Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Mor Menekşeli Fatiha

Yayınlanma Tarihi : 27 - 04 - 2015 : 09:16
Önce işin evrensel ayıbına bakalım: Bütün dünya Türkiye’nin elini bıraktı. Fransa, Almanya, Rusya cumhurbaşkanlarından sonra “son ümit “Obama’ydı; o da Türkiye’ye sırtını döndü. 
Artık dünya kamuoyunda Ermeni tehciri, haksız ithamla bir soykırım olarak kabul görecek. Dışişleri Bakanlığı sert bir dille bu dört dev ülke liderini kınayan bir açıklama yapmış... Hani, bütün dünyaya meydan okumuş ve “bir kulağımızdan girer, ötekinden çıkar” demiştik. Ne oldu şimdi? Kemal ile Feryal Gülman’ın çok meblağlı boşanma tazminatı davası kadar bile gündemde itibar görmeyen bir tehcir tarifiyle mahkûm edildik...
Bir de ülke içinde yaşanan facia var ki: Bütün saygıdeğerlikler yok olup gitti...
 
24 Nisan Günü Diyarbakır’da HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Ermeni cemaatinin geleneksel telkin ve pekiştirme toplantısına katılmış. Partisinin Diyarbakır örgütündeki görevli ve siyaseten hatırlı kadrolarını da arkasına takarak Ermeni tehcirinin gündeme getirildiği toplantıya iştirak etmiş. 
1915 olaylarında yaşamını yitiren Ermenileri anmak için, ellerinde “mor menekşe” dövizlerini taşıyarak Mardinkapı’daki Sur Serkis Ermeni Kilisesi’ne kadar yürümüşler.
 
Bu törene, Diyarbakır’ın yanı sıra, diğer illerden ve bazı ülkelerinden gelen Ermeniler, Süryaniler ve Keldaniler de katılmışlar. Toplantıya HDP, DBP, İHD, Diyarbakır Barosu ve bazı Sivil Toplum örgütleri ile Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gülten Kışanak, HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ile belediye başkanları da iştirak etmişler. 
Harabe durumdaki kilisenin duvarlarına Türkçe, Kürtçe, Ermenice afişler asılmış. 1915 yılında öldürülen Ermenilerin fotoğrafları sergilenmiş.
Afişlerde diyor ki “Biz kırıldık, hangi dağda menekşeler çoğaldı? Bir çığlığın yüz yılı 1915–2015. Ermeni soykırımı” ifadelerine yer vermişler.
 
Bu özel anma gününe katılmak üzere Diyarbakır’a gelen HDP eş genel başkanı Demirtaş bir konuşma yapmış. 
Yüzyıl önce bu topraklarda insanlık tarihinin en büyük trajedisinin, Ermeni soykırımı olarak yaşandığını iddia etmiş. 
Sonra da kendisine eşlik eden siyasetçi kadrolarını hep birlikte Ermenilerin ruhuna siyasi tavır kalıpları içinde Fatiha okuma törenini başlatmış.
 
Değerli okuyucularım,
Demirtaş, Ermeniler için Diyarbakır’da Fatiha törenleriyle siyasi destek zemininde dolaşarak Türk halkından oy istediğini hiç umursamak lüzumunu duymamış. Kimbilir, belki aklına gelmemiş. Gelseydi muhtemeldir ki bir de “gıyabi cenaze namazı” da kıldırabilirdi...
Bu dinsel törende, siyaset gezintisinin 24 Nisan gününe isabet ettiğini hiç hatırlamak istememiş.
24 Nisan günü, emperyalist güçlerin, Anadolu topraklarını işgal etmek üzere dünyanın dört yanından topladığı müstemleke askerleriyle savaşı başlattıkları gündü.
 
Çanakkale’de Türkiye Cumhurbaşkanının davetlisi olarak ülkemizi ziyarete gelen devlet başkanlarının ve evrensel konumlu siyasetçilerin bu müstemlekeci girişimi kınarken, HDP eş genel başkanlığının birinci ismi Demirtaş’ın bir Fatiha töreni düzenlemesi acaba ne kadar isabetli sayılabilmiştir?
Bu Fatiha töreni ile Türk halkından kendilerine siyasal destek verilmesini talep ederken, hareketinin karşısında isteğinin isabetinden nasıl söz edebilecektir?
Böyle bir destek talep ederken, isteğinin adil ve makul olduğuna inanabilecek midir?
Baraj sorununun çözümünde seçmeni ikna edebilecek midir?
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN