Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Bahar Yorgunluğuna Teslim Olmayın...

Yayınlanma Tarihi : 05 - 04 - 2015 : 09:38
Bir Cumhuriyet Savcısı’nın, adliyedeki makam odasında öldürülmesinden sonra önümüze sonra “en büyük ağızlar” tarafından önümüze sürülen “resmi belgeler ve resmi açıklama”lar, talihsiz şehidimizin kemiklerini sızlatacak tartışmaları da beraberinde getirdi. Sokakta, kahvehanelerde, dost sohbetlerinde konuşulanlarla, resmi açıklamalar çok farklı mecralarda... “Kabağın basın ve avukatların başında patlatılması” girişimleri ise, daha “dip tartışma ve şüpheleri” doğuruyor.
En iyisi “bu işin içinde bir iş var ama...” ile başlayıp, içimizde geliştirdiğimiz son derece mantıklı varsayımları dışa vurup da “resmi suç”a dönüştürmeden, “eğer bu ülkenin karışmasından, insanlarının öldüresiye birbirine düşmesinden, bir şeyleri altında bırakacak bir iç kargaşa çıkmasından medet umanlar, bunu tezgahlayanlar varsa Yüce Allah’larından bulsunlar” diyerek pazar rutinimize dönelim ve biz şu bahar günlerinde çoğumuzun üzerine çöken “bahar yorgunluğundan kurtulmanın yolları”na göz atalım ve Acıbadem Bakırköy Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Olcay Barış’a kulak verelim...
 
Her Şeyin Başı Sağlıklı Beslenme...
1. Dengeli bir kahvaltı metabolizmanızın çalışmasını sağlayarak, sabah yorgunluğunuzu atmanıza destek olacaktır. Yumurta, peynir, tahıllı ekmekin yanında, mevsim yeşilliklerine sofranızda mutlaka yer verin. C vitamini açısından zengin olan kırmızı biber ve yeşillikler vücudunuzu zinde tutar.
 
2. Kafein, vücutta demir ve diğer besinlerin emilmesini önlemesinin yanı sıra su atımını da attırarak bahar yorgunluğunu tetikliyor. Bu tür içecekleri günde 2-3 fincandan fazla tüketmeyin.
3. Baharda hava ısısının artmasıyla beraber vücutta nem kaybı ile ciltte kuruma oluşabiliyor. Yeterli sıvı alınmazsa; halsizlik, kas krampları ve bağırsak tembelliğiyle kendini gösteren bahar yorgunluğu oluşabiliyor. Günde en az 2.5-3 litre su içmeyi ihmal etmeyin.
4. Her gece bir bardak kefir ve ana öğünlerde bir kase yoğurt tüketmeniz, bağışıklık sisteminizi güçlendirecektir.
5. Bağışıklık sistemini en iyi destekleyen A, C ve E vitaminlerinden zengin besinleri sofranızdan eksik etmeyin.
6. Tam buğday, çavdar ve yulaf gibi tam tahıl ürünleri; zengin lif içerikleri, kan şekerini düzenlemeleri ve yüksek oranda B vitamini içermeleri nedeniyle bahar mevsiminde her öğünde sofranızda bulunması gereken besinlerden.
7. Özellikle fındık, badem ve ceviz içerdikleri E vitamini, lif, magnezyum ve omega-3 yağ asitleri sayesinde yorgunluğun düşmanı olan besinler. Günde 10 fındık veya 6-8 adet badem ya da 2 adet ceviz tüketmek, baharı enerjik geçirmeniz için gerekiyor.
8. Pasta, kek ve bisküvi gibi ürünlerde bolca bulunan basit şeker, kan şekeri seviyenizin birden yükselmesine yol açıyor. Ardından kan şekeriniz yükseldiği gibi hızla da düşüyor. Pankreas da bunun sonucunda yüksek dozda insülin salgılayarak kendinizi bitkin hissetmenize neden oluyor.
 
9. Bitki çayları lenf dolaşımımızı düzene koyup, bağırsak hareketlerini kolaylaştırıcı etkiye sahip. Ekinezya, kuşburnu veya ada çayından günde bir fincan içmeniz, bahar yorgunluğunu atlatmanıza yardımcı olacaktır.
10. Spor insanı hem dinlendiriyor, hem sinir sistemini rahatlatıyor, hem de bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Açık havada yapacağınız hızlı tempolu bir yürüyüş, sabahları yapacağınız 15 dakikalık egzersizler güne zinde başlamanızı sağlayacaktır...
 
Hepinize sağlık içinde mutlu pazarlar dilerim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN