Lütfi Elvan Yerine İdris Güllüce Gelsin

BEN HABER GAZETESİ 30.SAYI
 
Ben HABER soruyor, Erol Yaraş cevaplıyor...
 
Siyasetten ekonomiye, yerel yönetimlerden kentin sorunlarına kadar gündeme dair merak ettiğiniz her şey Erol Yaraş’ın yorumlarıyla bu sayfada sizlerle buluşuyor. 
 
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun İzmir’den ön seçime girecek olmasını nasıl yorumluyorsunuz?
Bana göre Kemal Kılıçdaroğlu’nun yarışa İzmir’den girmesi sadece tek yönden bakılması gereken bir olay değil. Çok yönlü yorumlara ve sonuçlara açık bir değerlendirme. Şöyle ki; Aziz Kocaoğlu burada çok farklı bir hamle yaptı. Aziz Bey tarafından ‘bunu iyi niyetle yaptım’ dendiği gibi karşı taraftan da farklı yorum getirenler Kemal Bey’in güç durumda bırakılması adı altında bunun yapıldığını söylüyorlar. Çünkü görünen o ki; Aziz Bey ile beraber hareket eden 4 tane milletvekili, onlar biliniyor zaten, bu dönemden sonra milletvekili olamayacaklar. Bu mevcut fermuar ve ön seçim sisteminde de Aziz Bey’e yakın olan isimlerin milletvekili olma şansı ortadan kalkmış oluyor. Bunu gören Aziz Bey Kemal Bey’i zor durumda bırakmak için ortaya bu söylemi attı. Bu siyaseten bir restti, Kemal Bey bu resti gördü ve ‘tamam geliyorum oraya’ dedi. Bir diğer konu da bana göre Kemal Bey burada çok büyük riskleri göze aldı. Danışmanları bunu görmediler mi, bilmiyorum. Bu bölgede yaklaşık 30 bin kişinin oy kullanacağı söyleniyor. Şimdi ben Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na şunu soruyorum: Eğer siz bu 30 bin seçmenin 10-11 bininin oyuyla listeye girerseniz, bu Türkiye çapında nasıl algılanacak? Eğer bu delegelerin yüzde 50’si size oy vermezse bu nasıl algılanacak? Bu size zarar vermeyecek mi? CHP seçimlerde, İzmir’de mevcut milletvekillerinin altında bir milletvekili çıkarırsa, 13’ün altına düşerse milletvekili sayısı, ki görünen tablolarda MHP’nin yükselişte olduğu söyleniyor, barajı geçebilecek bir HDP’nin İzmir’den milletvekili çıkarabileceği düşünülüyor, böyle bir tabloda eğer İzmir’de bir başarısızlık olursa bu kime fatura edilecek? Şimdi normalde Aziz Bey’e fatura edilecekti bu. Aziz Bey bana göre burada güzel bir siyasi hamle yaptı.
 
Kendine yönelebilecek eleştiri oklarını şu anda Kılıçdaroğlu’na döndürdü. Çünkü bir genel başkanın seçimlere girdiği ilde, bir önceki seçimlere göre düşüş olursa bunun sorumlusu elbette genel başkan olacak. Az önce söylediğim gibi delegenin yüzde 90’ının oyuyla gelmemiş bir genel başkan bir tartışma yaratacak, az milletvekili çıkarsa burada yine bir genel başkan söz konusu, bir tartışma çıkacak. Bu Kemal Bey’in CHP’deki geleceğini de tartışmalı hale getirecek. Buradan aday olmakla belki demokrasinin gerektirdiği bir adımı atıyor Kemal Bey ama aynı zamanda bu hamlenin kendisine getirebileceği engelleri de görmesi lazımdı. O yüzden Kemal Bey buraya gelip delege delege gezmeli, onlarla tokalaşmalı. Gördüğüm kadarıyla kendisi burada İl Başkanı Bedri Serter’e ve Aziz Kocaoğlu’na bırakmış işi. Ama bence Sayın Kılıçdaroğlu’nun İzmir’e gelip biraz dolaşması gerekecek. Çünkü eğer delegenin yüksek bir oy oranıyla seçilmezse, seçim öncesi Türkiye’de çok tartışılacak bir malzeme vermiş olur. 
 
 
 
AK Parti’nin de iddiası burada bir danışıklı dövüş olduğu yönünde.  
Öyle bir şey yok. Gayet sürpriz bir olaydı. İlk başta hatta Kemal Bey’in bu işe bozulduğunu, hoşuna gitmediğini de çok net biliyorum. Ama daha sonra bunun farklı bir şekilde kullanılmaması adına kabul etti. Eğer Kemal Bey bunu kabul ettiyse, o zaman İzmir’den Kemal Bey ile birlikte ön seçimden gelen İzmirli sayısı da yine azalacak. Bu da işin farklı bir boyutu.
 
Bu karar kontenjan isteyen aday adaylarına bir mesaj mı, yoksa İzmir’in gönlünü yeniden kazanmak için yapılan bir hamle mi?
İzmir bu seçimlerin en önemli merkezlerinden biri. Üçüncü büyük şehir olarak en fazla milletvekilini çıkarıyor. 7 Haziran’dan sonraki parlamentoda 1 milletvekilinin bile önemi var. O 1 milletvekiliyle belki tek başına hükümetler kurulacak ya da kurulamayacak, anayasa değişecek veya değişmeyecek. O kadar önemli bir seçime gidiyoruz. Bu bakımdan Kemal Bey buradan partisi ivme kazansın diye de girmiş olabilir. Çünkü diğer yerlerde Baykal, Sarıgül gibi isimler ön seçime girerken kendisini kontenjana koyması beklenemezdi. Diğer bir söylem de şu: Genel başkan yardımcılarına ‘ben ön seçime giriyorsam siz de gireceksiniz’ gibi bir mesajda yatıyor olabilir altında. Ama neticelerini çok farklı şekillerde önümüzdeki günlerde görebileceğimiz bir karardı. 
 
Kontenjan isteyen adaylar ne yapacak ya da ne yapmalı?
Hiçbir şey. Orada Mehmet Ali Susam güzel bir laf etti. ‘Eğer partimin bana ihtiyacı varsa beni aday göstersin’ dedi. Doğru… Eğer ihtiyaç varsa Mehmet Ali Susam, Aytun Çıray, Erdal Aksünger gibi isimlere, aday gösterilsin. Şimdi nasıl kontenjana 5-6 kişi getiriliyorsa, bu kişilerle Susam ve Çıray karşılaştırılsa artıları eksileri açısından… Yani bence Susam haklı. Dışarıdan birine ‘benim o ismin ekonomi bilgisine ihtiyacım var, gelsin’ diyorsan bu insanlara da ihtiyacın varsa koyacaksın. 
 
Şimdi 2.bölgede ne olacak? İddialı isimler de var bu bölgede…
Bence 2.bölge çok hararetli bir bölge. En zor bölge. Nedense herkes ikinci bölgeye yüklendi. Sanki birinci bölge yokmuş gibi İzmir’de. Gördüğüm kadarıyla çok iddialı isimler var orada. Mustafa Balbay, Ali Engin, Ülkümen Rodoplu, Atila Sertel, Kamil Okyay Sındır gibi… Ben CHP’nin 6 milletvekilini rahat çıkarabileceğini ama 7. sıralarda zorlanacağını görüyorum. Çünkü konjonktür ona göre gidiyor, hiç hayalci olmayalım. Bu da demek oluyor ki 2. bölgeden ön seçimle gelecek olan sayı 2’dir. Bu 2’nin içerisinde, saydığımız 6 tane iddialı isim var. Demek ki onlardan 4 tanesi elenecek. 
 
2. bölgede kontenjan sayısının azaltılabileceği açıklanmıştı.
Yok hayır azaltılmaz. Onların hepsi karara bağlanmış. Çünkü bana göre Kemal Bey’in kafasında oralara koyacağı isimler belli, o yüzden azaltması söz konusu bile olmaz. 
 
 
 
İZMİR’E LÜTFİ ELVAN YERİNE İDRİS GÜLLÜCE GELSİN
 
AK Parti cephesinde de İzmir’e aday gösterileceği konuşulan bazı bakanlar var. Sizce eğer İzmir’den bir ya da birkaç bakan aday gösterilecekse bu isimler kimler olmalı?
 
Kemal Bey’in İzmir’den aday olmasıyla birlikte AK Parti bir takım tedbirler alacak gibi. Her ne kadar onların tarafından gelen bilgilerde ‘Bizi ilgilendirmez. İyi oldu. Kemal Bey İzmir’de sevilmez zaten’ dense de ben buna inanmıyorum. İçlerinde muhakkak bunun tedbirini düşünüyorlar. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Lütfi Elvan’ın bize gelmesi söz konusu. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin de adı İzmir için geçiyor. Ama bana göre artık Lütfi Elvan’ı bize göndermesinler. Ulaştırmayla ilgili gerekli her şey Binali Yıldırım zamanında yapıldı. İzmir’in şu anda en büyük ihtiyacı kentsel dönüşüm. Bunun için de eğer bize bir bakan düşünüyorlarsa ve İzmir’in geleceğini düşünüyorlarsa, İzmir’in geleceğinde bir damga vuracak Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’yi göndersinler. En azından İzmir’in 15-20 yılına damgasını vuracak bir kentsel dönüşümün çok daha farklı bir şekilde bu şehirde uygulanmasını sağlar. Şimdi bunları söylerken şu anlam çıkmasın; AK Parti yeniden tek başına iktidar mı olacak denmesin. Burada öyle bir olay pek görmüyorum. Eğer HDP yüzde 10 barajını geçerse 4 partili bir parlamentoda AK Parti’nin tek başına iktidar olması zor görünüyor. Ne kadar oy alırsa alsın, böyle bir durumda en az 7-8 milletvekili açık görünüyor tabloda. Kuvvetle muhtemel bir koalisyon hükümeti olacak burada. Sayın Süleyman Demirel’in çok güzel bir sözü var, siyasette 24 saat bile çok uzun bir süredir ve siyasette peşin pazarlık olmaz. Akışında kendini sonrada şekillendiren bir olgudur siyaset. Biz AK Parti’nin tek başına iktidar olmasını ya da tek parti ile koalisyon yapacağını düşünürken hiç belli olmaz, CHP, MHP, HDP’nin koalisyonu da olabilir bu ülkede. 
 
Kulislerde, Hamza Dağ dışında mevcut milletvekillerinin hiçbirinin yeniden aday gösterilmeyeceği de konuşuluyor. 
Siyasette dengeler çok önemli. Elbette şu anki mevcut milletvekillerinden en az 4 ya da 5’inin listelerde yer alabileceğini de görüyoruz. Ama baktığımız zaman nasıl CHP’ye 7’yi zor çıkarır diyorsak AK Parti de 5’i zor çıkaracak gibi görünüyor. Mevcutlar kendilerine nerelerde yer bulacak, bilmiyoruz. Seçimtoto oynanıyor bir anlamda. CHP’de kontenjanlar belli değil ama ön seçimden çıkabilecekler belli gibi gözüküyor. Ön plana çıkan insanlar var çünkü. Ak Parti’de biliyorsunuz Sayın Davutoğlu ile Sayın Erdoğan’ın onayıyla şekillenebilecek bir listenin oluşmasından çıkacak. Şu anda yüzde 100 olarak değerlendiren bir ya da birkaç isim listede olmayabilir de. Bu da herkese sürpriz olur. 
 
Sizce İzmir’in en çalışkan vekili kim?
Tabi bunu bir kişinin üzerinde yoğunlaştırmamak lazım. 4 yıl gibi bir sürede en çalışkanını söylemek, bir araştırmayı gerektirir. Baktığımızda Aytun Çıray ön plana çıkıyor, esnaf adına çok yoğun bir tempoda çalışan Mehmet Ali Susam ön planda, AK Parti kanadından da Binali Yıldırım İzmir’e çok katkıları olan bir isimdi, istifasına kadar Ertuğrul Günay İzmir’e çok şeyler yapmaya çalıştı. 4 yıllık süreçte bir kişiyi kürsüye çıkarıp, işte bu diyemezsiniz. Geneline baktığımız zaman 26 milletvekilinin İzmir’e çok büyük katkısı olduğunu düşünebilir miyiz? O biraz zor. İzmir adına daha fazla kavga verebilecek milletvekili yapısına ihtiyacı var bu kentin.
YORUM EKLE