Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Evren Öldü

Yayınlanma Tarihi : 11 - 05 - 2015 : 09:15
Kenan Evren öldü. 98 yıl yaşadı. Türk Silahlı Kuvvetleri’nde önemli hizmetler yaptığı yılları olduğu söylenir. Bu hizmetleri için kendisine şükran duyulması doğaldır. Ama 12 Eylül darbesi sonrasında, devletin yönetimi konusunda sergilediği manzara hiç kuşku yok ki, Türk siyasetinde çok eleştirilecek ve bazı kararlardaki haksız ve isabetsiz ısrarıyla ebediyen eleştirilecektir.
12 Eylül darbesi sonrasında sivil hayata geçiş aşamasında yakın bulduğu komutan olarak Turgut Sunalp’i destekledi; ama halk bu paşaya Evren’in istediği desteği vermedi.
Böylece sivil iktidara ANAP’ı getirdi...
 
Evren yönetiminde en derin yaraların açıldığı olayların başında adalet ahlakının zedelendiği örnekler gelir. 
Henüz 18 yaşını doldurmamış Eren’in idamı bu olayların en hazin manzaralı olanıdır. On sekiz yaşın altında olan genç Eren, Evren’in emriyle yaşı büyütülerek asılmış ve Türk adalet tarihi en hazin manzaralı örneğiyle kirletilmişti.
Bugün adalet bahsindeki şikâyetlerin geçmişi değerlendirildiğinde, cinayet sayılabilecek bu açıkça ihlalin izi ve hisleri vardır...
Yüzlerce türde hukuk ihlallerinin yaşandığı Evren döneminde, yaşananların bir tür koruma altına alınmış örnekleri, askeri yönetim adaletsizlikleri olarak toplum vicdanında derin ve ayıplı izler yarattı. Aradan 35 yıl geçmiş olmasına rağmen hiçbir hafıza, bir beşer zaafıyla o günleri unutmadı...
 
Evren’in cumhurbaşkanlığında öyle ilginç bir atama mekanizması yaşandı ki, dünyanın hiçbir ülkesinde görülmemiştir. 
Anayasaya madde koyarak Türkiye gibi bir ülkenin cumhurbaşkanlığı için adam atanmasının örneği, bugün bile tebessümlü çehrelerin zihin kahkahalarına vesile olmaktadır. Evren yedi yıl süreyle cumhurbaşkanı olmuştu.
Bu yetmiyormuş gibi, ömür boyu haklarında herhangi bir hak iddiasında bulunulması da anayasa hükmü ile yasaklanmıştı.
Neyse ki AKP hükümeti sırasında anayasanın bu hayret verici hükmü kaldırılmış ve Evren ile arkadaşlarının yargılanması mümkün olmuştu.
Sonuçta Evren darbecilik suçundan müebbet hapse mahkûm oldu. Nişanlarının geri alınmasına, apoletlerinin sökülmesine ve rütbesinin erliğe indirilmesi kararı verildi. Aradan uzun zaman geçmesine rağmen Yargıtay nihai kararını yayınlamayınca hükmün gerçekleşmesi bugüne kadar askıda kaldı.
Eğer Yargıtay makul süre içinde kararını vermiş olsaydı, muhtemelen cenazesinin top arabasıyla kaldırılması yerine, hiçbir askeri tören yapılmaksızın erat işlemine tabi tutulacaktı.
Şimdi devlet töreniyle kaldırılacak...
 
 İslam’da temel kuraldır; ölünün arkasından kötü konuşulmaz: Allah taksiratını affetsin... Ama Yargıtay daha makul bir sürede nihai kararını verseydi, daha adil bir defin töreni olmaz mıydı?
Yargıtay, nedense adliyenin kararı üzerinde son sözünü bir türlü söylemedi...
Şimdi insanların zihninde amaçlı geciktirme gibi bir ihtimalin kurtçuğu insanların beynini yeyip duracak... 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN