Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Akıl İsabet Arar

Yayınlanma Tarihi : 06 - 04 - 2015 : 08:56
Siyaseti bırakınca Urla’ya yerleştim. On dört yıldır, İzmir’in genel ve yerel seçim çalışmalarını yakından takip ediyorum. Bilhassa yerel seçimlerde değişik illere ziyarette bulunup eğilimleri ve politika belirleme üsluplarını tartıştım.
Kendi siyaset hayatımda üç kez parlamento seçimleri için meydanlara çıktım. Bol gürültülü, şaşaalı, debdebeli kürsülerde konuştum.
Sürekli akılda isabet aradım... Hala arıyorum...
 
Geçmiş bütün seçim ortamlarında, birini diğerinden ayıran seçkin örnekler yaşanmadı. Bütün meraklı kulaklar Ankara’dan müjdelenecek isimlere yönelmişti.
Bu bir siyasi uygulama türüdür ve sadece CHP’ye özgü durum değildir. Ama CHP bu yıl ön seçim uygulamaya karar verince iş değişmiştir.
Benim bulunduğum seçim bölgesinde Mustafa Çam çok geniş bir takdir ile liste başı oldu. Halkın omzuna dokunan el, seçmenden takdir gördü.
Mustafa Bey’i tebrik ediyorum.
Ama listelere yerleştirilecek (ünlü 1, 3, 5 kontenjanlar yanında acaba) ön seçim kahramanı partililer, kendilerine listelerde ne kadar ve hangi etkinlikte yer bulacaklardır?
 
İzmir haberlerinde Ege’de Son Söz sosyal medyasının zamanlama ve haber derinleştirme üstünlüğünü mutlaka ve her gün okurum.
“Kırsal Kalkınma Zirvesi”nde Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile bu konuda yapılan görüşme özetini okudum.
Ege’de Son Söz muhabiri, Aziz Bey’in, Kemal Bey ile konuyu görüştüğünü ve “topa doğrudan girdiğini” söylüyor.
Aziz Bey’in Ankara seyahatinin aslında bir vefa ziyareti olduğunu kendi ifadesinden öğreniyoruz. Bu yüzde yüz doğrudur. Ama siyaset erbabının bir ziyaret illeti vardır.
Partinin en ağır toplarının sebep ne olursa olsun; Ankara ziyaretinde genel merkeze uğraması ve temaslarda bulunması kaçınılmazdır.
Aziz Bey bu görüşmeyi doğruluyor, ama milletvekili listelerinde tercihlerini belirttiğini tamamen reddediyor.
Diyor ki, “Genel Başkan dışında tarafsız kalacağımı ilan ettim ve tarafsız kaldım. Önseçimden başarılı çıkan da, çıkmayan da bizim için değerlidir dedim. Dediklerimi de uyguluyorum. Her üye özgür iradeleriyle seçimlerini yaptılar. Başarılı çıkan da çıkmayan da, bizim için değerlidir. Beraber çalışacağız. Bu tür söylentilerin hiçbir değeri yoktur; seçmenin moralini bozmaktan başka bir getirisi olmaz...”
 
Buraya kadar her şey normaldir.
Dikkat çeken husus, İzmir listesinin yarısının genel merkez kontrolünde olduğudur. Ve muhtemeldir ki, eski kadronun siyaset kıdemlileri, yeniden genel merkez tercihi olarak İzmir listelerinde taltif edileceklerdir.
Mademki itibarlı ve yararlı bir geniş kadronun, siyasi iltifata mazhar olarak listelerde, mutlaka seçilecek yere konulması sağlanacak, o zaman zahmeti, ön seçimle gelenler yüklenecek demektir.
Hiçbir siyasi sima; İzmir gibi bir kentin listelerinde, bu kadar mültefit bir imkan ve lisanla donatılacak kadar “müessir ve makbul” değildir.
Bu son sözlerim bir hüküm cümlesidir: Çünkü genel başkan iltifatıyla parlamentoya taşınmış isimlerin, kürsüde siyasi haklılık teslim eden etkinliklerini görmedim.
Düşünebiliyor musunuz; İzmir’in iki bölgesinde de listenin en makbul sıralarına Ankaralı tercih kadroları geliyor...
Bu üsluba fazla itibar edilirse, “muteber aranırken” akıl elden gider.
Ön seçimle İzmir’de bir örgüt ve üye heyecan yaratıldı; ama öyle rivayet ediliyor ki, kontenjanlar ilan edilince, bu itibarın çok önemli bir bölümü yok olacaktır...
Çünkü akıl, makulden önemlidir...
Neden? İzmir altı kontenjanlı tek CHP kentidir...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN