Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Çocuklara Özel Beslenme

Yayınlanma Tarihi : 24 - 04 - 2015 : 13:09
BEN HABER GAZETESİ 31.SAYI
 
 
 
Merhaba sevgili okurlarımız;
 
Bu sayıda köşemi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla sevgili çocuklarımıza ayırdım. Onların yaş gelişim grafiklerine göre hem sağlıklı, hem daha başarılı olmalarını sağlamak için beslenmelerinin ne kadar önemli olduğunu, hem onlara hem de siz ebeveynlere hatırlatmak istedim.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
ÇOCUK BESLENMESİNDE BEŞ TEMEL DOĞRU KAVRAM AŞILANMALI
1) Yeterli ve dengeli öğün sayısı ve düzeni
2) Süt ve ürünlerinin doğru zamanda ve miktarda tüketilmesi
3) Omega 3; B12; Zn gibi vitamin ve minerallerin takviye edilmesi
4) Hayvansal besin, karbonhidrat içeren gıda ve sebze zincirinin doğru yerleştirilmesi
5) Fast food, şarküteri, market ürünleri, sanayi tipi gıda ve abur-cubur eğilimden uzaklaştırmak
 
 
 
YETERLİ VE DENGELİ ÖĞÜN
Miktar ve besin içeriği olarak çocuğumuzun gelişimi için gerekli olan tüm besin guruplarının gün içinde belirli zaman diliminde, doğru denge ve örüntü ile ağızdan alınmasıdır. Çocuk gelişiminde en az 4, maksimum 6 saat spor yapan çocuklarımız için ise maksimum 7-8 öğün gün içinde belirlenmelidir. Her öğünde karbonhidrat, protein, sebze ve süt grubu besinden oluşan tabak SAĞLIKLI DÖRTLEMESİ yapılmalıdır.
 
 
 
SÜT VE ÜRÜNLERİ
Sağlıksız olduklarına dair duyduğunuz bütün bilgileri kirlilik kabul edip kenara bırakın. Çocuk beslenmesinde inek veya keçi sütü
ürünlerinin, yoğurt, peynir, ayran, kefir ve bitki sütü olan yulaf, badem gibi sütlerin ve türevlerinin hem de her öğün mutlaka tüketilmesi gerekir. 
 
Süt veya ürünlerinin yatmadan iki saat önce tüketilmesi kalsiyum emiliminin artışını destekleyip, uykuda salgılanan growth hormonu ile muhteşem uyumu en doğru, sağlıklı kemiklere ve güzel sağlıklı dişlere sahip olmalarını sağlar. Tolerasyon sorunu olanlar laktozsuz ürünleri ve bitki sütlerini tercih edebilirler. Ayrıca sadece kalsiyum olarak düşünmeyin, süt ve ürünleri yoğun oranda fosfor, A, ve D vitamini B1, B2 ve B6, magnezyum ve çinko içerir.
 
OMEGA 3-B12- ÇİNKO
Bu üçlü element hem sağlıklı gelişim, hem zeka gelişimi, fonksiyonel, bilişsel zeka yetenekleri, hafıza için çok önemlidir. Sağlıklı ve ideal kiloda bir vücut yapısı, kas ve kemik sağlığı, boy uzaması, sağlıklı organ gelişimi, gözün görme yetenekleri açısından son derece önemlidir. Bu sebeple beslenmelerinde kırmızı et, özellikle kuzu eti ve karaciğer, yumurta, özellikle bıldırcın yumurtası, balık, özellikle palamut, somon, sardalye, kurubaklagiller, özellikle mercimek, kuruyemişler özelikle ceviz, antep içi ve sebze özellikle ıspanak, karnabahar ve lahana mutlaka bulunmalı.
 
BESİN GRUBU DENGELEME
Çocuk beslenmesinde muhakkak karbonhidrat, protein, sebze dengesi doğru kurulmalıdır. Bir tabağI dörde eşit parçaya böldüğümüzde sağlıklı bir çocuk beslenmesi içeren tabakta 1/4 kısmında karbonhidrat olmalıdır. Mesela tahıl çorbası veya bulgur pilavı veya makarna veya tam buğday ekmeği gibi. 1/4 kısmında sebze ve türevi olmalıdır. Sebze yemeği veya haşlanmış sebze, fırın sebze, köz ve ızgara sebze gibi. 2/4 kısmında protein olmalıdır. Köfte, et, balık, tavuk, yumurta, peynir, yoğurt gibi.
 
 
ABUR CUBURA HAYIR 
İşte bu kural artık belki ilk sıraya yazmamız gereken bir kural. Çocukluk çağı obezitesinin ve gelişme geriliğinin en temel sebebi bu gıda grubudur. İlerleyen yaşlarda görülen pek çok hastalığın, başta kanser çeşitleri ve diabet olmak üzere temel sebebidir. Tüm bu fast-food ve market tipi tüketim maddeleri dediğimiz gruptan çocuklarımızı uzak tutmamız, onları bilinçlendirmemiz, hem ailevi sorumluluğumuz hem devlet odaklı politikamız olmalı. İçlerinde hücre yapısını bozan, insülin direncini tetikleyen, kansere davetiye çıkaran, çocuklarımızı birebir bağımlı haline getiren pek çok madde ihtiva ediyorlar. 
 
Peki diyelim ki tatlı seven çocuğunuza hurma yedirmeyi ya da kuru meyvelerden yapılmış susam içeren marmelat yapıp vermeyi veya tarçınlı şekersiz komposto veya bal vermeyi denediniz mi?
Ya da hamburger diye ağlayan çocuğa sebze burger yapıp vermeyi denediniz mi?
 
Kızarmış patates için sorun yaşadığınız çocuğunuz fırında baharatlı patates veya haşlanmış patatesten yapılmış salata denedi mi?
Mayonez çılgınına süzme yoğurt, limonsuyu, zeytinyağı karıştırıp, mikserle çırpıp bir sos hazırlayın bakalım ne diyecek?
Çikolata yerine balla yoğrulup yuvarlanmış, sonra da dolapta soğutulmuş keçiboynuzu tozundan topları vermeyi denemeye ne dersiniz?
MUTLAKA HEPSİNİ DENEYİN.
 
 
 
ANNELERE SEBZE BURGER TARİFİ
1 yumurta 
1 rende kabak
1 rende soğan 
İçine ince kıyım dereotu, maydanoz
1 dilim tam buğday ekmeği rendesi 
1 kaşık zeytinyağı
1 çay kaşığı kaya tuzu
Bolca köfte baharatları 
Hepsini köfte kıvamına gelene kadar yoğurun, anne köftesi yapar gibi yuvarlayıp oval kıvam verin.
Önceden ısıtılmış fırında yağlı kâğıt üzerinde pişirin. Afiyet olsun.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN