Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Vatandaş Da Üşünür, Önerir...

Yayınlanma Tarihi : 05 - 05 - 2015 : 09:00
Vatandaşa “dayatma hizmet”lere, “sizin için en iyisi bu” cinsinden icraatlara oldum olası karşıyımdır. Çünkü; bizzat yaşayan, çileyi çeken vatandaş, uzaktan bakıp plan geliştiren, uygulamaya koyan, para harcayan seçilmiş veya atanmış kişiler.
Oysa vatandaş da düşünür, proje geliştirir, “şöyle olursa daha iyi olur”u ortaya koyabilir.
Nitekim “dediğim dedik” gibi kör inada kendisini teslim etmeyen, uygulama koyacağı projelerde halkın önerilerini de dikkate alarak bir sentez yapabilen yönetim kadrolarını hep taktir ederim. Yetkilinin ve kadrolarının uzmanlığı varsa, vatandaşın da yaşamışlığı vardır.
Vatandaşın içinde de, konu uzmanları, ilgili alanlarda eğitim almış diplomalı diplomasız nice mühendisler vardır.
Bir süre önce ilk rayları törenle döşenen Karşıyaka tramvay hattına, vatandaşın itirazı ve yanında da önerisi vardı.
Dediler ki; “Cahar Dudayev Bulvarı üzerinde orta refüjde korumalı olarak planlanan tramvay hattının, Aydın-Çanakkale Çevre Yolu ile Atakent Kavşağı arasındaki güzergahta korumasız olarak (yani özel olarak ayrılmış tramvay hattı olmaksızın), normal araç trafiği ile birlikte seyretmesi halinde, kaçınılmaz hale gelen trafik sıkışıklığı önlenebilir.”
Önerileri dikkate alan, yerinde inceleme yapan Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, söz konusu güzergahta “tramvaya özel olarak ayrılmış hat”tan vazgeçti, tramvayların bu hatta normal araç trafiği ile seyretmesi kararı aldı.
Demek ki, mevcut olanaklar göz önüne alındığında aklın yolu bir...
Büyükşehir Belediyesi yetkililerini, bu esneklik ve anlayıştan dolayı kutluyor, her tür projede vatandaş önerilerine de kulak asmaya devam etmelerini diliyorum.
 
Buca Demiryolu Hattı Değerlendirilmeli...
 
Halil Vural, bizim mesleğin emektarlarındandır. Yıllardır yöneticiler hangi alanda çalışmasını uygun görmüşlerse hiç itiraz etmeden elinden gelenin en iyisini yapmaya çalıştı. Şimdilerde ise bir başka dönen meslek çarkları onu, emekliye sevk etti.
Geçenlerde kendisinden mesaj aldım;
“............Yaşadığımız kentte ulaşım sorunu hepimizi kahrediyor. Hele yazın sıcak günleri de başlayınca...
Önceki gün İzmir’in yeni tramvay hattını yazmıştın. Eline sağlık.
Bence İzmir’in (Şirinyer ve Buca, bir de Aydın Otoyolu’nun kente bağlantısı nedeniyle) en önemli sorunu trafik.
Ama çözüm sanıldığı kadar da zor değil...
Şirinyer’den Buca’ya kadar olan yılların tren yolu atıl durumda bekliyor. Başkan Kocaoğlu bir zamanlar buraya tramvay ya da özel tren hattı yapacağını söylemişti.
Eğer burası, ilgili bakanlık tarafından Büyükşehir’in kullanımına verilmiyorsa, daha etkili bir şekilde istenip, tıpkı Konya’da Selçuk Üniversitesi’ne öğrenci taşıyan hattın benzeri yapılabilir. O zaman Dokuz Eylül Üniversitesi Kampusu’ndaki on binlerce öğrenci ile Bucalılar rahatça Şirinyer İzban hattına ulaşır.
Hem ekonomik, hem de kolay bir çözüm olabileceği kanısındayım...”
 
Buyrun Size Seçim Yatırımı...
 
Trafik yoğunluğunun lafının bile edilmediği yıllarda, Alsancak-Buca arasında banliyö treni çalıştıran yöneticilerin, günümüz yöneticilerinden daha akılsız, daha plansız olduğunu kimse söyleyemez.
Halil’in dediği gibi “halka hizmet”i dillerinden düşürmeyenlerin, Buca tren hattını atıl bırakma gibi bir lüksleri de hakları da yoktur...
Alın size çoğu tutulmayacak seçim vaatlerinden daha etkili bir seçim propagandası fırsatı...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN