Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


1 Mayıs Karnemiz de Kötü...

Yayınlanma Tarihi : 01 - 05 - 2015 : 09:04
Dünyada 159, ülkemizde 103 yıllık geçmişe sahip 1 Mayıs İşçi Bayramı (Resmi adı Emek ve Dayanışma Günü), ekmeğini bedensel ve beyinsel gücü ile kazanan insanların, işverenin insafına terkedilmiş kölelikten yasalarla şekillendirilmiş insanca çalışma koşullarına adım atışının başlangıcıdır.
 
Yine tüm dünyada yer yer sancılı kutlamalara sahne olan 1 Mayıs İşçi Bayramı, kuralları oturmuş medeni ülkelerde gerçek bayram olarak kimsenin burnu bile kanamadan kutlanırken, “bizim gibi ülkeler”de ne yazık ki adeta “yasaklar günü” ilan edilmiş, “yasak koyucular”la, “yasak delmeye çalışanlar”ın çatışma günü haline gelmiştir.
 
Bugün gözler ve kulaklar, tam donanımlı, Türk Polisi’nin olağanüstü önlemlerle koruma altına aldığı 1 Mayıslar’ın sembol meydanı Taksim’de olacak.
Bir süre önce yürürlüğe giren “İç Güvenlik Yasası” ile olağanüstü yetkilerle donatılmış valiler, polis müdürleri ve tam donanımlı Türk Polisi, Taksim’i “savunma”ya çalışacak.
 
Yasakla Çatışma Yan Yana...
Biz yine de, yasaksız, mekan kısıtlamasız, kavgasız-gürültüsüz, tıpkı medeni ülkelerde olduğu gibi bir 1 Mayıs kutlamasının özlemi ile, kazasız-belasız, ileride hiç hatırlamayacağımız bir “bayram” dileyerek, ülkemizdeki 1 Mayıs notlarına göz atalım;
- Osmanlı döneminde işçi örgütlenmesinin en gelişmiş olduğu ilimiz Selanik’ti. 1911 yılında tütün, liman ve pamuk işçileri bir gösteri ile 1 Mayıs’ı kutladı.
- 1912 yılında İstanbul’da ilk kez 1 Mayıs kutlaması gerçekleşti.
- 1923’te 1 Mayıs günü yasal olanak “İşçi Bayramı” ilan edildi.
- 1924’te hükümet kitlesel 1 Mayıs kutlamalarını yasakladı.
- 1925’te çıkan yasa ile İşçi Bayramı kutlaması yasaklandı ve uzun yıllar bu yasak geçerliliğini korudu.
- 1935’te 1 Mayıs’a “Bayar ve Çiçek Bayramı” adı verildi ve ve “ücretsiz tatil” ilan edildi.
- Yüz yılın ikinci yarısında Türk işçi hareketleri ivme kazanırken, 1976 yılında ilk geniş katılımlı 1 Mayıs kutlaması Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun organizasyonu altında gerçekleşti.
- 1977 yılında, yaklaşık 500 bin kişinin katılımı ile 1 Mayıs kutlaması düzenlendi. Ancak göstericiler üzerine ateş açılması ve çıkan izdiham nedeniyle hayatını kaybetti. Ve 1977 1 Mayıs’ı tarihimize “Kanlı 1 Mayıs” olarak geçti.
- 1978 1 Mayıs’ı, yine Taksim’de yüz binlerin katılıı ile sakin bir kutlama gerçekleşti.
- 1979’a gelindiğinde Sıkıyönetim Komutanlığı İstanbul’da mitin yasağı getirse de, on binlerce kişi sokaklarda “korsan kutlama” yaptı.
- 1981’de, ‘Askeri Darbe Yönetimi’ 1 Mayıs’ı ‘tatil’ olmaktan çıkardı.
- 1989’un 1 Mayıs’ında bir vatandaşımız, bir trafik polisinin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdi.
- 1996 yılının 1 Mayıs’ı da, polisin göstericilere ateş açması sonucu 3 cana mal oldu. Bu acı olaydan sonra 1 Mayıs kutlamaları resmen yasaklandı.
- 2005 yılında, 1 Mayıs kutlamaları yasağa rağmen yapıldı.
- 2006’da yasaklar kalktı ve on binlerce katılımcı, Kadıköy’de kutlama yapıp olaysız dağıldı.
- 2007 yılında gaz bombalı kutlamalar başladı. Kutlama düzenleyicilerinin adres olarak Taksim’i seçmesi ve buna engele olmaya çalışan polis arasında yaşananlar, 100’den fazla kişinin yaralanmasına yol açtı, bir vatandaş hayatını kaybetti.
- 2008’de hükümet 1 Mayıs’ın “Emek ve Dayanışma Günü” olarak Taksim’de kutlamaya izin verse de, ağır polis önlemleri hala hatırımızda olan tatsızlıklara yol açtı.
- 2009’a gelindiğinde 1 Mayıs tekrar resmi bayram olarak kabul edildi ancak “Taksim yasağı” geldi.
- 2010’da, resmi rakamlara göre 140 bin kişinin katılımı ile Taksim’de kutlama yapıldı.
- 2013 yılında, yürürlüğe konan “yayalaştırma projesi” ile Taksim tamamen yasaklandı, yasak delmeye çalışanlarla, tam donanımlı polisler arasındaki “savaş” her yıl tekrarlanıyor.
 
Görüldüğü gibi, ülkemizin “1 Mayıs karnesi” de oldukça kötü... “Yasak”la “kutlama” bir arada olmuyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN