Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Büyükler de “Hobi Bahçesi” İster...

Yayınlanma Tarihi : 30 - 04 - 2015 : 09:02
1987 yılı yazında 45 gün Türkiye’nin tekstil alanındaki köklü kuruluşlarından Sönmez Holding’in sahibi olduğu Bursa Hakimiyet Gazetesi’nde çalıştım, Bursa-İstanbul Karayolu üzerindeki misafirhanesinde kaldım.
Misafirhaneye gidip gelirken, ana yol kenarındaki birbirinden güzel, her birinin içinde ahşaptan ve oldukça şık bir kulübe, bir su musluğu, “araziye uygun” su hortumları yemyeşil “hobi bahçeleri” dikkatimi çekmiş, çok da imrenmiştim.
Genelde her kesimden emekliler, çoğu karı-koca, sembolik bir ücretle kiraladıkları 50-150 metrekarelik bahçelere geliyor, hem şehir gürültüsünden ve hava kirliliğinden uzakta vakit geçiriyor, hem de yetiştirdikleri sebzeleri büyük mutlulukla evlerine götürüyordu. Bir demet maydanoz, mevsimine göre bir kaç kabak, patlıcan, domates gibi...
 
Yıllar sonra benzer bir uygulamayı Buca Gölet’in ilk yıllarında görünce çok beğendiğim, çeşitli Avrupa ülkelerinde de örnekleri olan uygulamanın İzmir’i de sıçramış olmasından dolayı memnunluk duydum. “Faydalı bir salgın” halinde süratle yayılmasını beklediğim bu sosyal uygulama, bir birinin bir öncesinden miras olarak devraldığı alt yapı sorunları ve biraz da “vizyon” meselesi yüzünden ne yazık ki belediye yönetimlerinin ilgisini çekmedi ya da “yapılacak bu kadar iş varken”ine takıldı...
 
Başarılı Deneme, Harika Sonuç...
 
Geçtiğimiz günlerde gazetelerde, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin engelli çocuklarımız için İnciraltı’nda oluşturduğu hobi bahçesinin haberi vardı.
 
Uzmanların belirttiğine göre, engelli yavrularımızdan çok önemli geri dönüşümler alınmış ve yetkililere “daha da geliştirilmesi ilhamı”nı aşılamış.
 
Nitekim; projeyi başlatanlardan İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel sekreter Yardımcısı Aysel Özkan “Ortamda tarım ve rehabilitasyon” çalışmalarına örnek model olması nedeniyle yola çıkılan projeyi kent genelinde yaygınlaştırarak geliştirmek istediklerini söylemiş...
Bu cümlenin gelişimine ek olarak, benzer hobi bahçeleri uygulamalarının, her kademeden değerlendirilecek boş vakti olan her kesimden insanımız için de başlatılması, özellikle toplu ulaşım kolaylığı olan İzmir-Aliağa, İzmir-Selçuk arasında, Doğal Yaşam Parkı güzergahı ve çevresinde seri halde tesis edilmesi samimi önerimdir.
 
Düşünce, görgü ve örnekleme üreten çok sayıda faydalı önerinin, bir yetkilinin sadece bir “dudak bükme” hareketi ile yerle-bir olduğu gerçeğini en iyi bilenlerden olsa da, yine de tekrarlıyorum;
Her belediye başkanı, yönetiminde bulundukları kentlerinde mutlaka bir veya bir kaç hobi bahçesi oluşturmalı...
 
Yabancıya “Parola” Soracak Çocuklar...
 
Karabağlar Belediyesi Sosyal İşler Müdürlüğü ekiplerinin, çocuk kaçırmaların önüne geçmek üzere düşünüp yürürlüğü koyduğu “Parolayı biliyor musun?” uygulaması, çocuklu aileler arasında büyük ilgi görmüş. “Türkiye’nin ilkleri” arasında yer alan proje, bazılarımız için sıradan bir uygulama gibi görünebilir.
 
Ancak lütfen dikkat!!!...
Türkiye genelinde yapılan bir araştırmaya göre; 2013 yılından bu yana kaybolan çocuk sayısı tam 5.573... Daha da dehşet vericisi; son iki yılda çocuk kaçırma olaylarının, bir önceki döneme göre 2.5 kat artmış olması...
Her alanda yaşadığımız sosyal bozulmanın, bir başka yüzü...
 
Yürürlüğe konan uygulamaya göre; çocuklar “seni annene ya da ailene götüreceğim” diye yaklaşan yabancılara, aile içinde oluşturulan parolayı soracak, doğru cevap aldıkları taktirde yabancıya inanacak, doğru cevap alamazlarsa “olay yeri”nden kaçacak, ya en yakın tanıdığa sığınacakmış.
 
Diyeceksiniz ki; bir çocuk parola sorup cevabını alacak bilinçte ve yaştaysa, zaten onu kimse kaçıramaz... Ben de öyle düşünüyorum ama; yılda binlerce çocuğun kaçırıldığı bir ülkede, yetkililerden bu alanda da umudu kesmiş olmanın getirdiği bir tedbir, dikkat çekme olarak görüyorum.
 
Dilerim her iki alanda da faydası olur...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN