir, yuvasını yavrusunu kollar korur, ninniler dökülür dudaklarından. Koşulsuzca sevgisini paylaşır. Kadın her ihtiyaç duyana yüreğiyle koşar, çare olur. Dünyayı kurtarır sevgisiyle. Bazı kadınlar vardır; girdikleri ortamda öyle parlak ve etkileyici bir ışık yayarlar ki hayran kalırsınız. Zarafetleri ile kendilerinden ve hayattan öyle keyif alırlar ki etkilenmemek mümkün değildir. Bu kadınları etkileyici kılan fiziksel görüntüleri değildir. Doğal olarak içlerinden gelen çekiciliğe sahip olan bu kadınların ortak özelliği toplumsal dayatma olmadan doğasında var olan ‘Kadınlık Özgüveni’dir.  
 
Bu öz güvene sahip olmak; kendine ve hayata saygı duymak, duygularını korkmadan özgürce ifade etmek,  güven ve sevgi içinde, herhangi bir şeye bağımlı olmadan özgürce yaşamak demektir.
 
TANRI en güvendiği meleği çağırıp, hazırladığı anne modeli hakkında onun fikrini sormuş. Melek gördüğünü beğenmemiş. “Çok çalıştınız yüce efendimiz, artık ne yaptığınızı bilemez hale geldiniz. Şuna bakın! Bütün hastalıkları iyileştiren özel bir öpücük ve yemek pişirmek, çamaşır yıkamak, ütü yapmak, okşamak, tutmak, temizlemek için altı çift el yapmışsınız. Bu iş yürümez!"
“Sorun ellerde değil.” Diye karşılık vermiş Tanrı. “Aslında üç çift göz koymalıydım. Çocuğunu görmesi ve onu açık pencerelerden koruması için bir çift göz… Ona iyi terbiye verebilmesi için bir başka çift göz ve ne kadar işi olursa olsun, bitmez tükenmez sevgisini ve şefkatini sürekli olarak yansıtabileceği üçüncü bir çift göz!” Onun hastalanmaya vakti olmayacak, kocasıyla, çocuklarıyla, eviyle uğraşması gerekecek.”
 
“Bence siz biraz dinlenseniz” demiş melek. “Dinlenip, sakinleşip iki kolu iki gözü olan standart bir model üzerine çalışsanız çok daha iyi olacak.”
 
Tanrı, meleğe hak vermiş, biraz dinlendikten sonra, anneyi normal bir kadın haline getirmiş. Ama meleğe şöyle demeden de edememiş: ”Onun içini çok büyük bir azimle doldurmalıyım. Bu azim, öylesine büyük olmalı ki,  altı kolu, üç çift gözü ve kendi kendini iyileştirme sistemi varmış gibi davranmalı. Yoksa görevlerini yerine getiremez, yükün altından kalkamaz.”
 
Melek modeli incelemiş. Bu kez Tanrı’nın başardığını düşünmüş. Ama birden bir sızıntı fark etmiş: “Galiba siz, bu modelin içine yine çok fazla şey doldurdunuz. Kadının içi boşalıyor.”
“Hayır boşalmıyor. Bunun adı gözyaşı.”
“Ne işe yarar?”
”Sevincini, hüznünü, düş kırıklığını, acısını, gururunu, mutluluğunu, coşkusunu ifade etmeye yarar.”
“Siz büyük bir mucitsiniz!” diye heyecanla bağırmış melek, “Modelin tek eksiği buydu, şimdi tamamlanmış oldu.”
Tanrı buruk bir sesle yanıt vermiş: “Onu ben koymadım. Parçaları birleştirdiğim zaman, gözyaşı kendiliğinden ortaya çıktı.”
 
Kadın ki; yaradılışımızın varoluşu. Kadın ki; geçmişimiz ve geleceğimiz... Dünya kadındır-kadın dünya... ANNELER GÜNÜNÜZ KUTLU OLSUN...
YORUM EKLE