Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Arz-ı İtizar

Yayınlanma Tarihi : 31 - 03 - 2015 : 09:06
Türkiye’nin en büyük fuar kompleksi olan “Fuar İzmir”in açılışına kentin valisi katılmadı. (Burada bir parantez açmak istiyorum: Bu kompleks sözcüğü gramer terbiyemize uygun düşmeyen bir sözcüktür. Ben bu yazımda şu deyimi kullanacağım: Türkiye’nin en büyük “Fuar Varlığı” görkemli bir törenle açıldı.)
Bu açılışa kentin valisi gelmedi: Denilene göre Eğitim Bakanı Nabi Avcı, kenti ziyarete gelmiş. Eğer dedikodu gerçekten pay taşıyorsa, birlikte bir ilkokul açılışına gitmişler.
Gitmeye mecburmuş; çünkü protokala göre Nabi Bey, refakat etmesi gereken kişiymiş.
Protokol listesine baktım: Kılıçdaroğlu, Nabi Beyden tam 11 sıra daha öncelikli protokol değeri taşıyor... Yani vali beyin bulunması gereken protokol kademesi kendini fuar açılışında göstermeliydi.
 
Vali Mustafa Toprak Bey’in Fuar ziyaretine ait fotoğrafa bakın. Buna, son gün fırsatının ganimetine talip olma maharetinin cazibesi diyebiliriz.
Fotoğrafa bakarsanız, mermer plakaları önünde verilen poza, sempatik görünme zarafetiyle, yönettiği kente karşı mesleki sorumluluk taşıma ciddiyetinin ortaklığı denebilir.
Gecikmiş; ama hoş bir manzara...
 
İncelemeler sonrasında Vali Toprak, akıllıca düşünülmüş bir iltifat zemini yaratıyor ve gözlemlerini anlatıyor.
Diyor ki, “Bugün mermer fuarının son gününde, mükemmel tasarlanmış bir alt yapıda yeni fuar alanını gezme fırsatını buldum. Büyükşehir Belediyesi Başkanlığımızı ve emeği geçen herkesi tebrik etmek lazım; çünkü önceki fuar alanına göre ciddi manada kullanım alanı genişlemesi var...”
Buna idare hayatımızda “arz-ı itizar” denir. Yani mazeret beyan etmenin, talihe yaverliği yoktur.
Altmış yıl evvel Mülkiye’de idare hukuku hocamız Tahsin Bekir Balta, “valilerin en büyük mutlulukları, yaptıkları hizmetlerdir; ama en büyük gururları yapılan hizmetlerin değerini takdir eden konuşmalarıdır” derdi...
Keşki vali beyin talihi yaver olsaydı da Nabi Bey, İzmir’e ilkokul açma sürpriziyle gelmeseydi.
Keşke vali beyin talihi yaver olsaydı da Nabi Bey ilkokul açılışını iki saat erteleyip fuar açılışına gelip bir konuşma yapsaydı.
Her ikisi için de harika ve tarihi bir talih değeri olurdu.
 
Fırsat tanrısı Kairos diyor ki, “ben önünüze çıkarım; kullanmayı siz becermelisiniz...”
Kairos’un başının arkasında hiç saç yoktu. Önünüzden geçip gittiğinde eğer yakalayamadınızsa bir daha asla ona kavuşmanız mümkün olmaz...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN