Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Karşıyaka’nın “İnci Yılı” Üzerine...

Yayınlanma Tarihi : 04 - 04 - 2015 : 09:01
Karşıyaka belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar da, görevde birinci yılı tamamlamış olmanın gururunu biz basın mensuplarıyla paylaştı. Başkan ve arkadaşları, “birinci yıl”a “inci yıl” adını vermişler, bu iddiaya uygun olarak da Karşıyaka’da “inci gibi” icraatlara imza atmışlar.
Karşıyaka’nın bir özelliği, yapılan her güzel işin kendini göstermesi, uzun yıllar Karşıyaka’ya mekan tutmuş insanların da Karşıyaka’da yapılan her esere sahip çıkma, koruyup kollama gibi bir kentli terbiyesini edinmiş olması gibidir.
 
22 yıldır Karşıyaka’da oturmuyorum ama, Karşıyaka’nın havasını da, suyunu da severim. O kadar ki, evleneceğim kızı (şimdiki eşim) da Karşıyaka’dan seçmiş olmam, evlilikte “Karşıyaka’da oturma şartı” koşmuş olmam da, Karşıyaka’nın benim için ne kadar önemli olduğunun özetidir.
 
Doğal olarak oturduğumuz ve sevdiğimiz kente ufak tefek katkılarımız da olmuştur. Örneğin, şu anda 1728 Sokak’ın (Kilise Sokağı) devamındaki tek betonsuz parça Zafer Alatay Parkı halen yerinde duruyorsa, bunda oraya “kaymakamlık lojmanı” dikmek isteyenlere karşı semt sakinlerinin kararlı direnişleri, İzmir’in en etkin, en donanımlı çevre avukatlarından rahmetli Noyan Özkan’ın hukuk mücadelesi ve bendenizin de, basın yolu ile yapmaya çalıştığım katkıların sonucudur. Zamanın “devlet adamı” kimliği ve ağırlığındaki Valisi Kutlu Aktaş’ın (kulakları çınlasın), mahkeme kararına saygısının eseridir.
 
Ben Tavşanın Küstüğü Dağ...
 
Bu kadar sevdiğim ve bağlı olduğum Karşıyaka’yı tek etmeme yol açan sebep, oturduğumuz evin tam karşısında belediye imzalı bir imar rezaletini, şehircilik ayıbını içime sindirememiş olmamdır.
Tıpkı, tavşanın dağa küsmesi gibi...
“Başkan Akpınar’ın “İnci Yılı”na ait notlar anlatmak varken, kendinden bahsetmenin yeri mi?” diye düşünenlerden özür diliyorum. Çünkü bu toplantıda, “o zamanlar” ismini çok duyduğum bürokratın cismi ile ilk kez karşılaşmış olmam, Karşıyakalı olduğum yılları hatırlattı...
 
Gelelim “İnci Yıl”a... Bir kente şöyle bir baktığınızda, o kenti yönetenin kişiliğini caddelerden, sokaklardan, parklardan, hatta kent sakinlerinin yüzünden bile anlayabilirsiniz.
Akpınar da kendi ile barışık, evinde işinde mutluluğu hedefleyen ve bunu da başarı ile başaran bir insan.
Özel hayatının etkileri işinin göbeğinde...
 
Örneğin diyor ki;
Evimde mutluyum, eşimi seviyorum... Bu mutluluğumu işime de yansıtma gayreti içindeyim.
Çok sevdiğim iki çocuğum var... Onları ne kadar seviyorsam, onların geleceği için ne düşünüyorsam, tüm Karşıyakalı çocuklar için de aynı şeyleri düşünüyor ve yapmaya çalışıyorum.
Evimizde bir kedi besliyoruz ve onu ailece çok seviyoruz. Bunun devamı olarak, sokaktaki tüm kedileri köpekleri de kendimizin sayıyor, tabiatın bize emanetleri olan bu hayvanların her türlü ihtiyacını karşılamaya çalışıyoruz. Örneğin, Karşıyaka’nın çeşitli yerlerinde gördüğünüz “kedi evleri” bizim hayata geçirdiğimiz bir projedir.
 
3 Nisan’da Kesişen Hayat Taşları...
 
Dün 3 Nisan’dı... Yani Akpınar’ın birinci yıl basın toplantısını düzenlediği gün... Meğer bu gün, genç başkanın hayatındaki kilometre taşlarının kesiştiği noktaymış... 3 Nisan’da doğmak, zaferle çıktığı yerel seçimlerden sonra 3 Nisan’da başkanlık mazbatası almak, 3 Nisan’da başkanlığın “inci yılı”nı kutlamak ve paylaşmak...
 
Zannederim; Başkan Akpınar ve arkadaşları, “İnci yıl” isminin kendilerini büyük bir taahhüt altına soktuğunun farkındadırlar. Örneğin, ikinci yılın “gümüş yıl”, üçüncü yılın “altın yıl”, dördüncü yılın “platin yıl” icraatları gerektirdiğini, bunun da çok daha iddialı hizmetler vaat ettiğinin farkında olmak ve ona göre çalışmak gibi... “Final yılı” beşinci yıl var ama, yapacakları icraatlara uygun bir isim bulurlar her halde...
Karşıyaka’da iz bırakan tüm isimleri şükranla anarken, Akpınar ve arkadaşlarına daha nice ilkler, nice icraatlar diliyorum.
 
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN