Öküz Altında Buzağı Aramak

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, İzmir 2. Bölgeden ön seçime girecek olması niçin bu kadar tartışılıyor anlamış değilim.
Efendim şöyleymiş, böyleymiş...
İlk beş sıra için üç olan kontenjan sayısı, genel başkanın ön seçime girmesiyle otomatik olarak dört'e çıkmışmış...
Bu çok sıkıntı yaratacakmış...
Genel Başkan liste başı çıkmazsa, kariyeri çizilirmiş...
Her kafadan bir ses...
2. Bölgeden ön seçime girecek olan aday adaylarından bazıları memnun olmasa da, 7 Haziran için "iktidar" hedefiyle yola çıkan bir siyasi parti liderinin İzmir'den aday olması, üstelik de ön seçime girmesi, eleştirilmek bir yana, CHP üyesi olan herkes için taktirle karşılanması gereken bir övünç kaynağıdır.
Teklifi yapanı da, kabul edeni de alkışlamak lazım.
 
Öküzün altında buzağı aramak yanlıştır.
CHP Genel Başkanı Kemal Bey'e "İzmir adaylığı" teklifini bir açılışta; "Sayın Genel Başkanım ön seçime girin ve Ankara'ya CHP'lilerin seçtiği bir milletvekili, iktidar olunması halinde Başbakanı olarak gidin" demenin, neresi "siyasi cambazlık" ya da "seçim sonrasında Kılıçdaroğlu yemenin zeminini hazırlama girişimi" bunu da anlamış değilim.
Merak edip, teklifi yapan Aziz Kocaoğlu'na açık açık sordum.
Yanıtı netti:
Biz ev sahibiyiz.
Davet sahibiyiz.
Sorumluluğumuz var.
Herhalde elimiz armut toplamayacak!..
Daha başka ne diyebilirsiniz ki?
 
İzmir 2. Bölgeden ön seçim adaylığı ile kontenjandan kaynaklanan yakınmaları Kemal Kılıçdaroğlu'na da sordum.
Gülümsedi.
"Diğer aday adayı arkadaşlarımdan hiç bir farkım yok. Liste başı olmak gibi bir ihtirasım da yok. Partilim beni hangi sıraya layık görürse, ona razı olurum. Ön seçimde benden fazla oy alan kim olursa olsun, gözlerinden öperim. Bu bir demokratik yarıştır.
Olaya böyle bakmamak lazım.
2011'de 7 milletvekili çıkardığımız bu bölgede tüm arkadaşlarımızın hedefi, nasıl daha fazla milletvekili çıkartırız olmalıdır.
Hep beraber çalışır, kenetlenirsek, CHP iktidarında neler yapacağımızı, projelerimizi, 7 Haziran seçimlerinin ülkenin geleceğiyle ilgili bir dönüm noktası olduğunu kapı kapı dolaşıp seçmene anlatabilirsek, benim de aday olacağım bu bölgeden 9'da çıkarırız, 10'da..."
 
CHP'deki ön seçim açılmışken bir tespit daha yapmak istiyorum.
Partide; olacak mı, olmayacak mı?
Ön seçim delegeleriyle mi, parti üyeleriyle mi yapılmalı? tartışmaları sürerken, Aziz Kocaoğlu yine net bir biçimde, "ön seçim üyelerle yapılmalı" diye kesin tavır koydu.
Gerekçesi şuydu:
"Delegelerle yapılacak bir ön seçim, yeterince şeffaf olmaz. Sıralamaya delege ağalarının tercihleri yansır. Bu yöntemle yapılacak ön seçim maniplasyonlara açıktır. Ama üyelerle yaparsanız, kimin hakkıysa o kazanır..."
Dediği gibi oldu, ön seçim "üyelerle" yapılıyor.
Kemal Bey'e İzmir adaylığı önerdi, o da kabul gördü.
Birileri hala İzmir'de CHP'nin "gizli patronu" kim diye soruyor, sorguluyorsa, siyaseti bırakmasını tavsiye ederim.
YORUM EKLE