Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Siyasetin Psikolojisi

Yayınlanma Tarihi : 24 - 04 - 2015 : 12:39
BEN HABER GAZETESİ 31.SAYI
 
 
Demokrasi herkesin herkesi yönetme biçim değil, ruhsal sağlığı iyi olanların yönetme hakkı olarak düşünülmelidir. Yani demokratik bir ülkede demokrasi sadece halkın demokratik katılımı değil aynı zamanda ruhsal sağlıkları yerinde olan siyasetçilerin yönetimi kadardır. Akıl-ruh sağlığının yerinde olmamasının getirdiği zarar en fazla siyasette görülür. Akıl ve ruh sağlığının durumuna göre liderler toplumları uçuruma da sürükleyebilirler, ya da ülkelerini başarılı ve özgür de kılabilirler. Tarih bunun en güzel kanıtıdır. Böyle olduğu varsayılan Stalin, Hitler, Mussolini ya da ATATÜRK gibi... 
 
Psikoloji bilimi pek çok alanda kullanılıyor. Siyaset psikolojisi sosyal psikolojiye benzer şekilde büyük gruplar üzerine çalışıyor. Satış ağlarında reklamlarda kullanıldığı gibi savaşa destek amacıyla kullanıldığı  biliniyor; barışçıl bir dünya için kullanıldığı örnek sayısı ise çok az. Nazi Almanya’sı ve Hirohito Japonya’sı gibi örneklerde, insanlar, ruh sağlıkları yerinde olan siyasi liderleri nedeniyle yaşamlarını yitirmediler. Buradaki fiziksel çatışmayı barışı ortadan kaldıran bir neden olarak değil, barışın olmamasının bir sonucu olarak düşünmek gerekir. Psikolojik olarak ele alındığında fiziksel şiddet, hastalığın kendisi olarak değil hastalığın bir belirtisi olarak görülmelidir. Siyaset kendine özgü bir alandır ve hata kaldırmaz. Siyasetle uğraşanların demokrasi adına kesinlikle ruh sağlıklarının normal düzeylerde olması gerekir. Demokrasiyi yönetenlerin hukuk tarafından denetlendiği bilinir ancak farklı bir denetim mekanizmasının yani psikolojik denetimin de olması gerekir.   
 
Seçimlerin yaklaştığı bu günlerde karşı tarafı suçlayarak seçim kampanyası yürüten, toplumu bu anlamda psikolojik kaosa sürükleyen bir siyaset görüyoruz. Amaç savaşa davetiye çıkarmaksa, farklılıklar vurgulanır; amaç barışı sağlamaksa aradaki benzerlikler vurgulanır. Aynı zamanda karşı tarafı suçlu ilan etmenin barışı getirmeyeceği de bilinmelidir. Bu üslup seçmende, ‘Bu kişi şoför olsa arabasına binmem’ duygusu uyandırıyor, çünkü sürekli başka şoförlerin kusurlarıyla uğraşan, gergin bir kişinin arabasına kimse binmek istemez. Bu anlamda siyasetçilerimizin yaptığı hataları görmek gerekiyor. İki tarafın da, birbirini olumsuz gören söylemlerine bir set çekerek toplumsal sorunlara odaklanmaları gibi.
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN