Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Seçmen Profili Tüyoları...

Yayınlanma Tarihi : 10 - 04 - 2015 : 09:06
Bu günlerde meydanlara çıkması beklenen milletvekili adayları, ufaktan ufaktan da olsa vaatlere başladı bile... Kimi demokrasimizin “daha da geliştirileceği”ni vaadediyor, kimisi aramızdaki duvarı günden güne kalınlaştırdığımız, uzaklaştığımız Avrupa Birliği’ne girme sözü veriyor.
 
Tabii bu arada, en yakın rakibe bir “aparkat indirmeyi” de ihmal etmiyor.
Aslında Türkiye geneli olarak seçim vaatlerine kanan bir toplum olsak da, İzmir’in üçte iki, Ege’nin yarıdan fazla seçmeninin vaatlere karnının tok olduğunu, yakından gözlemleyenlerdenim.
 
Hele hele seçimden seçime yenilenen ve seçim bitince “işi bitmiş malzeme” gibi ortadan kaldıran vaatler hala zihinlerdeyken...
Aslında, ülkemizde yapılan seçimlerin kaderi hep “vaatlere kanma, ya da rakipten korkutulma”ya itibar etmiş seçmen kitlesinin elindedir. Bir de alacağı her hangi bir şeyin karşılığını mutlaka verme vefalılığı içinde, elinde hiç bir maddi değeri olmayan oyu “güm” diye atma alışkanlığında olanların.
 
 
“Dogmatik” Seçmenler....
Yakın siyasi geçmişimizde, ülke bütçe ve olanaklarının karşılama gücünün çok üstünde vaatlerin yanında, stadlarda döner-köfte partileri düzenleyen bir parti genel başkanının yüzde 7 gibi bir oy aldığı, bu sonuçla siyasi partilere verilen hazine yardımını bile hak ettiği yine hafızalarımızdadır.
 
Bir de “kaya gibi”, biraz da “dogmatik seçmenler var ki”, onları kararlılığından döndürecek, hiç bir vaat yoktur. Örneğin; “babadan, dededen CHP’liyim” diyenler, başka partilerden gerçekçi vaatleri bile kulak arkası edebilenler.
 
Örneğin; geçtiğimiz seçimde bir parti genel başkanının “Mazotu 1.5 lira yapacağız... Yani bu günkü fiyatı yüzde 60 indireceğiz” gibi bir vaadini bile dikkata almayacak bir seçmen kitlesinin varlığı gözden kaçmamalıdır.
 
Bir de, şurada veya burada yönlendirilmiş seçmenler vardır. Örneğin “saygın” birisinin, “şu partinin dışında bir partiye oy verip de benim de günahıma girme” söylemlerinin dışına çıkmaktan korkanlar ki, bu kesimin sayıları da seçimin kaderini etkileyecek kadar büyüktür.
 
 
Vekil Adayı Vaadi İşe Yarar mı?
Yeni adaylar her ne kadar farkında olmasa da, özellikle iktidar kanadının deneyimlileri çok iyi bilir ki; mevcut sistemde milletvekili vaatlerinin gerçekleşmesi gibi bir durum asla söz konusu değil. Olabilirliği yüksek, doğrudan vatandaşa dönük vaatlerin gerçekleşmesi için de, mutlaka büyük yerlerden onay ve emir alınması gerekiyor ki, bu da olanaksıza yakın... Çünkü o “büyük yer”in önceliklerinin, milletvekilinin öncelikleriyle örtüştüğüne daha tanık olmadık.
 
Yine gördük ki; ülke yönetiminde esamesi okunmayan, sadece yanında “en kısa zamanda ve mutlaka kanunlaşmalı” notu ile gelen kanun tekliflerinin, kılına bile dokunmadan kanunlaştırma gibi bir “yetki” ile görevlendirilmiş milletvekillerinden, daha üçünün-beşinin bir araya gelip de, kendi özgür iradeleriyle bir kanun teklifi verdiklerine, en azından geride bıraktığımız 4 yılda rastlanmamıştır.
 
Tabii “itibarsız, muhalefet ne yaparsa kötü yapar” anlayışı ile etkisiz bırakılmış muhalefet milletvekillerinin verdiği kanun tekliflerini saymıyorum.
 
Onun için, önümüzdeki iki aydan daha az bir zaman içinde köy köy, kasaba kasaba, kahvehane kahvehane dolaşıp partilerine, dolayısıyla kendilerine oy isteyecek milletvekili adaylarından, vaatlerini akıl ve mantık ölçülerine çekmelerini, güçlerinin yeteceği ölçülere getirmelerini, bir milletvekilinin mevcut siyasi ortamda ne yapıp ne yapamayacağı konusunda deneyimlilerden fikir almaları gerekmektedir.
 
Aksi halde “seçmen karşısında komik durumlara düşme” ile karşı karşıya kalırlar ki, bu da bir aday için hiç hoş karşılanacak durum değildir.
 
Tüm siyasi olumsuzluklara rağmen hala saf ve temiz kalmış, ya da saflığı ve temizliği henüz bozulmamış tüm adaylara başarı dileklerimle...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN