Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


HDP Ciddiyet Kazanıyor

Yayınlanma Tarihi : 25 - 04 - 2015 : 09:23
Öyle anlaşılıyor ki HDP, eş başkanlık iddiasını siyaset kadrolarına henüz tam benimsetebilmiş değil. Herkes, her temasta sadece Selahattin Demirtaş’ı muhatap alıyor. 
Bunun en yeni ve etkin örneğini, Öcalan’ı ikame etmek üzere Demirtaş’ın muhatap alınmasında gördük. Keşke Eş Başkan Yüksekdağ’ı da gündeme alsalardı. 
CHP Genel Başkan Yardımcısı Murat Özçelik, eski kamu güvenliği müsteşarıdır. İşin tecrübelisidir. Şimdi de siyaset görevlisidir ve çözün konusunda ısrarlıdır.
Murat Özçelik, sürpriz bir öneriyle, çözüm süreci için Öcalan’ın değil, Selahattin Demirtaş’ın muhatap alınması gerektiğini gündeme getirdi.
Akıllı, tesirli, heybetli ve devinimi yerinde bir öneriyle dikkat çekti...
 
Böyle bir önerinin, ülke gündemine HDP koridorlarına bir bomba gibi düşmesi gerekirken, sanki bütün unsurları kabul görmüş gibi bir izlenim yaratılıyor. 
Bu izlenim doğru mu ve bu ölçüler gerçekçi mi?
Özçelik sağlam bir mantık kullanıyor: Diyor ki:
“Demokratik bir ülke olmak istiyorsak, çözümün meşru temeller üzerinde olması gerekir. Bu meşruiyet zemini TBMM’dir.”
Özçelik daha sonra, sürdürülmekte olan çözüm süreci görüşmelerinin isabetsiz yürütüldüğüne işaret ederek, görüşmeleri Tayyip Bey’le, Öcalan’ın yürüttüğüne işaret ediyor.
Diyor ki:
“Görüşmeleri yürüten iki kişidir. Bir yanda Tayyip Bey, öbür yanda Öcalan var. Bu yöntem işe yaramıyor. Çünkü Öcalan bir şey isteyince, ülkede büyük huzursuzluk yaratıyor. Ama aynı talebi Demirtaş ortaya koyunca, bu huzursuzluk yaşanmıyor.”
Özçelik’in demek istediği husus şudur:
“Eğer Öcalan devre dışına çıkarılır ve çözüm görüşmeleri Meclis zemininde yürütülürse, Türk kamuoyu olayı daha isabetli yorumlayacak ve görüşmeleri destekleyecektir.”
 
Özçelik’in görüşmelerde sadece Selahattin Demirtaş’ı muhatap alması, müzakere pratiğiyle ilgili değildir. 
Eşbaşkanlık kavramını pekiştirmek isteyen bir HDP talebi karşısında, çözüm sürecini tekil görüşmeyle yürütme konusundaki CHP talebi, uzlaşabilir mi?
Amaç gerçek bir uzlaşma ise, HDP’nin ısrarı kapris olmaktan çıkar. Ve makul siyasi talep olarak değerlendirilir. 
Böylece HDP kadrosu da, eşbaşkanlık kavramını hassas ve değerli bir müzakereyle pekiştirme onurunu kazanır.
 
Öcalan’ın ‘bölgesel özerklik’ talebi karşısında Selahattin Demirtaş’ın takınacağı tavır, seçim siyaseti bakımından da büyük önem taşır.
Hükümetin, çözüm sürecini siyaseten ileri sürüp, propaganda destek alanını genişletmesi, doğal davranış olarak yorumlanmalıdır. CHP ile HDP’nin bu konuda örnek alınabilecek bir gelişme göstermesi, her iki partiye de siyasal destek fırsatı sağlayabilecektir.
Ve her iki partinin böyle bir siyasal avantaja talip olmaları doğal karşılanmalıdır. Çünkü Türkiye’de katılımcılığı arttıran ve siyasi uzlaşmaya anlam katan her hareket, ülkenin sorunlarını çözen değerler taşıyacaktır.
 
CHP tarafında yer alan Murat Özçelik, kamu güvenliği müsteşarı olarak olayın hem teorik, hem pratik derinliklerinde deney sahibidir. 
Demirtaş (ve Eş Başkan Figen Hanım) Türk siyaseti için hayati önem taşıyan bir noktada göz dolduran samimi ve gerçekçi davranışlar sergilerlerse, baraj ile ilgili sorunları zihinlerinden atabilirler. Çünkü Türk seçmeni makulü benimseyene destek veren bir geleneğin sahibidir.
Haydi hayırlısı...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN