Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


“Kayıp Nesil”e Seçim Vaatleri...

Yayınlanma Tarihi : 24 - 04 - 2015 : 08:54
13 yıllık tek partili iktidar döneminde en çok ihmal edilen, sürekli tırmanan hayat pahalılığı konusunda savunmasız bırakılan kesimin emekliler olduğunu gözlemliyorum. “İşe yarayacak” meslek grupları, özel kanun ve kararnamelerle çeşitli maddi-manevi olanaklara kavuşturulurken, Türkiye’nin en büyük sosyal grubu olan emeklilerin, zorunlu harcamalarıyla uzaktan yakından alakası olmayan “sepetler”e göre yapılan enflasyon hesaplarıyla, her 6 ay için 1 aylık fiyat artışlarına bile denk gelmeyen “zamlar”la çırak çıkarıldığı bir dönemi yaşadık.
 
Ülkede emekli sayısının, geçmiş “seçim vaatleri”nin eseri olarak medeni ülke ortalamalarının çok üzerinde olduğu gibi bir gerçek karşımızda dursa da, bu “günah”ın faturasını ödemekle karşı karşıya bırakılan emekli kesimin hiç bir sorumluluğunun bulunmadığını da hatırlatmak isterim.
 
“Emekliye ayda 1 lira zam yapsan, bütçede şu kadar delik açar” söylemleriyle emekli kesim adeta “kayıp nesil” ilan edilirken, daha küçük gruplara, örneğin milletvekillerinin kendi kendilerine, hakim, savcı, imam gibi gruplara kesenin ağzının açılmış olması, adaletin kırıntılarıyla bile bağdaşmamaktadır.
 
Bir de “bedava sağlık hizmeti-bedava ilaç” uygulamalarıyla, emekli maaşlarının sürekli “tırtıklanma” durumunda olması da, “havadan-sudan emekli edilmiş” kesim dışında, herkesin malumudur.
 
Türkiye’de emeklilik konusunda önemli bir gerçek daha; sürekli bozulma halinde olan gelir dağılımı, emekli kesim üzerinde de etkisini göstermiş, prim ödeme yılı ve miktarıyla hiç ilgisi olmayan kat kat emekli maaşları oluşmuştur. Bir ülke düşünün ki; en yüksek emekli maaşıyla, en düşük emekli maaşı arasında 8 kata varan fark olsun...
 
Emekliler Arasındaki Derin Uçurum...
 
Bir de; özel kanunlu, özel imtiyazlı emeklileri saymazsak, emekli kesimin düşürüldüğü zavallı durumun, bazı partilerin seçim beyannamelerine girmiş olmasa bu haksızlığın, ülke yöneticileri ya da yönetimine talip olanları tarafından da bilindiğinin göstergesidir.
Geçenlerde bir televizyon programında, bazı kesimleri şaşkınlığa uğratan bir “seçim bildirgesi” ile ortaya çıkan CHP’nin ekonomi kurmaylarından Faik Öztrak’ın karşısına, kimisi “araştırmacı” kimisi “ekonomist” sıfatlı 6 muhalif dikmişler, sorgudan geçiriyorlardı. Laf arasında özellikle işlemeye çalıştıkları bir konu, durumu bilen bir emekli olarak dikkatimi çekti; İktidar Partisi de emekli maaşlarına seyyanen 100 lira zam yaptı...
 
Belli ki; işin aslını oturumu yöneten gazeteci de bilmiyordu ki itiraz etmedi. Dinleyicilerin mail yoluyla uyarması sonucu durum düzeltilmeye çalışıldı ama, bu gerçek “takiyeci grubu” hiç de memnun etmedi.
 
Durum şudur; İktidar partisi önümüzdeki Temmuz’dan geçerli olmak üzere sadece emekli maaşı 1.000 liranın altında olanlara, seyyanen 100 lira zam yapmıştır. 1.100 lira ve üzerinde maaş olanlara, enflasyondan kaynaklanan rutin artış dışında kuruş zam yoktur.
 
Her Şeye Para Bulan Devlet...
 
Şimdi gelelim CHP’nin noter tastikli “emekliye yılda iki ikramiye” vaadine... Hatırlama konusunda her hangi bir “zihinsel ipoteği bulunmayan” tüm vatandaşların hatırlayacağı gibi CHP’nin seçim beyannamesine de girmiş bu önerisi yeni değildir.
Yeni olan tek tarafı, Ana Muhalefet Partisi’nin bu durumu kesinleştireceği konusunda, inandırıcılığını pekiştirmek üzere, noter tastikli toplumsal sözleşme imzalamasıdır.
 
Bazı emekliler de dahil bir çok kesim, yetkin ekonomist edasıyla tartışıyor; CHP bu parayı nereden bulup da nasıl verecek?
Samimi inancımdır... “Her şeye para bulan” devlet, yıllardır ihmale, haksızlığa uğramış emeklilere yılda iki maaş ikramiye parasını da bulur...
Sadece şu farkla:
 
Dünya çalışma hayatına “milletvekili emeklisi” diye bir meslek grubunu sokanlar yılda 2X8.000=16.000 liralık emekli ikramiyesini cebe indirirken, sıradan emekliler 2.000-3.000 lira ile çırak çıkar...
 
Hani insanın bir emekli olarak diğer gariban emeklilere mesaj gönderesi geliyor; “..........oy tercihinle, ben gariban emeklinin de günahıma girme din kardeşim...”
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN