Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bu Seçim Başka Seçim

Yayınlanma Tarihi : 11 - 04 - 2015 : 17:13
AK Parti yönetiminin geçmiş üç seçiminde; kim ne derse desin, seçim stratejisi, daima bir parlak manzara teşhiriyle başlardı.
Üç dönem dediler ve sözlerini tuttular. Tuttular; ama bu dönem seçim listelerini, o ayarda milletvekilleriyle donatılmış olarak hazırlayamadılar.
 
Yani daha önceki parlak liste geleneği bu kez tutturulamadı. Bu zorunlu tarifin içeriğinde istenen etkinlik sağlanamadı: Çünkü “başkanlık ihtirası” bu seçimleri rejim değişikliği seçimi haline getirdi.
 
Ve önümüze iki önemli karar seçeneği konuldu.  Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan; 7 Haziran seçimlerini AK Parti için, Türkiye’nin kaderinde bir hayati karar aşaması haline getirdi. Parti içinde çok keskin bir destek sağlamasa bile, sürekli aynı talebin tekrarıyla bu seçimi sadece kendi geleceğinin tanımlaması haline getirdi.
 
İktidar partisi, özellikle de Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, 7 Haziran’ı adeta Türkiye’nin kaderinin belirleneceği tarih haline dönüştürdü.
Bu girişimin amacı, Türkiye siyasetini “tek adama” dayalı, kuvvetler ayrılığını rafa kaldırıp, yerine başkanlık rejimine geçiş tutkusu egemen olduğu bir heveskârlık sistemi getirdi.
 
Bu heveskârlık, iki önemli güncel sorunu gündeme getiriyor. Bugüne kadar bütün ısrarlara ve örnek zenginleştirmelerine rağmen, başkanlık sistemi AK Parti kadrolarında itibar görmüyor.
 
Türkiye’nin en önemli sorunlarından birincisi olan “Kürt sorunu”; maalesef bu yaklaşım modeli içinde, genel kabul görmüyor.  Selahattin Demirtaş bu hususu çok açık seçik ortaya koyuyor, hatta Tayyip Bey’i muhatap alan bir hüküm cümlesiyle işin gerçeğini ifade ediyor: “Seni başkan yaptırmayacağız” ifadesi çok net bir tavır farkının dillendirilmesidir.
 
İkinci önemli konu, ekonominin içinde bulunduğu büyüme sorunudur. Yatırım alanlarının hangi kalkınma hedeflerine dayandırılacağı açıkça ortaya konmuş değildir.
 
Ama başkanlık sisteminin; ekonominin bütün dertlerine deva olacak çözüm yolu gibi gösterilmek istenmesine rağmen, kimse buna itibar göstermiyor.
 
Peki, karşımızda bir başka ihtimal (ya da sorun) var. Unutmayınız ki seçmen, başkanlık sisteminin bir mucizevî kurtuluş yolu olmadığının farkındadır. 
 
Ekonomide büyük patlama olacağına inanmıyor. Kürt sorununun çözümü için tek yol olduğu iddiası kimseyi ikna etmiyor. 
Bunlar çözüme kavuşmayınca, iç barışın da yeni sıkıntılarla pekişeceği endişesi yaşanıyor. Gelelim seçim sayısallarının yorumuna... Bir ihtimale göre AK Parti 335 milletvekili ile başkanlık seçimine yönelebilir.
 
Ya da tam tersi 276 milletvekilinin altına düşerek koalisyon girdabında zorlanabilir.
 
AKP 276 oyla hükümet yönetme tecrübesine sahip değil. Dolayısıyla çok ciddi sayısal zorluklar yaşayacak, hatta iktidar dışı ihtimaller bile gündeme gelebilecektir.
 
Bunların sonucunda bir kaos ihtimali siyaseti zorlayacaktır. Çok zorlayacaktır. Velev ki, AK Parti tek başına iktidara gelse bile bu ihtimal değişmeyecektir.
 
Eğer HDP yüzde on barajını geçerse, AKP’nin işine hiç gelmeyen en tehlikeli durum yaşanacaktır. HDP yüzde on barajını aşarsa, AKP’nin tek başına iktidar olma ihtimali askıda kalacaktır. AKP’nin iktidar olabilmesi, HDP taleplerinin tümünü karşılamak gibi bir mecburiyet yaratacaktır.
 
Ki bu durumda AKP içinde nasıl bir fırtına doğacağını düşünebilirsiniz...
 
Kişisel tahminim, HDP’nin baraj limitlerinde çok hassas oranlarla siyasi tezahürler yaşayacağıdır. Hangi ihtimal varit olursa olsun, AK Parti eski şatafatlı günlerinde değildir. Parlak listelerle seçmen ikna edecek durumda değildir. Bunu CHP’ye kaptırmıştır.
 
CHP ön seçimle kendine güvenen parti olduğunu kanıtlamıştır. AK Parti ise bu ihtimalin bahsini bile açamamıştır...
Bu seçimin parlak siyaseti örneği, CHP’nin hedeflerinde ve listelerinde görünmektedir... Can alıcı fark budur...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN