Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bodrum'da Kirlilik Alarmı

Yayınlanma Tarihi : 08 - 05 - 2015 : 16:42
Yılın büyük bir kısmını Bodrum’da geçiren bir arkadaşım “Erol Bodrum ve civarındaki denizlerde çok büyük bir çevre kirliliği tehlikesi var. Bunları lütfen yazın’’ diyerek çok endişeli bir şekilde beni arayınca Genel Seçimleri bir kenara bırakıp bana anlattığı konuyu sizlerle paylaşmaya karar verdim.
 
Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon’un yazdıklarımı çok iyi okumalarını ve gerekli önlemleri almalarını tavsiye ediyorum.
 
40 yıllık meslek yaşamımın 35 yılı “İzmir Körfezi Nasıl Temizlenir” sorularına cevap aramakla geçtiği için dostumun anlattıkları beni dehşete düşürdü. 
 
Arkadaşım o kadar kesin bir ifade ile Bodrum ve civarındaki birçok 5 yıldızlı otelin arıtmalarından çıkan aktif çamurları geceleri denize şarj ettiklerini söyledi ki ister istemez ürktüm.
 
Yalnız sıkıntı bununla da bitmiyormuş. Kanalizasyon alt yapıları ve arıtmaları kış nüfusu olan 10-15 bine göre yapılmış birçok küçük ilçede de yazın 300-400 bini bulan nüfusun atıkları ve pis suları arıtmaların kapasiteleri yetmediği için yine doğrudan denize deşarj ediliyormuş.
 
İzmir Körfezi’nde de kirlilik böyle başladı. Derya pislik tutmaz mantığı ile denize bağlanan kanalizasyonlar sonucunda ne yazık ki güzelim körfez elden gitti ve yaklaşık 40 yıldır milyonlarca dolar harcanmasına rağmen de hala temizlenemedi.  
 
Bodrum’da bin ile 2500 yatak kapasiteli otellerin her birinden her gün yaklaşık arıtılan atık sudan 300 tona yakın aktif çamur çıkmaktadır.
 
Bu da bu otellerin her gün onlarca vidanjör kiralayarak bu çamurları bertaraf sahalarına taşımaları demektir. Çok maliyetli olan bu taşıma yerine oteller geceleri aktif çamurları denize deşarj ederek günü kurtarmaktadırlar.
 
Yakında bu otellerin önünden veya yakınlarından denize girenlerde bazı cilt hastalıkları görülmeye başlarsa kimse şaşırmasın.
 
Turizm işletmecileri bu pis çamurları denize deşarj ederek bir anlamda kendi sonlarını hazırlamaktadırlar. Buna ayağa değil beyine kurşun sıkmak denir. 
 
Hem Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün’e, hem de Bodrum Belediye Başkanı Kocadon’a tavsiyem çok geç kalmadan bu soruna el atmalarıdır, yoksa cennet gibi kıyılara sahip olan bu beldenin sonu da İzmir Körfezi gibi olur.
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN