Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Kanun Devletinden Talimat Devletine

Yayınlanma Tarihi : 03 - 04 - 2015 : 08:56
Ülkemizde yaşanan ve gittikçe de dozunun “amaçlı” olarak artırıldığına inandığım artırılan siyasi gerginlik, psikolojimizden ekonomimize kadar her alanda ağır tahribatlara yol açıyor. Ülke yöneticilerinin pek de umursamadığı ekonomik kayıplar, ulusal ya da uluslararası değerlendiricilerin raporlarıyla gözümüze sokulsa da, bu belgeli kötü gidişin fertler üzerindeki ağır tahribatı, sorumluların umurunda bile değil...
 
Ülke genelinde, ekonomi üzerindeki tahribatı bir milyar doların üzerinde tahmin edilen bir elektrik kesintisi yaşıyoruz, olayın neden kaynaklandığını hala kimse bilmiyor. Bu konuda doyurucu açıklama beklediğimiz en üstten yetkililer de, kim ya da hangi kesim bir tahminde bulunmuşsa ona yüklenmek, en ağırından aşağılamayı seçiyor.
“Bizim elektrik sistemleri aynı anda neden çöktü?” hala ayrıntılı olarak bilmiyoruz.
Bu kadar ağır bedelden sonra “vaaay!....” diye yükleneceğimiz, öfke hedefi haline getirebileceğimiz kimse yok...
 
Gerçeği Açıkla, Dedikoduyu Bitir...
 
Ülkeyi yönetenler bilmezler mi; doyurucu bir açıklamanın yokluğunun, her kafadan bir sese, bir yoruma yol açacağını? Anlaşılan, “kavağı kesip, takırtıyı bitirmek” gibi bir niyet yok...
Savcımızın görevi başında şehit olması olayına bakıyorum... Hazin bir olay, ancak bu kadar çığırından çıkarılabilir. İçinde zavallı savcı ve iki teröristin bulunduğu odaya “operasyon” yapılmış, kurtarılması amaçlanan rehine ölmüş...
Bir “operasyon” için bundan daha kötü bir sonuç olabilir mi?
Böylesine kesin bir sonuç, muhalefete ve sağ duyu sahiplerine eleştiri fırsatı verirken, iktidar kanadı “büyük başarı” olarak nitelendirebiliyor.
Bir hukuk devletinin yönetim temeli kanunlardır. Her iş kanunlar çerçevesinde, kanunlara uygun olarak yapılmak zorundadır.
Son aylarda görüyoruz ki; insanlarımızı “kanuna yerine talimata alıştırmak” gibi bir durum sistemli olarak işlenmeye çalışılmaktadır... Bir Cumhuriyet savcısının, görevi başında bir terörist saldırıya kurban gitmesi gibi bir olay milli yasımız, milli üzüntümüz olması gerekirken, düzenlenen cenaze törenine “sen girebilirsin, sen giremezsin” gibi bir “talimat” devreye giriyor.
İş başındaki savcılara “şu şu gazete, televizyon kanalı yöneticileri hakkında soruşturma açın!...” talimatı verilebiliyor... Oysa bir hukuk devletinde, talimatla harekete geçen, talimat gelmeden kulaklarının üzerine yatan bir savcı, makbul bir savcı değildir, asıl düzeltilmesi gereken de bu, talimatsız dönmeyen hukuk çarklarıdır.
 
Sinirler Bozuk, Seçim Zor...
 
Gerçekten ülkeyi yönetenlerin de, muhalefetin de, biz sade vatandaşların da sinirleri iyice bozuldu... Üstelik dozu gittikçe artırılan bir gerginlikle, ayrılmışlıkla genel seçime gidiyoruz.
Ben bu kargaşa ortamında yine de düşünmeden edemiyorum; vatan, millet, ülkem, gençlerimizin, çocuklarımızın geleceği diye kılı kırk yararak, vicdanımı ortaya koyarak bir partiye vereceğim oy, hangi partiye milletvekili çıkarma olanağı sağlayacak?
Oylarımız doğru dürüst sayılacak mı?
Seçim bilgisayarları sıhhatli mi?
İçinde bir “yazım katakullisi olmadığını” kim biliyor, ben seçmenin de bilme hakkım yok mu?
Vereceği her türlü karar kesin olan, bir adalet katında hak arama yolu kanunla kapatılan, Yüksek Seçim Kurulu’na, o kurulu oluşturan üyelere ne kadar güvenebilirim?
Bu güzel ülkeyi kanları, canları pahasına kuranların kemiklerini zaten sızım sızım sızlatıyoruz, bari bir kendimize gelme durumu yaratalım da, şu ülkenin geleceği olan çocuklarımızın bizim mezarlarımıza “bir şeyler” yapmalarının şimdiden önüne geçelim...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN