Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


İki Talihsiz Siyasi Sima

Yayınlanma Tarihi : 14 - 04 - 2015 : 08:59
CHP listelerini incelerken iki etkin ve samimi siyasetçinin talihsizliğine tanık oldum. İkisi de beni hayrete düşüren ve yürek yakan bir ihmalin kurbanı olmuşlar ve milletvekili listelerinde yer almamışlardı.
Birincisi Umut Oran, ikinci Osman Yazıcı idi...
 
Umut Oran, maruz kaldığı siyasi tavrın muhatabı olmayı hak etmediğini açıklarken gerçeği yansıtmıştı: “Ben ön seçime girmeyi istediğimi genel başkana söyledim; kendileri bana, hayır, seni kontenjandan aday göstereceğim; ön seçime girme dedi” açıklamasını yapmıştı...
Umut Bey’in, “Sosyalist Enternasyonal”deki görev idrakini ve sorumluluk ciddiyetini, bütün siyasi kadroların cesaretle ve hassasiyetle örnek almaları gerektiğine inandım ve bunu her vesileyle siyaset kadrolarına ve kamuoyuna açıkladım.
Sosyalist düşünce kültürü, bir siyasi derinlik içerir ve her vesileyle kendisini kabul ettirecek isabetli zemin arar.
Umut Bey, CHP bünyesinde bu evsafın en zengin ve disiplinli örneği olarak temayüz etmiş; ama listelerde yer alamamıştı.
Çevremdeki entelektüellerin, siyaset mensuplarının, sosyalist doktrin müptelalarının, CHP tutkunlarının Umut Bey’e gösterilen ihmal karşısında nasıl alınganlıklar gösterdiklerine şahit oldum.
Çevremdekilere baktım; Umut Bey’e reva görülen işlem, çok hassas bir siyaset kantarında değerlendiriliyordu. Kasıt olmasa bile makul karşılanması zor bir ihmal zaafı olarak değerlendirilmişti.
Şimdi Mersin listesindeki bir değişiklik nedeniyle, kendisinin aday gösterileceğini okudum: Sevindim. İnşallah bu kez bu fırsat kendisine tanınır...
 
İkinci olarak Osman Yazıcı’nın listelerde yer alamayışını şaşkınlıkla belirtmeliyim...
Osman Yazıcı’yı ANAP’ta birlikte siyaset yaptığımız yıllardan tanırım. Yeteneklerini, insani ve siyasi etkinliklerini derinliğine tanıma fırsatı bulduğum bir olgun ve yüksek değerli siyasi şahsiyettir. 
Devletin çeşitli kademelerinde, müdürlük, genel müdürlük yapmış, bakan ve başbakan danışmalıkları hizmetini kusursuz bir ciddiyetle yerine getirmişti.
 
Bir siyasi gelişmenin kavranmasında ve uygulanmasında dirayet gerektiren noktayı, işin en hassas ayrıntısında kavrayan yönetim ustalığıyla dikkat çekerdi. 
 
Olayların yorumlanmasında makul olmanın disiplinini kullanırdı. Ve o makul noktanın önemine işaret eden tasnif ve tarif mahareti eklerdi...
Siyasetteki üstün akıl kullanma yeteneği, bu iki meziyeti mezceden isabetten kaynaklanırdı. Karadeniz’in önemli isimlerindendi. Kişiliğinin olgunlaşmasında otuz yıllık dürüst ve hakşinas bir basın mesleğinin gururlu tablosunu getiriyordu. 
30 yıllık gazeteciliğinin yanı sıra; başbakan baş müşaviri kadrosuyla; üç başbakan ve birçok bakanla; TRT, Anadolu Ajansı, Basın-Yayın Genel müdürlüğü ve özelleştirmeden sorumlu başdanışmanlık görevlerini yürütmüştü.
Az bulunur değerde bir fırsattı...
 
CHP listelerinde yer bulamadı. Bunu CHP için nadir rastlanır bir talihsizlik, hatta hata olarak görüyorum...
Eğer talih yaver değilse, evsafın değeri kaybolmaz. 
Ziyan, kararın ashabına aittir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN