Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Cami Yapmak, Mescit Yıkmak

Yayınlanma Tarihi : 08 - 04 - 2015 : 08:55
Her vesileyle dini meseleleri gündeme getiren siyaset modeli giderek hız kazandı ve gelişi güzel işlenmeye başlandı.
İşte size en yeni örnek... İstanbul Avcılar ilçesinde CHP’li belediye, piknik alanında inşa edilen mescidin yıktırılma kararını uygulamaya koyunca, yaklaşık otuz-kırk kişilik bir grup, bir araya gelerek bu kararı protesto etmiş.
İddiaya göre belediye, yıktırma kararı hakkında bir gerekçe göstermemiş.
Bu iddia, habere aslından farklı bir mana katma ihtiyacından kaynaklanıyor olabilir. Çünkü siyaseten bağlantısı hangi partiyle olursa olsun, belediyeler aldıkları kararların gerekçesini halka açıklarlar... Eğer bu gerekçe açıklanmadan konu bir habere konu oluyorsa, işin içinde bir tertip olduğu iddiası ileri sürülebilir.
 
Mescidin yıkılma kararının protesto eylemini, belediye meclisinin bir hanım üyesi başlatmış. (Gazete haberinde hangi partiye mensup olduğu belirtilmemiş, ama olayın gelişmesinden ve niteliğinden AKP’li olduğuna hükmedilebilir.)
Yaptığı konuşmada, ibadet yerlerinin yıkılmasının, bir CHP klasiği olduğunu belirterek söze başlamış.
Konuşmanın genelini okuyunca, geri kalan kısmının bir tür siyasi veryansın olduğunu görüyorsunuz...
Belediye meclis üyesi yaptığı konuşmada geleneksel saptırma örneği ve kararlılığı sergiliyor.
Bu tekrarların örnek sergilemesinin bir özetini yaparsak; diyebiliriz ki, ne zaman CHP ve dini mekânlar söz konusu olsa, doğruluk derecesi sınanmadan bir kesin suçlama ile gerçek dışı örnekler gündeme getirilmeye başlanıyor.
Örneğin, protestocu belediye meclisi üyesi diyor ki, “CHP geçmişine baktığımızda, maalesef ibadethanelerin korunması ve gözetilmesi konusunda oldukça olumsuz örnekle karşılaştığımızı milletimiz bilmektedir. Tarihi belge ve vesikalar, CHP iktidarları döneminde birçok ibadethanenin pervasızca yıkıldığını, kapatıldığını veyahut farklı amaçlarla kullanıldığını göstermektedir... “
 
Adnan Menderes, Demokrat Parti bünyesinde siyasete atıldığında Avcılar bir köydü. Ava meraklı otomobili olan varlıklı iş adamları pazar sabahları erkenden yola koyulup Avcılar çevresinde ava çıkarlardı.
Menderes yönetimi bu havaliye pek itibar etmemişti. Nitekim Demokrat Partinin iktidara gelmesinden tam 42 yıl sonra Turgut Özal’ın ısrarıyla Avcılar köyü ilçe merkezi yapıldı.
Menderes İstanbul’un imarını yeni baştan planlarken, istimlâk edilen millet malı için belediye tahvili çıkarmıştı; buna karşılık ibadethanelerin çoğu bu furyada yıkılarak caddeler genişletilmişti.
Yani sizin anlayacağınız sevgili okuyucularım, İstanbul gibi camii, mescidi en bol olan ilimizde cami ve mescit yıkımı Menderes zamanında başlatılmıştı. Hatta vakıf camilerine istimlâk bedelleri bile ödenmemişti.
O zaman kutsal mekânların korunması ısrarı CHP’nin siyasi şiarı idi.
Bugün anlaşılıyor ki, AKP’li belediye meclisi üyeleri, bu tarihi gerçekleri bilmeyince, gelişi güzel konuşmalarla kendini yalanlayan bir tarih kültürsüzlüğü karşısında, mahcup olmayı bile ciddiye almıyorlar...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN