Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bir Kırım Türküsü...

Yayınlanma Tarihi : 03 - 05 - 2015 : 09:37
Her pazar olduğu gibi bu pazar da sizlere, “yazmak uğruna meslek bıraktıran” ilginç bir yaşantıdan ve ortaya çıkan eserden söz edeceğim.
Serra Menekay, Kırım kökenli bir ailenin kızıdır. Ödemişte başlayıp, tıp doktorluğuna kadar uzanan başarılı öğrencilik hayatı boyunca tiyatro, şiir, deneme gibi alanlara da ilgi duyar. Deneme, yazma, oynama derken zihninin büyük bölümü, büyüklerinden dinlediği Kırım yaşanmışlıklarının işgali altındadır.
 
Öğrenciliği gibi, meslek yaşamı da başarılarla dolu geçen Serra Menekay, yurt dışı eğitimle de desteklediği biyokimya alanında hatırı sayılır bir insan olur. Ancak içinde hep, köklerini oluşturan talihsiz insanların “romanı”nı yazmak vardır. Ama nasıl?...
 
İlgi duyduğu alanların derinliğine dalmak gibi karakterin sahibi olan Serra Menekay, sonunda kararını verir: “Olay yeri”ne (Kırım) gidecek, orada henüz hayatta olan, çoğu akraba canlı tanıkların arasında yaşayacak, canlı canlı dinleyecek, ortaya gerçek bir belgesel, gerçek bir dram, gerçek bir yaşanmışlık hikayesi koyacak...
 
Ver Elini Kırım...
Ancak bu işe bolca zaman ayırabilmek için mesleğe ara vermek gerek. Bu büyük kararı önce eşi Prof. Vedat Öncel’le paylaşan Serra Hanım, doğrudan destek alamasa da, “içinden geldiği gibi davran” önerisi ile kararını kesinleştirip, 2013 yılında soluğu halen Kırım’da yaşayan yakınlarının yanında alır... Onlarca Kırımlı’yı dinler, ciltler dolusu notlar tutar ve bir de, tıpkı profesyonel belgeselcilerin yaptığı gibi her konuşmayı videoya kaydeder.
 
Gelir yazar, gider dinler derken, Kırım onun için komşu kapısı olmuştur. 1.5 yıl süren bu yoğun uğraştan sonra ortaya “Aluşta’dan Esen Yeller, Bir Kırım Türküsü” ortaya çıkar. Doğan Kitap tarafından basılan bu belgesel roman, 2015’in ilk günlerinde okuyucu ile buluşur.
Geçerlerde, sevgili komşumuz Prof. Dr. İbrahim Durak kahve içmeye davet edince, Dr. Serra Menekay Öncel’le tanışma şansım oldu. Masanın üzerinde duran cüsseli ve güzel kapaklı kitaba uzanırken, İbrahim Bey “Serra’nın kitabı” deyince ilgim daha da arttı, sohbet koyulaştı... Serra Hanım da o kitabı bana imzaladı.
 
Yukarıda anlatmaya çalıştığım kısa biyografi ve bir kitabın öyküsünü o sohbetten çıkardım.
“Aluşta’dan Esen Yeller, Bir Kırım Türküsü”nü sindire sindire okumaya başladım, okudukça Kırım Türkleri’nin İkinci Dünya Savaşı sırasında ve sonrasında yaşadıkları insanlık dışı zulümler ve sürgünler ve kaçışlar karşısında hayretler içinde kaldım...
Akıcı bir dil, mükemmel bir Türkçe...
Dr.Serra Menekay, şu sıralar ikinci romanı “İğne Oyası”nı yazıyor...
 
Zuhal-Yücel İzmirli’den Rosalinde...
Kitap deyince, kamuoyuna “aynı kitabı yazan karı-koca” Zuhal-Yücel İzmirli’nin yeni kitabı “Rosalinde-Alman Gelin çıktı. Almanya’da başlayıp Türkiye’de devam eden gerçek bir aşk hikayesinin romanını bir solukta okuyup bitirirken, tanıdık, eş-dost yazarların kitaplarını ballandıra ballandıra tanıtan, İstanbullu kitap eleştirmenlerinin, İstanbul basınının İzmirli yazarların ortaya koyduğu birbirinden güzel edebi eserlere ilgisiz kalmasına bir kez daha üzüldüm.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN