Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Enginar Cenneti Urla

Yayınlanma Tarihi : 04 - 05 - 2015 : 09:04
Zeus, bir bahar sabahı kardeşi Posedion’u ziyarete gider. Bu ziyarette dünya güzeli Cymara’ya rastlar ve âşık olur. Olympos dağının en mutena bahçesine yerleşirler. Cymara annesini özlemiştir; ailesini ziyarete gider.
Bu izinsiz ziyarete sinirlenen Zeus, sevgilisini cezalandırır; önce kalbini çıkarır. 
Onu dikenli bir yuvarlak haline getirir ve dünyaya atar. Bu küçük kalp parçası düştüğü topraklarda yetişir.
Antik Yunan’da ve Mısır’da lezzet ve bereket simgesi olan enginar böylece dünya sofralarının lezzet zarafeti haline gelir.
Doktorlara göre sağlığa en yararlı dünya bitkisi olarak enginar ilan edilir. En seçkin noktada takdir görür.
O kadar ki, güzelliğin ve cazibenin müşfik siması olarak enginar gösterilir.
1948 yılında Amerika’da her yıl enginar güzeli seçilmeye başlanır ve ilk enginar kraliçesi olarak sarışın afet, ak tenli, ılık vücutlu Marilyn Monroe seçilir.
Bu mercan dudaklı sarışın güzeli uzaktan seyreden ünlü oyun yazarı Arthur Miller, âşık olur ve evlenirler...
Ve Amerika, enginarın simge coğrafyası ilan edilir...
 
Geçtiğimiz hafta sonunda Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun desteği ile Yarımada genişliğinde ve etkinliğinde “Enginar Festivali”ni başlattı.
Sibel Hanım, Urlalı hemşerilerinin ve yarımadalı konuklarının iştirakiyle festival yürüyüşünü harekete geçirdi. Akşam da eski karantina binasının bahçesinde, Aziz Beyin cömert ve lezzetli ikramlarıyla takviye edilmiş nefis ve ihtişamlı bir kokteyl gerçekleştirildi.
Sofra muhteşemdi. İkram bol ve çeşitliydi.
Grand Plaza yöneticileri ve aşçıları, enginardan yapılmış onlarca yemek, salata ve tatlılara, zarif ve lezzetli manzaralar kazandırmışlardı.
 
Sibel Hanım’la enginar ve enginarlı yemekler üzerine bir sohbet yaptım. O gece sofralarda katılımcıların ağız tadına sunulan enginar yemeklerinin 76 tür olduğunu öğrendim.
Sadece sayıyı öğrenmek yeterli değil, bunları tatmak da önemlidir. Ancak toplam 76 türde pişirilmiş enginar yemeklerinin hepsinden bir yudum almak bile çok zor görünüyordu.
 
Elbette ki, bir festivalin içeriğinde bir sebze lezzetinin yansıtıldığı sofra düzeni ve yiyecekler önemli yer tutar. Bu etkinliğin paralelinde kutlamaları daha çekici hale getirecek takviyelere ihtiyaç vardır..
Urla’daki okullar arasında değişik konular etrafında yarışmalar yapılabilir. Hatta bu tür etkinlikler bütün yarımada kapsamında karşılaştırmalara dönüştürülebilir...
İşte bu noktada en etkili katkı okullarımızdan ve okul yöneticilerimizden ve öğretmenlerimizden ve öğrencilerimizden sağlanabilecektir.
Bunları zaman içinde gerçekleştirecek bir etkinlik sağlanacağından eminim. 
İlk festival örneğine hayatiyet kazandıran Aziz Kocaoğlu ve Sibel Uyar’ı yürekten kutluyor ve kendilerine teşekkür ediyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN