Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İzmirli ''Tıpış Tıpış'' Sandığa Gider mi?

Yayınlanma Tarihi : 24 - 04 - 2015 : 13:09
BEN HABER GAZETESİ 31.SAYI
 
 
Ben HABER soruyor, Erol Yaraş cevaplıyor…
 
Siyasetten ekonomiye, yerel yönetimlerden kentin sorunlarına kadar gündeme dair merak ettiğiniz her şey Genel Yayın Yönetmenimiz Erol Yaraş’ın yorumlarıyla bu sayfada sizlerle buluşuyor. 
 
Öncelikle listelerle ilgili bir değerlendirme alalım sizden. AK Parti’nin ve CHP’nin listelerini nasıl buldunuz? Hangi liste İzmirlileri daha çok kucaklıyor?
CHP’nin yine İzmir’e bir dayatma içinde olduğunu görüyorum. Ne yazık ki Sayın Kılıçdaroğlu’nun İzmir’de söyledikleriyle Ankara’da yaptıkları birbirini tutmuyor. İzmir’de bizim nabzımıza göre şerbeti veriyor, sonra Ankara’ya gidiyor bildiğini yapıyor. Bu durum bir İzmirli olarak beni rahatsız ediyor, üzüyor, rencide ediyor. Listelere baktığımız zaman elbette genel başkanların ileride hükümet kurduğu zaman ‘kurmay’ diye tabir ettiği çalışma arkadaşlarına ihtiyacı var. Ama hiç olmazsa 6 tane kontenjan adayından 1 veya 2 tanesi böyle olmalıydı. Tamam kendini getirdi bize ki Kılıçdaroğlu’nun gelmesi CHP’ye ne katacak onu da seçimlerde göreceğiz. Bir restleşmenin sonucunda mı geldi bilmiyoruz ama sonuçta o da ithal. Tamam bir genel başkan, İzmir’i tercih etti teşekkür ediyoruz, saygımız sonsuz ama ithal sonuçta. Ona tamam da Selin Sayek Böke’ye ne ihtiyaç vardı? Eğer diyorsa “muhtemel kabinemde size bir bakan koydum” ama kendisi zaten başbakan olarak var listede. 
 
Kılıçdaroğlu kontenjanda kadın adayların olacağını söylemişti. 
Ben o zaman İzmir’deki kadınlara hakaret kabul ederim bunu. İzmir’den hiç mi ekonomist yok, hiç mi iş kadını yok? Aslında ben İzmir’deki kadınların da bu şekilde yakınmasına şaşırıyorum. Peki ön seçimde niye kadınlar çıkmadı? Kadınlar da bunun cevabını versinler bana. Denizli’den, Afyon’dan ön seçimle kadın adaylar çıktı. Demek ki üyelerine kabul ettirebiliyorsa kadın çıkabiliyor. İzmir’deki kadınlar kusura bakmasın bu konuda. Demek ki İzmir’de etkili bir kadın yok. Şimdi konumuz bu değil. Kadın mı, erkek mi, genç mi, yaşlı mı… Ben zaten bu ayrımlara karşıyım. Eğer kadın erkek eşitliği diye bir kavramı kabul ediyorsak, o zaman herkes eşit bir şekilde girecek yarışacak. 
 
Ama böyle bir durumda birinci sıradaki kadın adayları görmediğimizde bu kez de tamamen bir erkek hegemonyası çıkıyor ortaya.
Bu da İzmir’in kadın adaylarının ayıbı. Ön seçimden çıksalardı. Demek ki gerekli çalışmayı yapmadılar ve ‘kadınları ön plana alın’ diye yakınma içine girdiler. Listenin geneline baktığımızda; her şeyi bana izah edebilirler burada ama bir kişiyi bana izah edemezler: Zekeriya Temizel. Ben geçmişteki günahlarını tartışmıyorum bana göre çok günahları var. Türkiye’nin 1999-2000 krizlerini yaşamasının sebebidir, Kemal Derviş’in Türkiye’ye gelme sebebidir, kasaların havada uçuşmasının sebebidir, “nereden buldun” yasasıyla herkesi potansiyel hırsız gören Maliye Bakanı’dır. Hadi geçmişi bıraktık gelecekte bize ne verecek de bize bu kişiyi getirdiler?  Bunu bir anlatsınlar İzmirliye. Zekeriya Temizel İzmir’de hiçbir şey yapamaz. Kendi çiftliğinde oturan, belli bir yaşa gelmiş, yeni doğmuş köpeklerinin yavrularını düşünerek, “Ankara’ya gittiğimde ne yapacağım onları şimdi?” diye düşünen, tatlı, tonton bir amca olarak görüyorum ben onu. İzmir’deki listeler bana göre halka dokunan listeler değil. Musa Çam, belli sendikalarda ve örgütlerde etkin olan bir kişi; Tuncay Özkan haksız yere 6 sene hapiste yatmış, kendi deyimiyle İzmir’in “içgüveysi”. Gelelim Tacettin Bayır’a; tam olarak İzmir’i kucaklayacağını düşünemediğim bir iş adamı. Bu listede bir tek Özcan Purçu, kendi toplumunu parlamentoda düzgün bir şekilde ifade edebilecek bir aday. Benim gördüğüm kadarıyla orada en fazla 6 milletvekili çıkarabilirler. Ondan sonrakiler dolgu malzemesi olarak listedeki yerini alır. 
 
Mevcut vekillerde de sadece Aytun Çıray kontenjandan yeniden aday oldu. Bunu nasıl değerlendiriyorsunuz?
Aytun Çıray’ı zannediyorum geçmiş dostluklarından ve yaptığı hizmetlerden dolayı değerlendirmeyi düşündü. Mesela listede Mehmet Ali Susam gibi bir isim yok. Bunu nasıl izah edebilirler? Susam gibi esnafa dokunan bir insan, sanayi komisyonunda çok farklı hizmetleri var. Esnaf teşkilatı şu anda sessiz olabilir ama ben inanıyorum ki sessiz bir tepkiyle karşılaşacaklar. Yıllardır Türkiye’deki esnafın güçlü bir sesi olarak parlamentoda, başta AVM yasası olmak üzere birçok yasanın gerçek kavgasını veren bir isim yok, onun yerine Zekeriya Temizel var. Ne alaka yani. Zekeriya Bey de kusura bakmasın alınırsa da alınsın, 90’lı yıllarda biz yaşadık o sıkıntıları. Türk insanının hafızası zayıf olabilir ama benimkisi o kadar zayıf değil. İkisini aynı teraziye koyduğumuz zaman, Mehmet Ali Susam 10 kat ağır basar. Bir İzmirli olarak o listede Susam’ı görmek isterdim, Temizel’i değil. CHP, her zamanki dayatmacılığını bize yine gösterdi. Bu şehirdekilerin, yaşam tarzına yönelik AK Parti’den yana olan endişelerinden dolayı o tarafta toplanılacağını düşünerek dayatmacılık yapıyor. Ama yerel seçimlerde bu düşüncenin fazla tutmadığını gördük. CHP, bu şehirde 8 tane ilçesini kaybetti. Bu bir sinyaldi aslında CHP’ye. Ama CHP bu sinyali algılamadı, görmedi veya görmemezlikten geldi. Yerel seçimlerde İzmirliyi alternatifsiz gören CHP yönetimi büyük bir hata yapıyor. Çünkü genel seçimlerde alternatif var. Bu MHP de, Vatan Partisi de, HDP de olabilir. Buralara gidecek oyların çoğu göreceksiniz CHP’den gidecek. 
 
 
 
AK PARTİ CHP’DEN DAHA İZMİRLİ
 
Peki AK Parti’nin listesini nasıl yorumluyorsunuz?
AK Parti’nin listesinin İzmir’i biraz daha kucakladığını görüyorum. İthal aday olarak değerlendirilebilecek hemen hemen kimse yok. Bir tek Sayın Veysel Eroğlu var bakan olarak o da geldi. Onun dışında 5. sırada Ozan Ceyhun var. Hüseyin Kocabıyık, bir miktar İzmirli sayılır, uzun süredir İzmir’de görev yapıyor. Ama bir Cemil Şeboy var ki, hakikaten İzmir’in sıkıntısını çok iyi bilen, her türlü sorununa çok iyi çözüm yolları bulabilecek bir insan. Yıllardır İzmir’de siyaset yapan ve yerel yönetimlere aday olarak çıkan bir Nükhet Hotar var. Sayın Hotar, gerçekten İzmir’in sıkıntılarını bilip yukarısıyla bu kenti bütünleştirebilecek bir aday. İbrahim Turhan var mesela. Birçok İzmirli Turhan’ı ithal zannediyor. Halbuki Alaybeyli ve Karşıyaka ile içli dışlı bir insan. Nesrin Ulema ve Hamza Dağ geçen dönemin İzmir milletvekili. Kerem Ali Sürekli Karşıyakalı. Yani İzmirliye sorsak bu tabloyu, ‘Hangisi sizi rahatsız ediyor?’ desek herkes CHP’nin listesi diyecek. Ama işte CHP hep Ak Parti ile olan şehrin uyuşmazlığının dayatmacılığını bize gösteriyor. Hani Kılıçdaroğlu’nun bir lafı vardı; “Tıpış tıpış oy atacaksınız” diye… İşte yine İzmirlinin tıpış tıpış CHP’ye oy atacağını zannediyor. Ama önümüzdeki süreçte bu listeler ön plana çıkarılarak bir strateji yapılırsa, farklı olarak algılanacağını görecekler.
 
Peki MHP sizce nasıl?
Onlar zaten ilk sıralarını her zaman Sayın Tanrıkulu ve Sayın Vural’a ayırıyorlar.  Ama onun arkasından gelen Murat Koç ve Aslan Savaşan da iki tane İzmirli. Tanrıkulu ve Vural kaç dönemdir buradalar ve artık onlar kendilerini İzmirli kabul ediyorlar. Esas İzmirliyle yıllardır bütünleştiğini buluştuğunu söyleyip, hep İzmir ile ilgili sorular sorulduğunda “İzmir’in insan altyapısı çok güçlüdür ve ben bundan faydalanmak istiyorum” diyen Kemal Kılıçdaroğlu, bir anlamda yine bizi kandırdı. 
 
CHP VE AK PARTİ MİLLETVEKİLİ KAYBEDECEK
 
Sizin tahmininiz nedir? CHP, AKP, MHP ve HDP kaç milletvekili çıkarır?
Baktığımızda CHP’nin 13 milletvekili var, AK Parti’nin başlangıçta 11 milletvekili vardı, MHP’den de 2 milletvekili vardı. Ben mevcut tabloda 3 milletvekilinin MHP ve HDP’ye gideceğini düşünüyorum. AK Parti 9’a düşebilir, CHP de 12’ye düşebilir. Hatta MHP yükselişine devam eder ve daha fazla milletvekili alırsa CHP 11’e de düşebilir. Bu arada da 2 olan sayısını 3’e ya da 4’e çıkarabilir. Mevcut dengeler bu şekilde değişebilir.  Yani 12, 9, 3. 2 olabilir ya da 11,9,4,2 olabilir. Ama şunu çok net söyleyebilirim ki CHP de AK Parti de milletvekili kaybedecek. 
 
“ALKIŞLIYORUZ” İKTİDARI RAHATSIZ ETTİ
 
CHP’nin reklam kampanyasını nasıl buldunuz?
Onunla ilgili farklı yorumlar görüyorsunuz. Ama ilk defa ben CHP’nin direkt bir mesaj verdiğini düşünüyorum. Sayın Kılıçdaroğlu’nun söylemlerine bakıyorum, emekliye 2 maaş gibi… Bunlar da çok net açıklıyor, kafaları karıştırmıyor. Bunun verdiği başarının oranı ne derseniz; özellikle AK Parti aday tanıtım toplantısında Sayın Davutoğlu, konuşmasının büyük bir bölümünü alkışa ve maaş olayına ayırdı. Demek ki karşı tarafı rahatsız edici bir takım gelişmeler var ki, Davutoğlu bu konunun üzerinde bu kadar durdu. Başbakan, Cumhurbaşkanı ve Maliye Bakanı bile cevap verme gereksinimi duyduysa demek ki bir rahatsızlık var ortada. O yüzde şu anki gidişat başarılı gibi gözüküyor. Ama adaylar sahaya çıktıkları zaman ortak mesajı verebilecekler mi? Ortak dili konuşabilecekler mi? Çünkü CHP bunu hiç başaramayan bir parti. Önümüzdeki 1 aylık süreçte bunu göreceğiz. Ama şu kesin: Çok ilginç bir seçim yaşayacağız.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN