Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Cicero’dan Baba Nasihatleri

Yayınlanma Tarihi : 26 - 04 - 2015 : 09:47
Dünyaya bir türlü kendimizi, insanlarımızı uğradığı haksızlığı, zulmü, işkenceyi, ölümü anlatamamış olmanın beceriksizliği içinde, Ermeni olaylarının 100’üncü yılını da geride bırakmış bulunuyoruz. 
 
Ermeni canlarını törenlerle anarken, bir o kadar günahsızımızın aynı olaylarda can vermişliğini, onların da anmaya değer olduklarını, hiç olmazsa ruhlarına bir Fatiha, 3-5 camide mevlüt okutmayı bile akıl etmeden... Bir yandan da, belki de tarihimizin en önemli genel seçimlerinden birisine hazırlanıyoruz... Halkın gerçek gündemi ile yönetenlerin önümüze koyduğu gündem uyuşmazlığı içinde...
Malum bu gün pazar ve bizim köşe için, insanlık tarihinin en önemli eylem, söylem ve yaşanmışlıklarına yer verme günüdür.
 
Sadece Roma Tarihi’nin değil, tüm insanlık tarihinin en önemli savunma avukatlarından, dünyanın gelmiş geçmiş en bilge insanlarından Cicero’dan, bilgisini, görgüsünü, kültürünü, deneyimlerini gelecek kuşaklara taşımak için sayısız kitabın yazarından mini bir alıntıya yer vereceğim.
 
Oğlu Marcus’a “baba öğüdü” anlamında yazdığı, biz yönetilenlerden ziyade yönetenlerin okuması gereken “Yükümlülükler Üzerine” isimli kitabından...
 
........Yöneticiler ve kamu kurumlarını kontrol eden kişiler arasında hiç bir kötülük, aç gözlülükten daha kusurlu değildir. 
Pythialı Apollon Sparta’nın aç gözlülük dışında, başka hiç bir sebeple yıkılamayacağını söylemiştir.
Aslında kahinin bu kehanetinin Spartalılar için değil, tüm zengin halklar için geçerli olduğu görülüyor. 
Ölçülülükten ve öz denetimden başka hiç bir şey, devleti yöneten kitlelerin lütfuna kolayca mazhar olmasını sağlayamaz.
Buna karşın halkın tarafındaymış gibi görünmek isteyenler ve bu nedenle mal sahipleri evlerinden çıkarılabilsin diye bağlayıcı tarım yasalarını kaldırmaya çalışanlar, ya da borç alınan paranın alıcılara bırakılmasını teklif edenler, devletin kaynağını tüketir.
Böyleleri her şeyden önce uyumu bozar, zira para bir gruptan alınıyor başka bir gruba veriliyorsa ortada uyum diye bir şey kalmaz. 
İkincisi; eşitliği ortadan kaldırırlar. 
 
Mal varlığı hakkına saygı duyulmazsa, eşitlik tümden bozulur. Devletin ve kentin temel işlevi herkesin özgür ve bireylerin mal varlığının güvence altında olmasını sağlamaktır. 
 
Dahası, bu şekilde toplumu yıkıma uğrattıklarında bile ulaşmayı düşledikleri amaca, yani toplum beğenisine ulaşamazlar. 
Zira mal varlığı çalınan bir insan, onların düşmanı olacaktır. 
 
Buna karşın kendisine para bağışlanan kişi, onun kendisinden alınmasını istemez. Çoğunlukla borçları silindiğinde, borçlu sevincini saklar. 
 
Zira ödeme güçlüğü içine düştüğü zannedilecek diye korkar, her iki yanlış hareketin mağduru da kendisine yapılanı hatırlar ve kızgınlığını saklamaz.
 
Toplumsal Çalkantı, Salgın Gibidir...
 
Dolayısıyla kendisine yanlış şekilde mal bağışlananların sayısı, malı alınmış olanların sayısından daha fazla olsa da, böyle kişiler daha fazla diye daha etkin olamaz. 
 
Böyle meselelerde etkinlik sayı ile değil, ağırlıkla ölçülür. 
Daha önce hiç mal varlığı olmayan bir insanın uzun yıllar ve kuşaklar boyunca işlenmiş bir toprağı önce sahiplenmesi, sonra da kaybetmesi ne kadar adil bir durumdur. Lacadeemonialılar, bu tür bir yanlış davranıştan ötürü Ephor (Sparta’da 5 yıllığına bakan olarak seçilip kralın eylemlerini gözeten kedimle vekillerden hir birine verilen ad) Lysandrus’u sürgüne yollamış ve daha önce hiç görülmemiş bir şekilde Kral Agis’i ölüm cezasına çarptırmıştı... O dönemden itibaren büyük ihtilaf meydana geldiğinde tiranlar ortaya çıkmış, soylular sürgüne yollanmış ve en sağlam olarak kurulmuş devlet parçalanmıştır. Yıkılmakla kalmamış, ilkin Lacedaemonialılar arasında çıkan bu bulaşıcı hastalık yayıldıkça yayılmış, sonunda Yunanistan’ın geri kalan kısımlarını da yıkıma sürüklemiştir.
“Kıssadan hisse”yi sizlere bırakarak, hepinize sağlık içinde mutlu pazarlar diliyorum.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN