Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Anasıyla, Yavrusu...

Yayınlanma Tarihi : 30 - 04 - 2015 : 09:03
Kıbrıs’ın bir oldu-bittiye getirilmesi üzerine, Türkiye’nin askeri müdahale kararı, dünya devletler statüsüne yeni bir tarif özelliği kazandırdı.
Bu özelliğin özeti şudur: Ana Vatan ve Yavru Vatan...
 
Kıbrıs tarihinde bütün dünyanın hayranlığını davet eden Rauf Denktaş, bu mücadele sonunda oluşan yeni devletin, zaman için bağımsız bir cumhuriyet statüsü kazanmasını hedef almıştı.
Rahmetlinin bu bahiste çok emeği geçmesine rağmen, yıllarca mücadelesini verdiği ideali gerçekleştirmesi hala mümkün olmadı. 
Ama Kıbrıs Türk Cumhuriyeti bağımsız karar otoritesiyle dünya üzerinde dikkat çekti...
 
Kıbrıs harekâtından sonra cumhurbaşkanı sıfatıyla ülke yönetimine seçilen bütün Kıbrıslı Türk siyasetçiler, devlet başkanlığı yaptıkları dönemlerde bu statüye hiç dokunmadılar.
Hatta farklı bir tanımlamayı akıllarından bile geçirmediler... Bütün ilişkileri tanımlarken Türkiye’ye “ana vatan” diyorlardı. 
Kıbrıs’a da “yavru vatan tanımlamasıyla her şeyini Türkiye’ye danışarak devler ortamında yer almasını planlıyorduk.
 
Son seçimde yüksek siyasal destek sağlayarak cumhurbaşkanlığı makamına seçilen Mustafa Akıncı, daha mazbatasını almadan kazandığı yeni siyasi tarifin içeriğinde Türkiye’ye karşı bir polemik başlattı.
Yavru vatan ile ana vatan ayrımı içerindeki bütün mücadeleleri, sorunu çözmeye yönelik, kesin tavır takınması olarak görmediğini belirtti.
Buna sıradan bir beyanat manası yükleyerek olayların etkisinden söz etmemek, dünya siyasetini etkin ölçeklerle planlamak ve uygulamak geleneğinin kaldırıldığı anlamına geldiği görüldü. 
Ve Tayyip Bey, Akıncı’nın açıklaması üzerine sesiz görünümlü bir cevap yetiştirmek için hemen harekete geçti: “Ağzından çıkanı kulağı duysun” deyiverdi...
 
İşte tam bu sırada hem hükümete, hem de siyasete veda etmeyi temel kararı olarak beyan eden Bülent Arınç devreye girdi. Yani Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti devlet başkanı Recep Tayyip Erdoğan’I savunmaya başladı.
“Biz yavru vatanın siyasi iradesine karışamayız” başlığı altında Tayyip Bey’e cevap yetiştirdi.
Kıbrıs’ın içişleri karışamayacağımızı belirterek Tayyib Bey’in Mustafa Akıncı’yı muhatap alan sözlerini siyasal terbiyeye uygun düşmüş sözler olmadığını açıkladı.
 
Mustafa Akıncı’nın sözlerine mutlak saygı duyulması gerektiğini belirtti.
Buna göre Kıbrıs’ın yeni cumhurbaşkanının kendi iç politikası olarak öne sürdüklerinin hepsine saygı duyulmasını ve ona göre davranılmasını belirtti.
 
Ve bir hüküm cümlesiyle konuyu kesin ölçüde kapattı: 
“Mustafa Akıncı halka verdiği güven sayesinde yüzde 69 oranında oy almıştır ve bu konu kapanmıştır...”
Peki, Bülent Bey’in açıklamaları ileri günlerde hükümetin siyasi karar ve tavır farkını biçimlendirecek midir?
Yahut Davutoğlu, Tayyib Bey’in tavır ve karar disiplinine uyarak Arınç’ın açıklamasından farklı manzara sergileyecek midir? Kimse bilmiyor. Bilmesi de mümkün görünmüyor...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN