Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Vaatler, Vaatler...

Yayınlanma Tarihi : 24 - 04 - 2015 : 12:39
BEN HABER GAZETESİ 31.SAYI
 
 
Türkiye, siyasi tarihi boyunca birçok seçim yarışına sahne oldu. 92 yıllık Cumhuriyet tarihinde bu özel topraklardan çok sayıda siyasi parti lideri gelip geçti, günümüzde neredeyse her kilometrekareye bir lider isabet etti. Seçimi galibiyetle bitirmenin temel ilkesi, toplumun dikkatini çekebilecek bir karizmaya sahip olmak hiç şüphesiz ki... Bir başka önemli nokta da vatandaşın gelecek güzel günlerin hayalini kurabilecekleri gerçeklikte olacak seçim vaatleri...  Seçim meydanlarında bir balon gibi havaya uçurulan ancak iktidara gelindiğinde büyük ölçüde unutulan vaatler yıllar boyunca liderler tarafından dillendirildi. 
 
Geçmiş seçimlerin unutulmayan vaatlerini ise Demirel’in "kim ne veriyorsa beş lira fazlasını vereceğim”, Çiller’in “her mahalleye milyoner”, Bahçeli’nin “terörist başını asma”, Erbakan’ın “Taksim’e cami” vaatleri oluşturdu.
 
Kendine has uslubu ile Türk siyasi hayatına damgasını vuran Süleyman Demirel seçim vaatlerinde de tartışmasız en önde gelen isimlerden... 1991 seçimlerinde "kim ne veriyorsa beş lira fazlasını vereceğim" sözü ile hafızalara kazınan Demirel, ekonomiyi 500 günde düzlüğe çıkarmayı vaat etmişti.
 
Ekonomiye yönelik vaatler neredeyse her seçimde genel başkanların dilinden düşmezken, Demirel’in vaatleri kendisinden sonra koltuğa oturan Çiller’e de ilham verdi. Çiller “her mahalleye milyoner” vaadini zamanla daha da geliştirerek “her mahallede 100 trilyoner”e kadar ilerletti. Çiller, seçim söylemlerini süsleyen vaatleri arasında sadece yeşil kartı yaşama geçirebildi.
 
Mevcut siyasi tabloda en büyük rakibi durumundaki Mesut Yılmaz da Çiller’den geri durmadı ve en büyük vaadini 1999 seçimlerinde “Susurluk’u çözeceğiz” diyerek verdi.
 
Vaatler konusunda 2002’nin yıldızı hiç şüphesiz ki Genç Parti’ydi. Cem Uzan'ın "Vallahi Mazot 1 lira olacak" diye ettiği yemin de siyasi literatürümüze geçti. Her işsize 350 TL maaş vaadeden Cem Uzan, konser eşliğinde halka döner ekmek dağıtarak 2002 seçiminde Genç Parti'ye yüzde 7 oy kazandırdı. 2007 seçiminde ise barajı aşabilmek için inanılmaz vaadlerde bulunmasına ve İbrahim Tatlıses'i aday göstermesine rağmen büyük bir hayal kırıklığına uğradı.
 
Necmettin Erbakan ise vaat yarışında rakiplerinden geri kalmadı. “Taksim Meydanı'na cami yapma” sözü veren Erbakan seçmene “5 bin tank üreteceğiz” deyip her ile bir havaalanı ve hızlı tren vaat etti. 
 
CHP, 2002 seçimlerine üniversiteye giriş sınavlarını kaldırma ve 1 milyon işsize iş sözü ile girmişti. İktidar olamayınca doğal olarak hiçbirini yerine getiremedi. Kemal Kılıçdaroğlu ise vaat yarışında Deniz Baykal'ı da geçti. Yoksul ailelere 600 TL maaş bağlayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu'nun "Parayı nereden bulacaksın?" sorusuna verdiği "Benim adım Kemal, ben bulurum" cevabı ise kimseyi tatmin etmedi.
“Kesinlikle dokunulmazlıkları kaldıracağız. Özellikle büyük şehirlerdeki trafik sorununa kesin çözüm bulacağız. Çalışanı ihya edeceğiz. Yaşam standartlarını yükselteceğiz” demişti AK Parti. 
 
Yıl 2015. Yine bir seçim arifesi. Tekrar etmeye lüzum yok, hepiniz biliyorsunuz yeni vaatleri. Bana kalırsa milletçe en büyük eksiğimiz güven ve huzur. Ve verilebilecek en “baba” seçim vaadi budur. 
 
Ne demişler; Dünya, sadece kendi huzurunu ve mutluluğunu düşünenler yüzünden huzursuzdur… 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN