Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Ben Onun Yerinde Olsam

Yayınlanma Tarihi : 13 - 04 - 2015 : 09:06
İki önemli meslek dalı vardır ki, akıl disiplini dışındaki ihtimalleri kulağından tuttuğu gibi çöpe atar. Birincisi, bilimselliğin isabetinde kendisini gösteren akademik tahlil eksikliğidir. İkincisi siyaset lisanında etkili olmak isterken “makul” tariften uzaklaşan politikacı üslubudur.
Bu iki gruba mensup insan, bir siyasi tahlil bahsine “ben onun yerinde olsam” diye başlayamaz.
 
Başlarsa ciddiye alınmaz. Mensup olduğu siyasetin yerel etkinliklerinde tebessümler yaratır. Başkasının yerine siyaset yapmaya heveslenen kişi, siyaset yapması önerilen yerin seçmeninde itibar sağlayamaz.
 
Bu anlattıklarım, birinci durumdakileri kapsar.
Genelinde belki itibar görürler ve listelerin avantajlı konumlarıyla ödüllendirilerek seçilebilir zeminlere yerleştirilirler; ama siyaseten etkinlik taşımazlar.
 
Birinci örnek, AK Parti İzmir 2. Bölge milletvekili adayı Profesör Nükhet Hotar Hanımın kendini Kemal Kılıçdaroğlu’nun yerine koyarak adaylık mekânı olarak Tunceli’yi göstermesidir.
 
Bu örnekle ne demek istediğimi hemen anladınız: Çünkü birinin yerine kendinizi koymak varsayımının anlamsızlık yükleri o kadar ağırdı ki, altından kalkmanın mümkün olmaz.
 
Zira kendinizi başkasının yerine koyuyorsanız; kendi yerinizde olmadığınız anlamına gelirsiniz. Siyasetin en tehlikeli varsayımı budur.
Nükhet Hanım, yanlış yönlendirmenin varsayım hatasını doğruyu gösteren isabet sanarak kendisi hakkında yanlış varsayımlar yaratmıştır.
Aynı yöntemle Kemal Bey, “Nükhet Hanımın yerinde olsam, bu kadar vahim bir varsayım hatasıyla milletvekilliği için aday olmazdım” derse, bu yaklaşım mantıklı olur mu? Olmaz.
 
Siyaset yerindelik sanatıdır. Siyasi hitabete anlam katan değer, bu mantıklı irtibatın kurulmasıdır.
Siyasette herkes, kendi yerinde iken ağırdır...
 
CHP İzmir birinci bölge listesine kontenjan adayı olarak yerleştirilen Doçent Selin Ürkmez Bükey Hanımın “Bugün TV” deki uzun süreli, ama dar içerikli mülakatını izledim.
Kendimi vererek izledim.
 
Selin Hanım, İzmir gibi bir kentin birinci listesine birinci isim olarak konuluyorsa, her hareketinin, her sözünün çok dikkat çekeceğini herhalde biliyordur diye düşünüyorum.
 
Bir bahsin kısa ve etkin anlatımı varken, uzun uzadıya ve çok sık aralıkla kendini tekrar eden konuşmasını “etkin ve yerinde” hitabet saymak ciddi tartışma sorunları yaratır.
 
Hitabet lisanından anlarım; hatta iyi anlarım. Bu bahiste hassas davranılmasını da beklerim.
Siyasi hitabetin hem “anlamda”; hem de “üslupta” tezahür eden farklarını iyi bilirim. Hatta bu bahsi, bu ülkede en iyi bilen üç beş kişiden biriyim...
 
Siyasi hitabetin altı değişik türü vardır. Bunlar sırasıyla belagat, fesahat, talâkat, natıka ve selika olarak adlandırılır.
Bunlar, siyasette düzgün düşüncenin ürünüdürler. İdrak edilecek kavramı söyleme sanatlarıdırlar.
Siyasette, pekiştirmenin gerekmediği yerdeki tekrar, manada hayret, lisanda zaaf yaratır.
 
Hiç kuşku yok ki Selin Hanım, kendisine gösterilen bu büyük iltifat kademesine layık değerdedir. Buna daha da layık olmayı hak edecek davranışları beklenecektir.
 
Tümleçlerin peş peşe sıralanması, siyasette hitabet değil, kendini telaşa vermiş olmanın tekrar katsayısıdır.
Çünkü hem imada, hem manada tesiri zayıflatır.
 
Selin Hanım, genç ve çekici olmanın avantajını sergilerken, seçmenlerini avuçlamanın kıvamını iyi kullanmalıdır.
Yani, söz ahenginde, özden çok, biçimi önemseyen üslûp sergilemek siyasi hitabetten sayılmaz.
 
Kendisine oy verecek seçmenlerdenim. İzmir’e gelişini dört gözle bekliyorum. Hangi zeminde konuşursa orada olacağım ve kendisini canlı seansta, hem özenle, hem de özellikle dinleyeceğim...
İkisine de başarılar diliyorum....
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN