Sınırsız ve kesintisiz Internet Televizyonu, Güncel Haberler: Ben TV


Dünya Tiyatro Günü

Yayınlanma Tarihi : 27 - 03 - 2015 : 09:02
Dünya üzerindeki bütün sahneler, perdelerini seyircilerine bu gece farklı bir heyecanla ve gururla açacak... 
Yıllardan beri kutlanmakta olan “Dünya Tiyatro Günü”nü, sanatçılar ve seyirciler ortaklaşa kutlayacaklar. 
Muhtemelen sahnelerimizde, oyundan önce bir kaç dakikalık bir kutlama töreni yapılacak. Dünya Tiyatro Gününün taşıdığı anlam ve önem belirtilecek; belki de oyundan sonra kuliste ya da fuayede bir araya gelen oyuncu ve seyirci bütünlüğü yaşanacak. 
Yılda bir gün dahi olsa tiyatro gerçeği gündeme gelecek ve değerlendirilecek...
İnsanlık tarihi kadar eski sanat dalları arasında tiyatronun son derece ilgi çeken bir başlangıç macerası ve her dönemde insanı büyüleyen bir gelişme serüveni vardır. 
Bu serüven, sadece tiyatro düşüncesinin değil, bu düşünce etrafında dünya kültür ve sanat tarihinin gelişimini yansıtır. 
 
Tiyatroyu kendi gelişim tarihçesinde değerleyenler; gerçekte toplumun ekonomik, sosyal, kültürel varlıklarındaki gelişmeleri izlediklerini kolayca fark edebilirler. 
Bu kültürel değerler; ülkenin sanatsal alt yapısından, felsefi algılarının üstünlüğüne kadar geniş bir yelpazeyi biçimlendirirler.
Antik Yunan’dan, çağdaş düşünceye uzanan tarihsel gelişim içinde tiyatro, toplum ile iç içe yaşanan sanat değerini oluşturur. 
Tiyatro, tarihin her döneminde topluma karşı üst ölçekli ve doğrudan sorumlu sanat dalı olmuştur. 
Öğretici, eğitici, eğlendirici özellikleri ve sanatsal değerlerinin üstünlüğü ile tiyatro, çok zengin bir düşünce dünyasının birikim değeridir. 
Binlerce yıldan beri olgunlaştırılan bir damıtık değer lezzeti taşır. 
Filozoflardan, gündelik hayatın seyircisine, bilim adamlarından, duyarlı sanatçılara kadar her kesimden insanın ilgisini toplayan bir temel özellik taşır: Tiyatronun kendi gerçeği, yaşam gerçeğini en uygun ölçekte aksettiren üstünlüktür. 
 
Türk tiyatro tarihi, geleneksel tiyatromuz olarak önsüzlük ve sonsuzluk tariflerinin geçerli kıldığı bütün evreleri içerir. 
Daha sonra batılılaşma hareketinin çizgisinde ve görgüsünde bir tiyatro terbiyesine sahip oluruz. 
Bu yaklaşım, yeni bir tiyatro anlayışı değildir; ama dünya değerleri ile kıvamını bulmuş bir sanatın, Türk değerlerinde yeni ve özgün bir kültür değerine dönüşmesidir. 
Gücünü seyircisinden alan bir sanatın, yaratıcısı, seyirci niteliklerini ön planda tutar. Bu kaçınılmazdır. 
Türk tiyatrosu, bu kaçınılmaz denilen sağlam karakterli ilişkiyi vazgeçilmez bir aranırlığa çevirmiştir.
 
Son yıllarda Türkiye’nin sanat ve kültür hayatında önemli gelişmeler olmuştur; ancak hâlâ büyük kentlerin kendi avantajlarını koruyan, ancak kültürel ve sanatsal faaliyetlerin ülke genelindeki fakirliğini ve sığlığını görmezlikten gelen ilgisizlik, Türkiye’nin geleceği için ciddi bir sorun olarak karşımızda duruyor. 
Tiyatro bu sorunlardan birisidir. Devlet Tiyatroları’nın, “Turne Tiyatrosu” anlayışında çevre illerde sergilediği oyunlara gösterilen ilgi ve itibar Türk toplumunun bu sanata olan tutkunluğunu açıkça ortaya koyuyor. 
Bu sabah İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu, dünya tiyatro gününü açan bir konuşma yapacak. Umarım Belediye Kültür Müdürlüğü ve kültür danışmanı bu konuşmayı İzmir için bir sanatsal direktif ciddiyeti olarak değerlendirir.
Bu akşam, Bornova Tiyatrosu’nda Kral Lear oyununu izleyeceğim.
İşte belediyelerimizin örnek almaları gereken çok başarılı bir sanatsal hizmet örneği...
Dünya Tiyatro Günü kutlu olsun...
YAZARIN DİĞER YAZILARI
Merkel Şemsiyesi
(17 - 02 - 2016)
İZBAN Ar İle İftihar
(16 - 02 - 2016)
PYD ve YPG Sorunu
(15 - 02 - 2016)
Huzur ve Özgürlük
(13 - 02 - 2016)
Bir Nefret Suçu
(12 - 02 - 2016)
Numan Bey’in Yorum Farkı
(10 - 02 - 2016)
Yanlış Fezlekeler
(06 - 02 - 2016)
Kesin İhraç
(05 - 02 - 2016)
HABERLER
 
VİDEO HABERLER


YAZARLAR

SOSYAL MEDYA


BEN TV ŞİFREMİ UNUTTUM

BEN TV'YE GİRİŞ YAPIN

BEN TV'YE ÜYE OLUN