Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dört As Vardı; Ne Oldu?

Yayınlanma Tarihi : 09 - 05 - 2015 : 09:14
Türk seçim tarihinin en ilginç örneği, tam bir ay sonra yaşanacak.
Bu seçimde uygulanmakta olan savaş stratejisini yine Tayyip Bey üstlenmiş durumda...
Göründüğü kadarıyla da, hiç taviz vermeden taktik eylemlerini yoğunlaştırmakta...
Anayasal tariflerin yorumuna göre Tayyip Bey’in uygulamakta olduğu program, bu tariflere denk düşmese bile; bu konuda Yüksek Seçim Kurulu’nun “elde kuran siyaseten konuşma yapmasını” hukuken müdahale edilecek nitelikte görmemesi, çok ilginç bir gelişme olarak değerlendirildi.
Hukuken yasaklar sınırlamasından sayılmayan “elde Kuran” konuşması, siyasal yorumda seçmen dikkatini çok daha hassas terazide tartmaya başlıyor.
Selahattin Demirtaş siyaset kürsüsüne çıkarak “elde Kuran” sahnesi için açıklama yapıyor: “Diyanet oyun oynuyor. Öyle söylediği gibi Kürtçe Kuran basılmış ve dağıtılmış değildir. Sırf bu gösteri için tek nüsha ciltleyip Tayyip Bey’i kürsüye çıkardılar” diyor...
Doğru mu, değil mi?
Bunu Diyanet Başkanı’nın açıklaması gerekmez mi? Çünkü bu açıklama, özel ihtişamlı makam aracının ibret-i âlem için iade edilmesi haberinden en az on kat daha önemlidir.
 
Başbakan’ın konuşmaları televizyonlardan yayınlanmaya başlıyor. Ama bu arada Tayyip Bey herhangi bir kürsüye çıkınca, genel kabulde yandaş denilen medya ekranları bile, hemen Başbakan’ı bırakıp, Tayyip Bey’in programını yayınlamaya başlıyor.
AK Parti genel merkez görevlilerinin, siyaset kürsülerinde yer aldığını gördünüz mü? Hemen hepsi milletvekili listelerinin ilk sıraları kapınca adeta istirahate çekilmiş gibi, sütre gerisinde yer almaya başladılar... Yani yok oldular...
 
Tayyip Bey’in AKP’siyle, Menderes’in DP’si arasında bir sayısal benzerlik vardır. Demokrat Parti’yi dört as kurmuştu. Bayar, Menderes, Köprülü ve Koraltan...
Kuruluşlarının ikinci seçiminden sonra darmadağın oldular... 
Tayyip Bey’in kurduğu AKP’nin de dört ası vardı: Erdoğan, Gül, Arınç ve Şener...
Peki, bunlardan şimdi kim var? Hiçbiri! Onlar da darmadağın oldular...
 
Bu tür gelişmeler daha önceki seçimlerde kendini göstermemişti.
Şimdi farklı niteliklerle tezahür eden seçim gelişmeleri karşısında, anket şirketlerinin seçmenlere makul gelebilecek türde açıklamalar yapması beklenirken, sadece sayısal tahmin sıralamalarıyla yetiniyorlar.
O zaman da akla bu tür açıklamaların isabetli olmayabileceği ihtimali geliyor.
 
Nihai karar gününe önümüzde bir ay var. Oy belirleme ameliyesi için çok uzun sayılabilecek bir süreyi ifade ediyor.
İzmir, çok hassas günleri yaşıyor. Seçimin önde gelen sadece iki partisi, (yani AKP ve CHP) siyaset listelerindeki isimlerini değiştirdi. Yeni ve iddialı çehrelerle siyaset teklif ederek seçmeni kendi yanlarında yer almaya davet ediyorlar.
Bakalım nasıl bir sonuç ortaya çıkacak?
Çünkü bu seçimlerde muhalefet, seçmene iz bırakan yeni politika kararları ve refah teklifleri yapıyor ve hükümet de “hayır olmaz” itirazının dışında ikna edici bir izah getirmiyor... 
Eskiden her seçimde yeni tekliflerle dikkat çeken AK Parti siyasetçilerinin yerini şimdi muhalefet aldı. Muhalefet yeni teklif getiriyor ve hükümet reddiye düzerek siyaset teklif ettiğini sanıyor.
Peki, bu olaylar iktidar oyunu etkilemez mi?
Bekleyecek ve göreceğiz. O zaman anket şirketlerinin ne kadar gerçekçi olduklarını anlayacağız...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN